Սարգիս Ասլամազյանը ծնվել է Մոզդոկում: Ջութակ նվագել սովորել է հորից: 1912-15թթ սովորել է Եկատերինոդարի (Կրասնոդար) երաժշտական ուսումնարանում, դասեր է առել հայտնի թավջութակահար Հ.Մերկից։ 1915-27թթ կրթությունը շարունակել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում՝  պրոֆեսոր Ս. Կոզոլուպովի դասարանում: 1937թ-ից դասավանդել է նույն կոնսերվատորիայում (1947թ-ից` պրոֆեսոր): 1925-68թթ եղել է Կոմիտասի անվան քառյակի հիմնադիր-անդամներից:
Զբաղվել է նաև ստեղծագործական աշխատանքով: Նշանակալից են լարային կվարտետի, լարային նվագախմբի և թավջութակների անսամբլի համար հայ, ռուս և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների մշակումները, որոնց հատուկ են ներդաշնակության նրբություն, ձևի ամփոփ ավարտվածություն, գործիքավորման գունեղություն, անսամբլային նվագի հնարների հմուտ օգտագործում: Դրանցից են՝ Հենդելի «Պասակալիայի», Պագանինիի «24-րդ կապրիսի» և այլն: Մշակել է Կոմիտասի մի շարք երգեր` «Շողեր ջան», «Հաբրբան», «Չինար ես», «Գարուն ա», «Քելեր-ցոլեր», «Երկինքն ամպել ա» և այլն, որոնք հայկական կվարտետային գրականության լավագույն էջերից են և կարևոր դեր են կատարել նրա զարգացման գործում:
1945թ. արժանացել է Հայաստանի ժողովրդական արտիստի կոչման: 1939թ. պարգևատրվել է «Պատվո նշան» շքանշանով, 1946թ.՝ ԽՍՀՄ, 1965թ.` ՀՀ Պետական մրցանակներով: Մահացել է Մոսկվայում:

Sargis Aslamazian was born in Mozdok. He learned to play the violin from his father. In 1912-15 he studied at Yekaterinodar (Krasnodar) music school, and took lessons from the famous cellist H. Merk. In 1915-27 he continued his education at the Moscow Conservatory in the class of professor S. Kozolupov. From 1937 he taught at the same conservatory (from 1947 - professor).
In 1925-68, he was one of the founding members of Komitas Quartet. He also engaged in creative work. His arrangements of works by Armenian, Russian and Western European composers for string quartet, string orchestra, and cello ensemble are significant. They are characterized by the subtlety of harmony, comprehensive completion of the form, colorful instrumentation, and skillful use of ensemble playing techniques. Among them are Handel's "Passacaglia", Paganini's "24th Caprice" and others. Arranged several songs by Komitas: "Shogher jan", "Habrban", "Chinar es", "Spring", "Keler-tsoler", "Sky ampel a" etc., which are among the best pages of Armenian quartet literature and an important role has done in its development.
In 1945, the title of People's Artist of Armenia was awarded. 1939 awarded the "Order of Honor", 1946 - USSR, 1965 - RA State awards.