Դավիթ Խանջյանը երաժշտություն է սովորել Երևանի կոնսերվատորիայում, պրոֆեսոր Ռոբերտ Անդրեասյանի (դաշնամուր) և պրոֆեսոր Միքայել Մալունցյանի (դիրիժորություն) դասարաններում։ 1972 - 1973 թվականներին կատարելագործել է իր դիրիժորական հմտությունները Վիեննայի երաժշտական ​​ակադեմիայում՝ Հ.Սվարովսկու և Գ.Չերխի դասարաններում։ Հետագայում դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական ​​կոնսերվատորիայում։
1974-1981 թվականներին աշխատել է Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ որպես գեղարվեստական ​​ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր։ Խանջյանի շրջանը նշանավորվում է երգացանկի ընդլայնմամբ, այդ թվում՝ Ռիխարդ Շտրաուս («Դոն Կիխոտ», «Մահ և կերպարանափոխություն»), Մալերի թիվ 1 և թիվ 5 սիմֆոնիաները, Ստրավինսկու բալետային սյուիտները («Կրակե թռչուն»), «Պետրուշկա», «Գարնան ծեսը») և ջութակի կոնցերտը, Բարտոկի «Կախարդված մանդարին» և դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը, Դեբյուսիի «Ծովը»։ Նա մեծ կարևորություն է տվել հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին՝  հատկապես Ավետ Տերտերյանի գործերին։
Նրա պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն ընդլայնել է իր հյուրախաղային աշխարհագրությունը` ելույթ ունենալով Մոսկվայի, Բալթյան հանրապետությունների, Անդրկովկասի, Լենինգրադի, Կիևի համերգասրահներում։

David Khanjian studied music at Yerevan Conservatoire, classes of Professor Robert Andreasyan (piano) and Professor Mikael Maluntsyan (conducting). In 1972 – 1973 David Khanjian refined his conducting skills at Vienna Academy of Music coached by H.Svarovsky and G.Cherkh. Later he taught at Yerevan Komitas State Conservatory.
Worked with Armenian Philharmonic Orchestra as the Artistic Director and Principal Conductor in 1974-1981. Khanjian’s era is marked by extending the repertoire when compositions like Richard Strauss’ Poems (“Don Quixote”, “Death and Transfiguration”, “Also Sprach Zarathustra”), Mahler’s Symphonies No.1 and No.5, Ballet Suites (“Firebird”, “Petrushka”, “The Rite of Spring”) and the Violin Concerto by Stravinsky, “Enchanted Tangerine” and Piano Concerto No.2 by Bartok, “The Sea” by Debussy were presented. Works by Armenian composers were highly essential in the repertoire (He was especially dedicated to performing the works of Avet Terteryan).
During his tenure the orchestra expanded its touring activities, performing in the concert halls of Moscow, Baltic republics, Transcaucasia, Leningrad, Kyiv to the delight of grateful audiences.