Անահիտ Ցիցիկյանը ծնվել է 1926 թ. օգոստոսի 26-ին Ռուսաստանի Լենինգրադ (այժմ Սանկտ-Պետերբուրգ) քաղաքում ծառայողի ընտանիքում։ Ջութակ սկսել է նվագել 6 տարեկանից։ Անահիտի ուսուցիչներն էին տաղանդավոր երաժիշտներ Գրիգորի Գինզբուրգը, իսկ ավելի ուշ՝ պրոֆեսոր Լև Ցեյտլինը։ Հայրենական մեծ պատերազմի սկզբին տեղափոխվել է Խորհրդային Հայաստան։
1946-1950 թթ. ուսանել է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում (պրոֆեսոր Կարպ Դոմբաևի դասարան), արժանացել Ստալինյան կրթաթոշակի։ 1954 թվականին ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի ասպիրանտուրան (ղեկավար Կոնստանտին Մոստրաս)։
Համերգային գործունեությունը սկսել է դեռևս դպրոցական տարիներից, ունեցել մենահամերգներ, նվագել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ 1961 թվականից եղել է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի մենակատար։ Հյուրախաղերով հանդես է եկել ԽՍՀՄ շատ քաղաքներում, աշխարհի 27 երկրներում։ «Մելոդիա» Համամիութենական ձայնագրման ֆիրմայում թողարկել է 4 սկավառակ։ Ջութակահարուհու նվագացանկում առանձին տեղ են զբաղեցրել ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Հաճախ նա հանդիսանում էր այդ ստեղծագործությունների համահեղինակը, խմբագիրն ու առաջին կատարողը։
1950 թվականից դասավանդել է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, հիմնել և դասավանդել 3 նոր առարկա՝ Աղեղնային արվեստի պատմություն, Հայկական կատարողական արվեստի պատմություն և Մանկավարժական պրակտիկա։
Սկսած ուսանողական տարիներից ակտիվորեն զբաղվել է գիտահետազոտական գործունեությամբ մի քանի ասպարեզներում. աղեղնային կատարողական արվեստի, գործիքագիտության և երաժշտական հնագիտության, որի հիմնադիրն է հանդիսացել Հայաստանում։ Բազմիցս մասնակցել է միջազգային երաժշտագիտական գիտաժողովների։ Անահիտ Ցիցիկյանը տիրապետել է 5 լեզվի, դասախոսություններ է կարդացել անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, ունեցել մի շարք հրապարակումներ Հայաստանում և արտերկրում։
Իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում Անահիտ Ցիցիկյանը ունեցել է 1000-ից ավելի համերգներ, իրականացրել է 60 ֆոնդային ձայնագրություններ, հեղինակ է շուրջ 300 հոդվածների, զեկուցումների, ռադիո և հեռուստահաղորդումների։ Անդամակցել է մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության, ԽՍՀՄ երաժշտական ֆոնդի, Հայաստանի թատերական գործիչների ընկերության, Հայաստանի ժուռնալիստների միության, ԽՍՀՄ կանանց կոմիտեի, Արտասահմանի հետ կապերի հայկական կոմիտեի, ԽՍՀՄ ԳԱ «Համաշխարհային մշակույթի պատմության» խորհրդի, «Երաժշտական հնագիտություն» միջազգային գիտական ասոցիացիայի («World Archaeology») և այլն։
2007 թվականին Երևանի թիվ 21 երաժշտական դպրոցը (հիմնադրվել է 1987 թվականին) կոչվել է Անահիտ Ցիցիկյանի անունով։

Anahit Tsitsikian was born in Leningrad (currently St. Petersburg), Russia, into a family of an engineer and a doctor. She began playing the violin at the age of six. Her teachers were musician Grigory Ginzburg and later on professor Lev Tseitlin). At the beginning of World War II, at the age of fifteen, she left Leningrad for Armenia. Her birthplace left an unforgettable mark on her development as a person and musician. She remained an individual with fine tastes and a careful and sincere approach and attitude toward historical legacy; and she was gentle and respectful toward her friends, colleagues and students.
She studied at the Yerevan State Conservatory from 1946 to 1950 as a student of Professor Karp Dombayev. She was granted the Stalin Scholarship. In 1954 she completed her graduate course at the Moscow State Conservatory (adviser - Professor Konstantin Mostras).
She began performing professionally at elementary school age; her performances included many solo performances as well as symphony orchestras. Beginning in 1961 she was the principal soloist at the Armenian Philharmonic Hall. Tsitsikian performed throughout the Republics of the former Soviet Union and in 27 countries around the world. As a violinist, she produced four vinyl discs under the Melodiya label. The music of modern Armenian composers held a special place in Ms. Tsitsikian’s repertoire. She was often the co-author, editor and first interpreter of their original pieces.
She taught at the Yerevan State Conservatory starting in 1950, and she established three new courses in its curriculum: history and theory of bowed instruments, history of Armenian performing arts, and course of music teaching practice.
Tsitsikian started her scholarly research while she was still a student at the Conservatory. Her research focused on bowing art, organology and musical archaeology, of which she was the founder in Armenia. She spoke five languages and lectured in English, French, and German. She participated in numerous international scientific conferences and she also published articles in Armenia and abroad.
During her artistic life, Tsitsikian performed in more than a thousand recitals, recorded sixty pieces of archived music, and authored more than 300 articles and scripts for many radio and television programs. She was a member of many local and international organizations such as the Composer’s Union of Armenia or Union of Soviet Composers, Armenian Theater Union, Journalists Union, Women’s Committee of the USSR, AOKS (cultural liaison committee of Armenia with foreign countries), "History of World Culture" Committee in the Academy of Sciences of the Soviet Union, The World Scientific Association of Historical Archaeology, etc.
Anahit Tsitsikian died on May 2, 1999. The Anahit Cultural Foundation was established in the same year to continue her work and fulfill her dreams. The mission of the foundation is to facilitate the promotion of Armenian music by supporting musicians in their professional education and work, setting up and implementing cultural programs and events, and stimulating the integration of Armenian music within international music.