Արմեն Տիգրանյանը ծնվել է Ալեքսանդրապոլում (Գյումրի)։ Վաղ տարիքից նվագել է ֆլեյտա, մասնակցել դպրոցական փողային նվագախմբի համերգներին: Նրա երաժշտական ճաշակի ձևավորման վրա էապես ազդել է Շիրակի երաժշտարվեստի, հայկական ժողովրդական և գուսանական երաժշտության առանձնահատկությունների յուրացումը: Նրանց տանը հաճախ են հավաքվել արվեստագետներ, բանաստեղծներ, կազմակերպվել գրական-երաժշտական երեկոներ:
1894 թ-ին Տիգրանյանն ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Թիֆլիս: 1902 թ-ին ավարտել է երաժշտական ուսումնարանի ֆլեյտայի և երաժշտության տեսության (դասատու՝ Նիկոլայ Կլենովսկի) դասարանները, միաժամանակ կոմպոզիցիայի դասեր առել Մակար Եկմալյանից: Նույն թվականին Տիգրանյանը վերադարձել է Ալեքսանդրապոլ, կազմակերպել դպրոցական և ժողովրդական քառաձայն երգչախմբեր. վերջինիս հետ համերգներով շրջագայել է Թիֆլիսում, Բաքվում, Կարսում: Այդ շրջանին են վերաբերում նրա առաջին ստեղծագործությունները՝ «Հովերն առան սար ու դարեր», «Ախ իմ ճամփեն», «Սև աչերեն» (Ավետիք Իսահակյանի խոսքերով), «Սիրտ իմ լռիր», «Մնաք բարով» (Հովհաննես Հովհաննիսյանի խոսքերով) երգերը և հայկական ժողովրդական երգերի խմբերգային մշակումները:
1908 թ-ին Տիգրանյանն սկսել է գրել իր առաջին՝ «Անուշ» օպերան (ըստ Հովհաննես Թումանյանի), որը հայկական երաժշտական թատրոնում հիմք է դրել ոճական նոր ուղղության: Նույն թվականին օպերայի առանձին հատվածներ ներկայացվել են Թիֆլիսում: «Անուշն» առաջին անգամ բեմադրվել է 1912 թ-ին, Ալեքսանդրապոլում: Հետագա 30 տարիների ընթացքում կոմպոզիտորը բազմիցս անդրադարձել է «Անուշ» օպերային. կատարել է որոշ փոփոխություններ, հավելումներ, վերանայել է գործիքավորումը:
Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնում «Անուշն» առաջին անգամ բեմադրվել է 1935 թ-ին, իսկ 1939 թ-ին ներկայացվել է Մոսկվայում՝ հայ արվեստի և գրականության տասնօրյակին: Օպերան աչքի է ընկնում ժողովրդական տոների և ծեսերի վառ ու գունեղ տեսարաններով, քնարական երգերով, զուգերգերով ու խմբերգերով: Կոմպոզիտորի ստեղծած մեղեդիները տարածվել են և ըստ էության դարձել ժողովրդական:
1913 թ-ից Տիգրանյանը բնակվել է Թիֆլիսում. մասնակցել է Հայոց երաժշտական ընկերության (1912–21 թթ.) աշխատանքներին, դասավանդել Հովնանյան դպրոցում, հանդես եկել համերգներով: Կոմպոզիտորը գրել է նոր ստեղծագործություններ. երաժշտություն՝ «Լեյլի և Մեջնուն» դրամայի (բեմադրվել է 1918 թ-ին, Թիֆլիսում), «Արևելյան պար»՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի համար, խմբերգեր, մշակել ժողովրդական երգեր:
1920–30-ական թվականներին Տիգրանյանն ստեղծել է մի շարք երգեր, կանտատներ, խմբերգային երկեր, դաշնամուրային պիեսներ՝ «Պարերգ», «Հայկական պարերի սյուիտ», «Արևելյան ֆանտազիա», «Շիրակ զմրուխտի», «Մանկական ալբոմ» («Իրիկնային», «Սրինգ», «Օրորոցի երգ» և այլն):
Հայրենական մեծ պատերազմի (1941– 1945 թթ.) տարիներին կոմպոզիտորը գրել է հայրենասիրական երկեր, «Պարային սյուիտ»՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի համար, և պատմահայրենասիրական «Դավիթ Բեկ» օպերան (ըստ Րաֆֆու), որը գաղափարական հագեցվածությամբ, քաղաքացիական պաթոսով, երաժշտական լեզվի ժողովրդայնությամբ նոր քայլ էր ազգային օպերային արվեստում: Օպերան հարուստ է գեղջկական, քաղաքային, գուսանական և հոգևոր երաժշտության տարրերով: Տիգրանյանն օպերան ավարտել է 1949 թ-ին, սակայն «Դավիթ Բեկի» առաջին ներկայացումը տեղի է ունեցել 1950 թ-ին՝ կոմպոզիտորի մահվանից հետո` Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնում:
Տիգրանյանը գրել է երաժշտություն նաև թատրոնի համար (Տիգրան Հախումյանի «Խավարի ճանկերում», Արմեն Գուլակյանի «Արշալույսին», «Գիքոր», «Մի կաթիլ մեղր» (երկուսն էլ` ըստ Հովհաննես Թումանյանի), «Անահիտ» (ըստ Ղազարոս Աղայանի), «Նամուս» (ըստ Ալեքսանդր Շիրվանզադեի), «Սամվել», «Դավիթ Բեկ» (երկուսն էլ՝ ըստ Րաֆֆու) և այլն), հայերեն է թարգմանել Ջուզեպպե Վերդիի «Ռիգոլետտո» և Ժորժ Բիզեի «Կարմեն» օպերաների լիբրետոները:
Տիգրանյանի անունով կոչվել են փողոցներ, երաժշտական դպրոցներ Երևանում և Գյումրիում, Երևանի օղակաձև զբոսայգում տեղադրվել է նրա հուշարձանը, Գյումրիում գործում է տուն-թանգարանը:

Armen Tigranyan was born in Alexandropol (Gyumri). He started playing the flute from an early age and participate in school brass band concerts. The development of his musical taste was significantly influenced by the mastery of the peculiarities of Shirak music, Armenian folk music. Artists, poets, literary and musical evenings often gathered in their house.
Tigranyan moved to Tbilisi (Georgia) with his family In 1894. In 1902 he graduated from the flute and music theory classes of the Music College (teacher: Nikolai Klenovsky), parallelly taking composition lessons from Makar Ekmalyan. In the same year, Tigranyan returned to Alexandropol, organized school and folk four-voice choirs, and toured in Tbilisi (Georgia), Baku and Kars. His first compositions belong to that period: "Hover took mountains and centuries", «Hovern aran sar u darer», «Akh im champen», «Sev acheren», «Sirt im lrir», «Mnak’ barov» and Armenian Choral arrangements of folk songs.
In 1908, Tigranyan began writing his first opera, Anush (based on Hovhannes Tumanyan's poem "Anush"), which laid the foundation for a new stylistic direction in the Armenian Musical Theater. In the same year, excerpts of the opera were performed in Tbilisi (Georgia). "Anush" was first staged in 1912 in Alexandropol. During the next 30 years, the composer repeatedly referred to "Anush" opera, made some changes, additions, revised the instrumentation.
"Anush" was first staged at the Yerevan Opera and Ballet Theater in 1935, and in 1939 it was performed in Moscow during the Ten-day event dedicated to Armenian Art and Literature. The opera stands out with bright and colorful scenes of folk holidays, rituals, lyrical songs, duets and choirs. The melodies created by the composer have spread, in fact, become popular.
Tigranyan had lived in Tbilisi (Georgia) since 1913, participated in the activities of the Armenian Music Society (1912-21), taught at the Hovnanian School, had concerts. The composer wrote new works. Music for the drama "Layla and Mejnun" (staged in 1918 in Tbilisi, "Eastern Dance" for symphony orchestra etc.
In the 1920s and 1930s, Tigranyan composed a number of songs, cantatas, choirs, piano pieces, including "Dance Song", "Armenian Dance Suite", "Archelian Fantasy", "Shirak Emerald", "Children's Album" ("Evening"). "Sring", "Cradle Song") etc.).
During the Second World War (1941-1945), the composer wrote patriotic songs, "Dance Suite" for the symphony orchestra, and the historical-patriotic opera "David Bek" (according to Raffi). Tigranyan finished the opera in 1949, but the premiere of "David Bek" took place in 1950, after the composer's death, at the Yerevan Opera and Ballet Theater.
Tigranyan wrote music for the theater (Tigran Hakhumyan's "In the Claws of Darkness", Armen Gulakyan in "Dawn", "Gikor", "A Drop of Honey" (both based on Hovhannes Tumanyan's works), "Anahit" (based on Ghazaros Aghayan's fairytale), "Honor" "(based on Alexander Shirvanzade's work)," Samvel "," David Bek "(both according to Raffi), etc.), translated into Armenian the librettos of Giuseppe Verdi's" Rigoletto "and Georges Bizet's " Carmen ".
Streets and music schools were named after Tigranyan in Yerevan, Gyumri, a monument to him was erected in Yerevan Ring Park, and a house-museum operates in Gyumri.