Լանգ Լանգի ելույթը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակի կապակցությամբ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ և աջակցությամբ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակին նվիրված գալա համերգը, որի հատուկ հյուրն էր աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգը։
Համերգին հետևել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, արվեստասերներ:
Լանգ Լանգը Հայաստան է այցելել առաջին անգամ: Անվանի երաժիշտը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կատարել է Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը։ Համերգը ղեկավարել է Սերգեյ Սմբատյանը։
Հոբելյանական համերգի երկրորդ հատվածում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկայացրել է հանրության կողմից սիրված նախագծերից կատարումներ՝ անվանի հայ արտիստների մասնակցությամբ։
Միջոցառումը ևս մեկ կարևոր քայլ էր ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային քաղաքականության իրականացման և միջազգային բարձրակարգ արվեստագետների մասնակցությամբ համերգային կյանքի ակտիվացման ուղղությամբ: Համերգի կազմակերպման նպատակով Կառավարությունը 106 մլն ՀՀ դրամ գումար էր հատկացրել:
2009 թվականին Time ամսագիրը Լանգ Լանգին ընդգրկել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում։ Նա նաև Lang Lang International Music Foundation-ի հիմնադիրն է, որն ուղղված է երիտասարդ տաղանդների բացահայտմանն ու երաժշտական կրթության զարգացմանը։
Նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը մեկնարկել է դեռևս սեպտեմբերից և ներառում է մի շարք հետաքրքիր նախագծեր, մեծամասշտաբ համերգներ Երևանում, մարզերում և արտերկրում:
Լանգ Լանգի ելույթը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակի կապակցությամբ · Armenian National Music

Lang Lang’s Performance on the Occasion of the 20th Anniversary of the Armenian State Symphony Orchestra
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, a gala concert dedicated to the 20th anniversary of the Armenian State Symphony Orchestra took place at the Grand Hall of the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex. The special guest of the evening was world-renowned pianist Lang Lang.
Among those attending the concert were Minister of ESCS Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, other officials, and music lovers.
Lang Lang visited Armenia for the first time. The renowned musician performed Sergei Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 2 together with the Armenian State Symphony Orchestra. The concert was conducted by Sergey Smbatyan.
In the second part of the anniversary concert, the orchestra presented performances from projects beloved by the public, featuring prominent Armenian artists.
The event was another important step in implementing the cultural policy of the Ministry of ESCS and in activating concert life through the participation of internationally acclaimed artists. For the organization of the concert, the Government allocated AMD 106 million.
It should be noted that in 2009, Time magazine included Lang Lang in its list of the 100 most influential people in the world. He is also the founder of the Lang Lang International Music Foundation, which focuses on discovering young talents and promoting music education.
The orchestra’s 20th anniversary concert season began in September and includes several interesting projects and large-scale concerts in Yerevan, the regions, and abroad.