Բրիտանական Opera Now ամսագիրն Անուշ Հովհաննիսյանին անվանել է «օպերայի ապագա», The Times օրաթերթը` «2020թ-ին օպերայի դեմքը», իսկ Գերմանական Der Theaterverlag թատերագիրքը՝ «2020թ. ամենաանվանի արտիստներից մեկը»: Միջազգային Օպերային Մրցանակաբաշխության կոմիտեն (International Opera Awards) նրան առաջադրել է 2017թ-ի Լավագույն Երիտասարդ Արտիստ կոչմանը:
Բրիտանահայ սոպրանո Անուշ Հովհաննիսյանը իր ստեղծագործական գործունեությունը սկսել է Լոնդոնի Թագավորական Քովենթ Գարդեն Օպերային Թատրոնի «Յեթե Փարքեր» արտիստների ծրագրում:
Ի թիվս բազմաթիվ մրցանակների Անուշն արժանացել է Stella Maris միջազգային մրցույթի պատվավոր առաջին մրցանակին, Deutsche Grammophon-ի և Royal Danish Opera-ի հատուկ մրցանակներին: Նա նաեւ առաջին մրցանակակիր է Էռնստ Հեֆլիգերի անվան շվեյցարական միջազգային մրցույթում և Հայաստանի ներկայացուցիչն է եղել Բրիտանական Հեռարձակող Կորպորացիայի` BBC Cardiff Singer of the World (2017) մրցույթում:
Անուշի այցեքարտային դերերգերից է Վիոլետան՝ «Տրավիատա» օպերայում: Վերջերս այս դերերգով նա հանդես է եկել Քովենթ Գարդեն Թագավորական օպերային թատրոնում, Իսրայելի օպերայում և Դանիայի Թագավորական օպերային թատրոնում: Դրան հաջորդել է Անուշի ելույթները Քովենթ Գարդեն թատրոնում Մյուզեթի (Բոհեմ) դերերգով և Ուելսի Ազգային թատրոնում Միմիի (Բոհեմ) դերերգով:
Վերջերս կայացած նրա առաջնախաղային դերերից է Էմման՝ Խովանշչինա (Opéra National de Paris), Պարաշան՝ Մարֆա (Scottish Opera), Տատյանան՝ Եվգենի Օնեգին (Opera Holland Park), Լեոնորան՝ Օբերտո (Chelsea Opera Group) և Լիզան՝ Պիկ թագուհի (The Grange Festival) օպերաներում:
Անուշ Հովհաննիսյանը ելույթներ է ունեցել անվանի դիրիժորների ղեկավարությամբ. Սեմյոն Բիչկով, Էդվարդ Գարդներ, Դեն Էթինգեր, Ջանլուիջի Ջելմետտի, Պաոլո Կարինյանի, Նիկոլա Լուիզոտտի, Դանիել Օրեն, Կառլո Ռիցցի, Էսա-Պեկկա Սալոնեն, Սըր Անտոնիո Պապպանո և այլք:
Անուշի ձայնագրությունների ու կենդանի հեռարձակումների թվում են Շոստակովիչի թիվ 14 սիմֆոնիան, Խովանշչինա օպերան (Էմմայի դերերգով, BBC Symphony Orchestra), Ռիմսկի-Կորսակով (Ռոմանսներ, Stone Records — The Times շաբաթաթերթի «Շաբաթվա ալբոմ»):
Անուշը Շոտլանդիական Օպերա Կալեդոնիա կազմակերպության խորհրդատուն է, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի Ազգային Օպերային Ուսանողական Կազմակերպության խորհրդի անդամ է: Նա նաև նորաստեղծ Armenian Opera Workshop հայկական օպերային հարթակի հիմնադիրն ու գեղարվեստական ղեկավարն է:

Described by Opera Now as ‘the future of opera’, British-Armenian soprano Anush Hovhannisyan began her career as a member of the Jette Parker Artists Programme at The Royal Opera House, Covent Garden. She is the winner of First and Public Prizes, Deutsche Grammophon and Royal Danish Opera Special Prizes at the Stella Maris Competition, the Ernst Haefliger International Swiss Competition and represented Armenia at BBC Cardiff Singer of the World 2017. In 2020 she was selected by The Times as “The Face to Watch in Opera 2020” and by Der Theaterverlag as one of the outstanding artists of 2020 and was nominated for the International Opera Awards.
Recently she revived her calling card role of Violetta La Traviata for the Royal Opera House Covent Garden, Israeli Opera and Royal Danish Opera. She returned to the Royal Opera House, Covent Garden, as Musetta La bohème, and made her role debut as Mimi La bohème at the Welsh National Opera. Recent debuts also include Emma Khovanschina for Opéra National de Paris, Parasha Mavra for Scottish Opera, Tatyana Eugene Onegin for Opera Holland Park, Leonora Oberto for Chelsea Opera Group, Liza Queen of Spades at The Grange Festival.
Anush performed with renowned conductors such as Semyon Bychkov, Edward Gardner, Dan Ettinger, Gianluigi Gelmetti, Paolo Carignani, Nicola Luisotti, Daniel Oren, Carlo Rizzi, Esa-Pekka Salonen and Sir Antonio Pappano.
Her recordings and broadcasts include Shostakovich Symphony No. 14 with the Southbank Sinfonia and Emma Khovanschina with the BBC Symphony Orchestra (BBC Radio 3), Decades – A Century of Song, Vols 2 and 4 for Vivat CD, Rimsky-Korsakov Romances for Stone Records (a Sunday Times ‘Album of the Week’), Songs by Scriabin for Decca’s complete piano anthology of his music, BBC Radio 3’s Big Chamber Day and The Royal Ballet’s Woolf Works, on Opus Arte DVD.
A keen advocate and mentor to young opera singers, Anush is the Patron of Opera Caledonia in Scotland, a Board member of the National Student Opera Society UK and the Founder and Artistic Director of the Armenian Opera Workshop.