«Նռան գույնը» հայ - ֆրանսիական պարային ներկայացումը՝ Երևան-Լիոն գործակցության ծրագրով
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը հյուրընկալել է Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված «Նռան գույնը» հայ - ֆրանսիական պարային ներկայացման ստեղծագործական կազմի անդամներին՝ նախագծի հեղինակ Սաթէ Խաչատրյանին, ֆրանսիական Տոբոգան և Գասկոն թատրոնների տնօրեններ Ռաֆայել Ռիմսկի Կորսակովին և Անտուան Գարիելին, պարուսույց Մուրադ Մերզուկին, բեմանկարիչ Բենժաման Լըբրըտոնին, հագուստի հեղինակ Էդգար Մանուկյանին։
Առաջնախաղը կկայանա 2024թ. հունվարին: Մարտի 15-ին և 16-ին բեմադրությունը կցուցադրվի Երևանում՝ Լիոն-Երևան քույր քաղաքների համագործակցության ծրագրով։ Երևանյան հյուրախաղերի գլխավոր աջակիցն է Երևանի քաղաքապետարանը։
Նախագիծն իրականացվում է ֆրանսիական «Սաթէ-Աթղը» թատերական միության, «Պոլ ան Սցեն» կազմակերպության, «Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և «Արտ – Իմաժ» մշակութային ՀԿ համատեղ ուժերով:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներկայացման հետ կապված խնդիրներ, նաև Երևանի և Լիոնի այլ թատրոնների միջև հետագա հնարավոր գործակցության, մշակութային այլ նախագծերին վերաբերող թեմաներ: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ մշակութային նախագիծն առավել կամրապնդի հայ-ֆրանսիական բարեկամությունն ու երկու քաղաքների միջև փոխգործակցությունը։ Ֆրանսիացի արվեստագետները հետաքրքրվել են նաև Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ գործակցությամբ:
«Նռան գույնը» հայ - ֆրանսիական պարային ներկայացումը՝ Երևան-Լիոն գործակցության ծրագրով · Armenian National Music

“The Color of Pomegranate” Armenian-French Dance Performance Within Yerevan-Lyon Cooperation
The First Deputy Mayor, Acting Mayor Levon Hovhannisyan hosted the members of the artistic group of Armenian-French dance performance “The Color of Pomegranate” dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov. Among the guests were the author of the project Sate Khachatryan, directors of the French theatres Tobogan and Gascogne Rafael Rimski-Korsakov and Antoine Gariel, the choreographer Murad Merzuki, scene designer Benjamin Lebreton, costume designer Edgar Manukyan.
The first-night performance will be held in January 2024. On March 15 and 16, the performance will be shown in Yerevan within the scope of the cooperation between Yerevan and Lyon sister cities. The main sponsor of Yerevan shows is Yerevan Municipality.
The project is implemented with the cooperation of the French Theatric Union “Sate-Atre”, “Pol An Scene” organization, NCO “The National Centre of Folk Music and Dance” and “Art-Image” cultural NGO.
The issues related to the performance, as well as further possible cooperation between the theatres of Yerevan and other theatres of Lyon were discussed at the meeting. The parties expressed confidence that the cultural project will strengthen the Armenian-French friendship and the interactions between the two cities. The French art figures expressed interest in cooperation with the National Academic Theatre of Opera and Ballet of Armenia.