Կոմիտասի անվան ազգային քառյակի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի և  միջազգային մրցույթների դափնեկիր, պրոֆեսոր Էդուարդ Թադևոսյանը Երևանի մասնագիտական երաժշտական 10-ամյա դպրոցի, Տատյանա Հայրապետյանի դասարանի շրջանավարտ է : Դեռևս դպրոցական տարիներին՝ 1965 թ․ արժանացել է Անդրկովկասյան հանրապետությունների երիտասարդ երաժիշտների մրցույթի դափնեկրի կոչման:
Մոսկվայի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Լեոնիդ Կոգանի սանն է: 1967 թվականին Լեհաստանի Պոզնան քաղաքում կայացած «Հենրիկ Վենյավսկի» միջազգային մրցույթի,  1969 թվականին Փարիզի «Մարգարիտ Լոնգ» և «Ժակ Տիբո» միջազգային մրցույթի դափնեկիր է: 1967 թվականից էլ սկսել է մենակատար- ջութակահարի համերգային գործունեությունը:
1970 թվականին Էդուարդ Թադևոսյանը Մոսկվայի կոնսերվատորիայի 5-րդ կուրսի ուսանող էր, երբ Ավետ Գաբրիելյանից հրավեր ստացավ աշխատելու Կոմիտասի անվան քառյակում քառյակում որպես 2-րդ ջութակահար, իսկ 1976 թվականին ստանձնում է քառյակի 1-ին ջութակահարի և առաջատարի պարտականությունները:
Քառյակի կազմում Էդուարդ Թադևոսյանը հանդես է եկել աշխարհի բազում երկրներում՝ ԱՄՆ, Կանադա, Իտալիա, Ֆրանսիա, Մեքսիկա, Վենեսուելա, Կոլումբիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Շոտլանդիա և այլուր: Որպես մենակատար, նրա ելույթները նույնպես ընդարձակ աշխարհագրություն ունեն՝ Ֆիլիպիններ, Սինգապուր, Թաիլանդ, Մալազիա, Հոլանդիա, Բեռլին, Հունգարիա, Լեհաստան, Բուլղարիա, Չեխոսլովակիա և այլուր:
Էդուարդ Թադևոսյանը համերգային գործունեությունը մեծ հաջողությամբ զուգակցում է մանկավարժությանը,Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է։

Eduard Tadevosyan is an Armenian violinist, artistic director and 1st violin of the Komitas Quartet, professor at the Yerevan State Conservatory. Eduard Tadosyan is a graduate of the 10-year professional music school of Yerevan, class of Tatyana Hayrapetyan. While still in school, in 1965 he was awarded the title of laureate of the Young Musicians Competition of the Transcaucasian Republics. Laureate of the Henryk Wieniawski International Competition in 1967 in Poznan, Poland, and the Marguerite Long - Jacques Thibaut International Competition in 1969 in Paris. In 1967 he started his solo career as a violinist.
He graduated from the Moscow Conservatory in 1970 after studying with Leonid Kogan. At his last year in Conservatory, Avet Ter-Gabrielyan invited Eduard to join Komitas Quartet on the second violin. Six years later, Tadevosyan became the 1st violin and currently leads the ensemble.
Eduard Tadevosyan has performed with the quartet in many countries around the world: USA, Canada, Italy, France, Mexico, Venezuela, Colombia, Germany, Spain, Scotland and elsewhere. As a soloist, his performances also have wide geography: the Philippines, Singapore, Thailand, Malaysia, the Netherlands, Berlin, Hungary, Poland, Bulgaria, Czechoslovakia and elsewhere.
Eduard Tadevosyan combines his concert activities with pedagogy, he is a professor at the Yerevan Komitas Conservatory.