«Երևանի գիշերները»․ բացօթյա համերգաշար՝ Երևանի այգիներում
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և «Կանտատա» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ Երևանի այգիներում կանցկացվի «Երևանի գիշերները» բացօթյա համերգաշարը, որի շրջանակում մայրաքաղաքի բնակիչներին և հյուրերին կներկայացվի դասական և ջազային երաժշտության վեց համերգ։
Համերգները կանցկացվեն Երևանի տարբեր այգիներում՝ օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 14-ը։
Դասական համերգային ծրագրում հանդես կգա «Կանտատա» անսամբլը և Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի, Վարսենիկ Ավանյանը (մեցցո-սոպրանո)։ Անսամբլի կազմում են՝ Ելենա Վարդազարյան՝ դաշնամուր, Գայանե Աբրահամյան՝ ջութակ և Գառնիկ Ենգիբարյան՝ թավջութակ։
Հանդիսատեսին կներկայացվեն հայ և համաշխարհային դասական երաժշտության ստեղծագործություններ։ Ծրագրում ընդգրկված են Ա. Դոլուխանյանի «Երևանի գիշերները», Ա. Հարությունյանի «Երգիր ինձ համար» և «Վոկալիզ» ստեղծագործությունները, Ռ. Մելիքյանի «Սիրուն գիշերը», ինչպես նաև Էրիկ Սատիի, Ֆրանսիս Պուլենկի, Վինչենցո դի Կիարայի, Ռեյնալդո Հանի, Սերգեյ Ռախմանինովի, Աստոր Պիացոլայի և Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ստեղծագործությունները։
Դասական համերգները կանցկացվեն՝
Օգոստոսի 25-ին՝ Մերգելյանի այգում
Օգոստոսի 31-ին՝ Սիրահարների այգում
Սեպտեմբերի 14-ին՝ Վահագն Դավթյանի այգում
Համերգաշարի ջազային ծրագրում հանդես կգան ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանի «Armenian Colours» ջազ խումբը և «Yerevan–New York» ջազ քառյակը։
«Armenian Colours» խմբի կազմում են՝
Վահագն Հայրապետյան՝ դաշնամուր և վոկալ,
Ավագ Մարգարյան՝ ժողովրդական գործիքներ,
Միխաիլ Ֆոմինիխ՝ կոնտրաբաս,
Կարեն Քոչարյան՝ հարվածային գործիքներ։
«Yerevan–New York» ջազ քառյակի կազմում են՝
Զեյդ Նասսեռ՝ ալտ-սաքսոֆոն,
Արի Ռոլանդ՝ կոնտրաբաս,
Քիիթ Բալլա՝ հարվածային գործիքներ։
Հանդիսատեսին կներկայացվեն Վահագն Հայրապետյանի հեղինակային ջազային մշակումները՝ հայկական ժողովրդական երաժշտության և հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների հիման վրա, ինչպես նաև հանրահայտ ջազային ստանդարտներ։
Ջազային համերգները տեղի կունենան՝
Օգոստոսի 26-ին՝ Վահագն Դավթյանի այգում
Օգոստոսի 27-ին՝ Սիրահարների այգում
Սեպտեմբերի 11-ին՝ Մերգելյանի այգում
Համերգների ընթացքում նախատեսված է նաև պարային դուետի ելույթ՝ Մարիաննա Պողոսյանի և Արա Ասատուրյանի մասնակցությամբ։

“Yerevan Nights”: An Open-Air Concert Series in Yerevan’s Parks
With the support of the Yerevan Municipality and on the initiative of the Cantata NGO, the “Yerevan Nights” open-air concert series will take place in Yerevan’s parks, offering residents and visitors six concerts featuring classical and jazz music.
The program aims to make music more accessible to a wider audience by bringing classical and jazz performances into the city’s open-air spaces. The concerts will be held in different parks across Yerevan from August 25 through September 14.
The classical program will feature the Cantata Ensemble and soloist of the A. Spendiaryan Opera and Ballet Theater, Varsenik Avanyan (mezzo-soprano).
The ensemble includes Elena Vardazaryan on piano, Gayane Abrahamyan on violin, and Garnik Yengibaryan on cello.
The audience will hear works by Armenian and international composers, including A. Dolukhanyan’s Yerevan Nights, A. Harutyunyan’s Sing for Me and Vocalise, R. Melikyan’s Beautiful Night, as well as works by Erik Satie, Francis Poulenc, Vincenzo Ciara, Reynaldo Hahn, Sergei Rachmaninoff, Astor Piazzolla, and Ludwig van Beethoven.
The classical concerts will take place:
August 25 — Mergelyan Park
August 31 — Lovers’ Park
September 14 — Vahagn Davtyan Park
The jazz program will feature Honored Artist of the Republic of Armenia Vahagn Hayrapetyan’s “Armenian Colours” jazz group and the “Yerevan–New York” jazz quartet.
The “Armenian Colours” group consists of:
Vahagn Hayrapetyan — piano and vocals,
Avag Margaryan — traditional Armenian instruments,
Mikhail Fominikh — double bass,
Karen Kocharyan — drums.
The “Yerevan–New York” jazz quartet consists of:
Zeyd Nasser — alto saxophone,
Ari Roland — double bass,
Keith Balla — drums.
The audience will hear Vahagn Hayrapetyan’s original jazz arrangements based on Armenian folk music and works by Armenian composers, as well as renowned jazz standards.