«Սողոմոն և Սողոմոն»․ Կոմիտաս և Թեհլիրյան
Սեպտեմբերի 24-ին, ժամը 20:00-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի գոհաբանության երեկո՝ նվիրված Սողոմոն Թեհլիրյանի աղմկահարույց դատավարության 100-ամյակին և Կոմիտաս Վարդապետի տարեդարձին: «Սողոմոն և Սողոմոն» խորագրով համերգի ընթացքում դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը կներկայացնի Կոմիտասի հավերժական երաժշտությունն ու Վարդապետին նվիրված ստեղծագործություններ, իսկ սիրված դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Բաբկեն Չոբանյանը կընթերցի ամենավառ հատվածները Բեռլինի նահանգային դատարանում Սողոմոն Թեհլիրյանի գործով դատական լսումների սղագրական հաշվետվությունից։ Համերգին կհնչեն Կոմիտասի, Հարություն Դելլալյանի, Տաթև Ամիրյանի, Արթուր Ավանեսովի և Հայկ Մելիքյանի ստեղծագործություններից։
Երկու Սողոմոն, Թեհլիրյան և Սողոմոնյան։ Երկու ճակատագրեր՝ աղճատված Հայոց Ցեղասպանությամբ։ Վարդապետի լռությունը և իր ժողովրդի համար վրեժխդնիր եղած և արդար ցասումով լի հայորդին։ Մի կողմից մինչև հոգու խորքը խելագարության աստիճան ցնցված Սողոմոնը, մյուս կողմից Սողոմոնը, ով դատավճիռ կայացրեց Օսմանյան կայսրությունում հայերի ջարդի հեղինակի՝ նախկին թուրք վեզիր Թալեաթ Փաշայի նկատմամբ. «Ես սպանել եմ, բայց մարդասպանը ես չեմ»։ 1921 թվականին՝ հարյուր տարի առաջ, բեռլինյան դատարանը, հաստատելով ամբաստանյալի այս բառերը, ճանաչեց Թեհլիրյանին անմեղ՝ հայ ժողովրդի դահճի մտադրված սպանության մեջ։
«Սողոմոն և Սողոմոն» նախագծում միավորվել են երկու մեծ հայերի անունները, Սողոմոններ, ում հիշատակի առջև այսօր խոնարհվում ենք։ Մենք խոնարհվում ենք երաժշտական հանճար Սողոմոն Սողոմոնյանի առջև և մեր երախտագիտությունն արտահայտում Սողոմոն Թեհլիրյանի նկատմամբ, ով մեկ գիշերում մեղադրյալից վերածվեց մեղադրողի։ Մենք շնորհակալ ենք բեռլինյան դատարանից, որի որոշումը դարձավ Հայոց Ցեղասպանության առաջին աղմկահարույց դատապարտումը։ Նախագծի հեղինակ՝ Էռնա Ռևազովա։

Soghomon and  Soghomon. Komitas and Tehlirian
On September 24, at 8:00 p.m., the Komitas Chamber Music Hall will host an evening of Gratitude dedicated to the 100th Anniversary of the Trial of Soghomon Tehlirian and the Birthday of Komitas Vardapet. During the concert entitled "Soghomon and Soghomon", pianist, RA Honored Artist Hayk Melikyan will present Komitas' eternal music and works dedicated to Vardapet, and beloved actor, RA Honored Artist Babken Chobanyan will read the excerpts from the Transcript of Tehlirian's Berlin Trial ( in Armenian). Music of Komitas, Harutiun Dellalian, Tatev Amiryan, Artur Avanesov, Hayk Melikyan will be performed within the concert.
Two Soghomon, Tehliryan and Soghomonyan. Two destinies were distorted caused by the Armenian Genocide.  Vardapet's silence and the Revenge of Tehliryan. On the one hand, Soghomon, shocked to the point of madness, on the other hand, Soghomon, who made a verdict against the organizer of the massacre of Armenians in the Ottoman Empire, the former Turkish vizier Talaat Pasha.
" I have killed a man, but I am not a murderer". In 1921, a hundred years ago, a Berlin court, confirming these words of the defendant, found Tehliryan innocent in the premeditated murder of the executioner of the Armenian people.
The names of two great Armenians, two Soghomons, whom we pay tribute to, have been united in the "Soghomon and  Soghomon" project. We bow to the musical genius Soghomon Soghomonyan and express our gratitude to Soghomon Tehliryan, who overnight turned from an accused to an accuser. We are grateful to the Berlin court, whose decision became the first sensational condemnation of the Armenian Genocide. The author of the project is Erna Revazova.