Բացառիկ ձայնագրություններ Ոսկե ֆոնդից․ թողարկվել է Տալիսկա Հովհաննիսյանի «Նանի» ձայնասկավառակը
Լույս է տեսել Տալիսկա Հովհաննիսյանի «Նանի» ձայնասկավառակը: Այն ներառում է երգչուհու՝ 1990 ականների սկզբին Հայաստանի հանրային ռադիոյում ձայնագրված և Ոսկե ֆոնդում պահվող 15 երգերի կատարումները (բացառությամբ վերջին երգի)։ Հայկական ժողովրդական երգերի այս բացառիկ կատարումները ձայնագրվել են Տալիսկա Հովհաննիսյանի՝ «Ակունք», ապա եւ «Հայասա» համույթներում մենակատար եղած ժամանակ։
«Անցյալ դարի 90-ականներին Հայաստանի Հեռուստառադիոպետկոմի հայ ավանդական երգ ու պարի «Հայասա» համույթի ծավալած համերգային բուռն գործունեության ընթացքում երգչուհի Տալիսկա Հովհաննիսյանը խմբի մենակատարներից առանձնանում էր իր ձայնային բացառիկ նրբագեղ թավշյա գուներանգով, պրոֆեսիոնալ կատարելությամբ։ Հայ ավանդական երգը նրա կատարումներում բացահայտվում էր իր մաքրամաքուր ելևէջադարձումներով՝ զերծ ավելորդ գեղգեղանքներից ու անհարկի էմոցիոնալ զեղումներից։ Քաջատեղյակ լինելով հայ երգին բնորոշ խոսքի ու եղանակավորման ինքնությանը՝ նա աշխատում էր իր կատարումներին հաղորդել խոսքի, հատկապես հայոց բարբառներին ու երաժշտական ձուլածոներին հատուկ հնարավոր նրբերանգները։Նրան երգացանկ առաջարկելիս նկատի էինք առնում երգչուհու իմացական դաշտն ու նյութին տիրապետելու բծախնդրությունը։ Տալիսկա Հովհաննիսյանի բեմական գործունեության հաջող ընթացքին մեծապես նպաստում էին նրա վայելուչ, նրբագեղ արտաքինն ու բեմարվեստին վարպետորեն տիրապետելու ունակությունը։ Թե՜ որպես մենակատար, թե՜ որպես խմբերգային կատարումների ակտիվ մասնակից, երգչուհին իր մասնակցությունն էր բերում ժողովրդական երգն ու պարը ներկայացնող տեսարաններին, որոնք հաճախ լրացվում էին պարային շարժումներ պարունակող բեմադրական դրվագներով»,-նշում է «Հայասա» համույթի գեղարվեստական ղեկավար Զավեն Թագակչյանը։

The unique recordings of Gold Fund: Taliska Hovhannisyan's album "Nani" released
The CD "Nani" of Taliska Hovhannisyan has been released. It includes 15 songs performed by her in the early 1990s in Public Radio of Armenia News and maintained in the Gold Fund of the Public Radio. This exquisite recording of Armenian folk songs, impeccably sung by her, was done when she was working first in "Akunq", then in "Hayasa" enables as a solo singer.
"During the intense concert activity of Hayasa, the RA State Television and Radio Committee Ensemble of Armenian traditional songs and dances in the 90s of the last century, the singer Taliska Hovhannisyan stood out from the soloists of Hayasa by her exceptionally elegant and velvety voice and professional perfection. Armenian traditional songs were revealed in her singing with their purest intonation patterns, free from unnecessary warbling and superfluous outpouring of emotion. Being profoundly aware of the identity of the lyrics and melodizing characteristics of the Armenian songs, she tried to impart to her performances the possible nuances of the lyrics, especially those typical of the Armenian dialects and musical compositions. When offering her a repertoire, we took into consideration Taliska Hovhannisyan’s wealth of knowledge and her meticulous command of the subject matter. Taliska Hovhannisyan’s winsome and elegant appearance and her ability to skillfully master the performing arts greatly contributed to her continuing success on the stage. The singer participated in the scenes presenting the folk songs and dances - often complemented with staged episodes containing dance moves - both as a soloist and an active participant of choral performances", Zaven Tagakchyan, the Artistic Director of Hayasa Ensemble of Armenian traditional songs and dances says.