Վահագն Հայրապետյան տրիոն ներկայացնում է նոր մարզային համերգաշար
Ջազմեն, դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը և Arm.Strong Production ընկերությունը օգոստոսի 1-3-ը ներկայացնում են «Մարզային JAZZաֆիկացիա» նախագիծը։ Այն իրականանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝  «Թիկունքը մշակույթ, սահմանը՝ կենտրոն» ծրագրի շրջանակներում։ Օգոստոսի 1-ին երաժիշտները ելույթ կունենան Վանաձորի Էդուարդ Կզարթմյանի անվան երաժշտական դպրոցում, օգոստոսի 2-ին՝ Լոռու մարզի Օձուն գյուղի արվեստի դպրոցում, օգոստոսի 3-ին՝ Շիրակի մարզի Վահրամաբերդ գյուղի մշակույթի տանը։
Նախագծի շրջանակներում Վահագն Հայրապետյան տրիոն (Վահագն Հայրապետյան՝ դաշնամուր, Մակար Նովիկով՝ կոնտրաբաս, Արման Մնացականյան՝ հարվածային գործիքներ) կկատարի ինչպես ջազային ստանդարտներ, այնպես էլ Վահագն Հայրապետյանի՝ հայտնի ժողովրդական մեղեդիների մշակումները։ Տրիոյի հետ, որպես հատուկ հյուր, ելույթ կունենա Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի, մեցցո-սոպրանո Վարսենիկ Ավանյանը։ Երգչուհին և տրիոն կներկայացնեն համաշխարհային և հայկական երաժշտարվեստի գլուխգործոցները՝ մշակված հատուկ «Մարզային JAZZաֆիկացիա» նախագծի համար։
Յուրաքանչյուր համերգ կուղեկցվի նաև դասախոսություններով, որի շրջանակներում կներկայացվի կատարվող ստեղծագործությունների պատմությունը, կխոսվի համաշխահային և հայ երաժշտարվեստում այդ ստեղծագործությունների դերի, նշանակության, կարևորության մասին: Համերգից հետո արտիստները սիրով կպատասխանեն ունկնդրի հարցերին: Համայնքի ներկայացուցիչների ցանկության դեպքում ծրագրի մասնակից երաժիշտները կանցկացնեն նաև վարպետության դասեր և լսումներ երիտասարդ երաժիշտների հետ։ Նախագիծը միասնական հարթակ կստեղծի տարբեր կրթական և սոցիալական միջավայրերում ձևավորված պատանիներին ու երեխաներին հաղորդակցվելու, մի նպատակի շուրջ համախմբվելու և միասին գործունեություն իրականացնելու համար, իսկ նախագիծն ընդհանուր առմամբ կնպաստի մշակույթի համաչափ զարգացմանը, ինչպես նաև երաժշտարվեստի  հասանելիության և մատչելիության ապահովմանը:

Vahagn Hayrapetyan Trio presents a new project in the regions of Armenia
Jazzman, pianist, composer, RA Honored Artist Vahagn Hayrapetyan and Arm.Strong Production present the "Regional JAZZafication" project on August 1-3. It is implemented with the support of the RA Ministry of Education and Science within the  "Back is a culture, the border is a center" program. On August 1, the musicians will perform at the Eduard Kzartmyan Music School in Vanadzor, on August 2 at the Art School in the village of Odzun, Lori Region, and on August 3, at the House of Culture in the village of Vahramaberd, Shirak Region.
Within the project, Vahagn Hayrapetyan Trio (Vahagn Hayrapetyan - piano, Makar Novikov - double bass, Arman Mnatsakanyan - drums) will perform both jazz standards and famous folk melodies arranged by Vahagn Hayrapetyan. Mezzo-soprano Varsenik Avanyan, soloist of the National Academic Opera and Ballet Theater after A. Spendiaryan, will perform with the trio as a special guest. The singer and the trio will present the masterpieces of Armenian music, arranged specially for the "Regional JAZZafication" project.
Each concert will be accompanied by lectures, in the framework of which the history of the performed works will be presented, the role and significance of those works in the Armenian music will be discussed. After the concert, the artists will gladly answer the audience's questions.