Սեպտեմբերի 1-ը բաբաջանյանական ելևէջներով
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է Առնո Բաբաջանյանի անվան պետական երաժշտամանկավարժական քոլեջի ուսանողներին:
Ուսումնական տարվա մեկնարկը խորհրդանշական էր բաբաջանյանականների համար. այս տարի լրանում է մեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի 105-ամյակը:
Շնորհավորելով ուսանողներին ու դասախոսական կազմին Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը վստահություն է հայտնել, որ ապագայում քոլեջի ուսանողներից շատերը կդառնան մեր երկիրը տարբեր հարթակներում ներկայացնող արվեստագետներ՝ շարունակելով տարածել Առնո Բաբաջանյանի երաժշտությունը և հայկական մշակույթի լավագույն ավանդույթները:
«Կառավարությունը շարունակական աշխատանքներ է իրականացնում թե՛ կրթության բովանդակության, թե՛ դասավանդողների մասնագիտական զարգացման, և թե՛ ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ: Արվեստի ոլորտի կրթությունն առանձնահատուկ է իր դերով ու բովանդակությամբ: Վստահ եմ, որ ձեր ապագան լինելու է հաղթանակներով լի, և ձեր գործունեությունը ևս նպաստելու է կրթական համակարգի մրցունակությանը և որակի բարձրացմանը»,- ասել է նա՝ քոլեջի դասախոսներին և ուսանողներին մաղթելով արդյունավետ ուսումնական տարի։
Երևանի Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտամանկավարժական քոլեջի տնօրեն Արտյոմ Հարությունյանը ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ ուսանողներին մաղթելով՝ յուրաքանչյուր օրը օգտագործել որպես նոր հնարավորություն։
«Շնորհակալություն բոլորիդ, որ ընտրել եք արվեստի այս ճյուղը՝ երաժշտությունը որպես ճշմարիտ ուղղություն»,- ասել է նա՝ մասնավորապես դիմելով առաջին կուրսի ուսանողներին:
Ձևավորված ավանդույթի համաձայն` առաջին կուրսեցիներն ուսումնական տարվա առաջին օրն ուսանողական տոմսեր են ստացել:
Միջոցառումն ամփոփվել է քոլեջի ուսանողների ինքնաստեղծ խմբերի համերգային կատարումներով:
Առնո Բաբաջանյանի անվան պետական երաժշտամանկավարժական քոլեջում սովորում է 470 ուսանող, այս տարի առաջին կուրս է ընդունվել 128-ը:

September 1 in Babajanyan Melodies
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan congratulated the students of the Arno Babajanyan State Music and Pedagogical College on the occasion of Knowledge and Schooling Day.
The start of the academic year was particularly symbolic for the Babajanyan College, as this year marks the 105th anniversary of the birth of renowned Armenian composer Arno Babajanyan.
Congratulating the students and staff on Knowledge and Schooling Day, Deputy Minister Araksia Svajyan expressed confidence that many of the college’s students will go on to become artists representing Armenia on various international platforms, continuing to promote the music of Arno Babajanyan and the finest traditions of Armenian culture.
Artyom Harutyunyan, Director of the College, also delivered welcoming remarks, wishing the students to make every day an opportunity for new achievements.
In accordance with an established tradition, first-year students received their student ID cards on the first day of the academic year.
The event concluded with musical performances by student-formed ensembles of the college.
A total of 470 students are currently enrolled at the Arno Babajanyan State Music and Pedagogical College, with 128 students admitted to the first year this academic year.