Հռիփսիմե Աղաքարյանը ծնվել է Արթիկում: 2000-2003 թթ. նախնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Արթիկի Դ. Ղազարյանի անվան երաժշտական դպրոցում` դասատու Գայանե Եղոյանի դասարանում, այնուհետև 2003-2009 թթ. ուսումը շարունակել է Երևանի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան մասնագիտական երաժշտական դպրոցում պրոֆ. ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռոզա Թանդիլյանի դասարանում: 2009-2017թթ. սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ նույն մանկավարժի դասարանում:
Մի շարք հիմնադրամների կրթաթոշակակիր է, այդ թվում «Նոր անուններ» (2003թ., Երևան), «Երազարտ» (2009թ., Բոստոն, ԱՄՆ), «Բաբաջանյան» հիմնադրամ (2006թ., Երևան): Դաշնակահարուհին ելույթ է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի պետական կամերային և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ:
Հռիփսիմե Աղաքարյանի նվագացանկը ներառում է տարբեր ոճերի ու ժանրերի ստեղծագործություններ: Նա հանդես է գալիս ոչ միայն որպես մենակատար,այլ նաև որպես նվագակցող և կամերային երաժիշտ: Ունեցել է տարբեր համերգներ և մրցույթներ նաև դաշնամուրային դուետի կազմում:
Հանրապետական և միջազգային տարբեր մրցույթների դափնեկի է․ Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնակահարների 15-րդ միջազգային մրցույթ, Բրեշիայի դաշնակահարների 2-րդ մրցույթ, «Արմենիա» դաշնակահարների միջազգային մրցույթ, «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ և այլն։
Հռիփսիմե Աղաքարյանը համերգներով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ռուսաստանում, Վրաստանում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Իտալիայում, Դանիայում, Իրանում և Անգլիայում:
Այժմ դասավանդում է Երևանի Ղ.Սարյանի անվան արվեստի դպրոցում և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում:

Hripsime  Aghakaryan
Hripsime was born in Artik, Armenia. She started her education in Artik at Daniel Ghazaryan Music School from 2000 to 2003 in the class of Professor Gayane Yeghoyan.
Continued her education at Yerevan Tchaikovsky Special Music School from 2003-2009 in the class of Professor Roza Tandilyan. She entered Yerevan Komitas State Conservatory and studied there from 2009 to 2017 with the same professor.
Hripsime has held scholarships from several funds, including New Names (2003, Yerevan, Armenia), YerazArt ( 2009, Boston, USA), and Babajanyan Foundation (2006, Yerevan, Armenia).
She appeared with the main orchestras in Armenia: the Armenian National Philharmonic Orchestra, the National Chamber Orchestra of Armenia, and the Armenian State Symphony Orchestra.
Her repertoire includes compositions of different styles and genres.
She is a soloist, accompanist, and chamber musician who has participated in numerous competitions and concerts.
Hripsime won first place in various contests, including the A. Spendiaryan 1st Republican Competition, A. Babajanyan 7th Republican Piano Competition, S. Saradjev 5th Republican Piano Competition, and the Renaissance International Competition Festival (Gyumri, Armenia) in 2009, Rachmaninov International Competition as a Piano Duet, with Edita Hakobyan (2012, St. Petersburg, Russia)-first prize, Rachmaninov International Competition (2013, Bonn, Germany). - Diploma, Armenia International Piano Competition (2017, Yerevan, Armenia) - First Award, Malta International Piano Competition 2018 (Valetta, Malta), Sixth Award, Brescia Classica 2nd International Piano Competition (2018, Brescia, Italy). The first award. In 2019, she was awarded the first prize and the Special Prize Audience Award at the 15th Aram Khachatryan International Piano Competition (2019 Yerevan, Armenia).
Hripsime performs as the accompanist for the Aram Khachatryan competition.
She performed in the United States, Canada, Russia, Georgia, France, Germany, Switzerland, Denmark, Iran, and the United Kingdom.
She is currently a piano teacher and accompanist at Ghazaros Saryan Art School. She also teaches at Yerevan's Komitas State Conservatory.