Էդուարդ Գրիգորի Հայրապետյանը ծնվել է 1949 թվականի սեպտեմբերի 5-ին Երևանում։ Նախնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Տիգրան Չուխաջյանի անվան երաժշտական դպրոցում։ Այստեղ դաշնամուրի պարապմունքներին զուգահետ նաև սովորել է Գևորգ Արմենյանի ստեղծագործական դասարանում։ 1966 թվականին սովորել է Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում՝ կոմպոզիտոր Գրիգոր Հախինյանի մոտ, իսկ 1968-1973 թվականներին Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ կոմպոզիտոր Գրիգոր Եղիազարյանի ստեղծագործական դասարանում։ 1976 թվականին դարձել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ։
Էդուարդ Հայրապետյանը հեղինակ է հայրուրից ավելի ստեղծագործությունների․ այդ թվում տասներեք սիմֆոնիա՝ որից չորսը մեծ սիմֆոնիկ նվագախմբի և ինը` կամերային նվագախմբի համար, 22 սոնատ և 26 կոնցերտ՝ գրված տարբեր գործիքների համար (դաշնամուրի, ջութակի, ալտի, թավջութակի, ֆլեյտայի, հոբոյի, կլառնետի, ֆագոտի), կրկնակի կոնցերտ Ալտի և Ջութակի համար, 2 օրատորիա՝ «1915» և «Երկիր Նաիրի», ինչպես նաև «Ցանկություն» տրամվայը»  բալետ (ըստ Թ․ Ուիլյամսի)։ Կոմպոզիտորը գրել է բազմաթիվ վոկալ և խմբերգային ստեղծագործություններ Միսաք Մեծարենցի, Հակոբ Մովսեսի, Եղիշե Չարենցի, Ջորջ Բայրոնի, Յոզեֆ Ֆոն Այխենդորֆի, Շտեֆան Գեորգեի, Գեորգ Թրակլի, Ռայներ Մարիա Ռիլկեի, Ռոման Կիմիի բանաստեղծությունների հիման վրա։
Հայրապետյանի ստեղծագործությունները հնչել են միջազգային հեղինակավոր փառատոններում` Բուդապեշտում  (1986թ.),  Զագրեբում (1991թ.),  Շվեդիայում (1992թ.),  Սալոնիկում (1998թ.), Օդեսսայում (“Prima Vista” 1998թ. և 1999թ.), և Բեռլինում  (2010-2011 թ.թ YUNG EURO CLASSIC): Նրա երաժշտությունը հաջողությամբ կատարվել է Հայաստանում,  Վրաստանում,  Ռուսաստանում,  Ուկրաինայում, Մերձբալթյան երկրներում, Չեխիայում, Լեհաստանում, Կանադայում,  Գերմանիայում,  Միացյալ Նահանգներում, Լիբանանում, Կիպրոսում, Շվեյցարիայում,  Ֆրանսիայում, Անգլիայում և Հունգարիայում։
Կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները հնչել են դիրիժորներ Դավիթ Խանջյանի, Վահագն Պապյանի, Էմին Խաչատրյանի, Զավեն Վարդանյանի, Մերուժան Սիմոնյանի, Արամ Ղարաբեկյանի, Վահան Մարտիրոսյանի,  Սերգեյ Սմբատյանի, Ռոբերտ Մլքեյանի, Վալերիյ Մատյուխինի, Մարեկ Տրաչի, Անտոն Շարոևի ղեկավարությամբ, կատարվել Կոմիտասի անվան լարային կվարտետի, Մեդեա Աբրահամյանի, Բագրատ Վարդանյանի, Ալեքսանդր Կոսեմյանի, Մարկ Պեկարսկու, Մովսես Պողոսյանի, Մաքսիմ Նովիկովի, Նարեկ Հախնազարյանի, Նարե Արղամանյանի կողմից։

Eduard Hayrapetyan was born in Yerevan, Armenia, on September 5, 1949. He first studied composition at the Melikian Music College under Grigor Akhinian (1966–68) and then under Grigor Yeghiazarian at the Yerevan Komitas State Conservatory (1968–73). He joined the Armenian Composers Union in 1976.
Hayrapetyan participated at Budapest International Festival in 1986, Zagreb Music Biennale in 1991, Sweden Festival in 1992, Greece Festival in 1998, “Prima Vista” festivals in Odessa in 1998 and 1999. His compositions were performed in Armenia, Georgia, Russia, Ukraine, Baltic States, The Czech Republic, Sweden, Canada, Germany, the USA, Lebanon, Switzerland, France. His first Symphony was premiered in Poland. In 1999 and 2000 he was a Grant holder of Studio International “Denkmalschmiede Hoefgen’ (Germany).
Among Hayrapetyan’s major works are the ballet “Tram “Wish”, 1991, (after T.Williams “A Street Car Named Desire”); Three Symphonies (1985, 1987, 2000); “Oratorio-1915” (documentary texts) for speaker, soloists, chorus and symphony orchestra (1977); Concertos for Violin(7); Viola(3); Cello(3); Flute; Oboe; Clarinet; Bassoon; Double Concerto for Violin and Viola; Percussion; String Quartets(5); Works for Chorus; Cycles of Songs based on poems by Byron, Eichendorff, George, Rilke, Metsarentz, Hakob Movses, Trakl as well as Sonatas for various instruments.
To date he has received the following awards and medals:
1993 – Prize of Armenian Composers Union for Concerto No. 3 ”Annunciation” for cello and chamber string orchestra
1993 - Aram Khachaturian Prize of Ministry of Culture of Republic of Armenia and Armenian Composers Union for Vocal cycle “…nur ein kurzes Trennen” for voice and 13 instruments after Joseph von Eichendorff
2008 – Vahan Tekeyan Prize of Tekeyan Cultural Union for Double Concerto for violin, viola and chamber string orchestra
2009 – Prize of World Armenian Congress and Armenian Composers Union for “Narcissus” Chamber Symphony