Էմմանուել Հովհաննիսյան
Դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանի հետ իմ համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի։ Lինելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Գևորգ Դաբաղյանի սանը, կոնսերվատորիայում ուսանելու տարիներին Էմմանուել Հովհաննիսյանը ձեռք է բերել մեծ փորձառություն՝ յուրահատուկ մեկնաբանություններով կատարելու ոչ միայն դուդուկի համար փոխադրված ժողովրդական երգերի մեղեդիները, այլ նաև մի շարք դասական ստեղծագործություններ։ Տարեվերջյան քննություններից բացի, նա ուսումնական տարվա ընթացքում մի քանի անգամ հանդես է գալիս մենահամերգներով՝ շարունակաբար թարմացնելով իր երկացանկը։ Մասնակցում է հանրապետական և միջազգային մրցույթների և մշտապես արժանանում բարձրագույն մրցանակների։
Բացի դուդուկից, Էմմանուել Հովհաննիսյանը փայլուն տիրապետում է գրեթե բոլոր հայկական փայտափողային գործիքներին և դրանց տեսակներին՝ զուռնա, շվի, բլուլ, պարկապզուկ, պկու։ Դա մեծ հնարավորություններ է ընձեռում երաժշտին՝ հանդես գալու ոչ միայն ազգային նվագարանների նվագախմբերում և առանձին անսամբլներում, այլև միջազգային երաժշտական ասպարեզում՝ առանձնահատուկ կերպով ներկայացնելով հայկական փողային նվագարաններն իրենց յուրատեսակ հնչերագներով։
Էմմանուել Հովհաննիսյանը ծավալում է նաև ընդարձակ մանկավարժական գործունեություն։ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում ավելի քան 10 տարի դասավանդելուց բացի, 2010թ. նա հիմնել է “Dudukman” ստուդիան, որը զբաղվում է դուդուկի և մյուս հայկական փողային նվագարանների դասավանդմամբ և ժողովրդականության պահպանմամբ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև արտերկրում։ Ստուդիայում սովորում են տարբեր ազգության և տարբեր տարիքի երաժիշտներ։ Այս գործունեության շրջանակներում 2008 և 2012թթ. Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում նա կազմակերպել է դուդուկի փառատոններ, որի համար արժանացել է նախարարության հատուկ շնորհակալագրին։
Էմմանուել Հովհաննիսյանը վարպետության դասերով է հանդես եկել Վիեննայի, Կլագենֆուրտի կոնսերվատորիաներում, Մոսկվայի Գնեսինների անվան ռուսական երաժշտական ակադեմիայում և այլ երաժշտական հաստատություններում։
Որպես նվագախմբային երաժիշտ՝ Էմմանուել Հովհաննիսյանը մեծ փորձառություն ունի և բազմիցս հանդես է եկել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմում ոչ միայն հայաստանյան համերգներին, այլև հյուրախաղերի շրջանակներում այնպիսի հեղինակավոր համերգասրահներում, ինչպիսիք են․ «Մյուզիքֆերայն» (Վիեննա, Ավստրիա), «Բրուքներհաուս» (Լինց, Ավստրիա), Դուբայի օպերային թատրոնում (ԱՄԷ) և այլ։ Էմմանուել Հովհաննիսյանը համերգներով հանդես է եկել նաև «Էլբֆիլհարմոնիա» (Համբուրգ, Գերմանիա), «Մյուզիքգեբաու» (Ամստերդամ, Նիդերլանդներ), «Բոզար» կենտրոնի համերգասրահում (Բրյուսել, Բելգիա), «Գյուլբենկյան» կենտրոնի համերգասրահում (Լիսաբոն, Պորտուգալիա), Սան Պաուլոյի համերգասրահում (Սան Պաուլո, Բրազիլիա) և այլ հանրահայտ համերգային դահլիճներում։
Էմմանուել Հովհաննիսյանը պահանջված մենակատար է արտերկրում և հանդես է եկել Եվրոպայի և Ասիայի հայտնի այնպիսի փառատոններում, ինչպիսիք են «Ռուդոլշտատ փառատոն» (Ռուդոլշտատ, Գերմանիա), Holland Festival (Ամստերդամ, Նիդերլանդներ), Morgenland Festival (Օսնաբրյուկ, Գերմանիա), Beiteddine Art Festival (Բեյրութ, Լիբանան), Բաալբեքի երաժշտական փառատոն (Բաալբեք, Լիբանան), և այլն։ Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիայի կատարմամբ (որի նվագախմբի կազմում ներառված են երկու զուռնա և դուդուկ) հանդես է եկել մի շարք հայտնի նվագախմբերի հետ։ Էմմանուել Հովհաննիսյանը մենահամերգներով հանդես է եկել Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Ավստրիայում, Իտալիայում, ԱՄՆ-ում, Արգենտինայում, Բրազիլիայում, Ավստրալիայում, Մոնղոլիայում, Լիբանանում, Ռուսաստանի Դաշնությունում՝ բազմապատկելով հայ կոմպոզիտորական արվեստի համբավն աշխարհի տարբեր կողմերում։ Նրա կատարմամբ բազմիցս հնչել են կոմպոզիտորներ Հենրիկ Անասյանի Դուդուկի կոնցերտը և Վաչե Շարաֆյանի «Դուդուկ և ջութակ» կոնցերտը։ Էմմանուել Հովհաննիսյանն իրականացրել է հայ կոմպոզիտորների մի շարք ստեղծագործությունների պրեմիերաներ։
Էմմանուել Հովհաննիսյանը հետաքրքրված է նաև կամերային երաժշտությամբ։ Նա «Նաղաշ» և «Գյուրջիև» անսամբլների հիմնական կազմում է՝ դրանց հիմնադրումից ի վեր և համերգային շրջագայություններով հանդես է եկել աշխարհի գրեթե բոլոր մայրցամաքներում՝ յուրահատուկ ձեռագրով ներկայացնելով հայ ազգային երաժշտությունը և կատարողական արվեստը։
Համագործակցելով Գյուրջիև անսամբլի հետ՝ Էմմանուել Հովհաննիսյանն իր հատուկ մասնակցությունն է ունեցել ECM Records-ի կողմից թողարկված երկու ձայնասկավառակների ձայնագրման գործում, որոնք արժանացել են “Edisson Award” պատվավոր մրցանակին։ Էմմանուել Հովհաննիսյանը հանդես է գալիս “Anton Pan” անսամբլի կազմում, որը կատարում է կոմպոզիտոր Դմիտրի Կանտեմիրի երաժշտությունը և Օսմանյան կայսրության մեջ ապրած ժողովուրդների երաժշտությունը։ Էմմանուել Հովհաննիսյանը համագործակցում է նաև “Roots Revival” անսամբլի հետ, որի համերգացանկը հարուստ է տարբեր ժողովուրդների ազգային երաժշտության նմուշներով, իսկ անսամբլի կազմում հավաքված են երաժիշտներ Իսպանիայից, Իրանից, Թուրքիայից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից և Մեծ Բրիտանիայից: Ի դեպ, ստեղծագործությունների գործիքավորումների մի մասը իրականացնում է հենց ինքը՝ Էմմանուել Հովհաննիսյանը։ Սակայն այսքանով չի ավարտվում դուդուկահարի համագործակցությունների ցանկը, դրանք բազմաթիվ են` “Armenian Spirit” բենդ, “The Cats” բենդ, “Van” կվարտետ, «Կարեն Ասատրյան և Էմմանուել Հովհաննիսյան» դուետ, “Sound Affinities” անսամբլ և այլք։
Համագործակցություններից բացի, Էմմանուել Հովհաննիսյանն ունի իր ստեղծած երաժշտական նախագծերը՝ «Շերամ» անսամբլը, որ ներկայացնում է հայ աշուղական երաժշտությունը՝ սկսած 15-րդ դարից։ Իր կարճ գործունեության ընթացքում անսամբլը հասցրել է բազմաթիվ համերգներով հանդես գալ ոչ միայն հայ հանդիսատեսի, այլ նաև սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների համար։ Կարևորելով ազգային փողային նվագարանների օգտագործումը ջազային արվեստում և, հատկապես, էթնոջազ ուղղության մեջ՝ 2015թ. Էմմանուել Հովհաննիսյանը ստեղծում է “Emmanuel Hovhannisyan & Emotion Band” էթնո-ջազ քառյակը։ Խմբի երկացանկում մեծ մասամբ ներառված են նրա ստեղծագործությունները` գրված հատուկ այս նախագծի համար։ 2021թ. լույս կտեսնի “Emmanuel Hovhannisyan & Emotion Band - Crossroads” ձայնասկավառակը, որը թողարկում է “Global Music” ընկերությունը։
Դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանը ստեղծագործական գործունեության ընթացքում խոշոր նշանակության յուրօրինակ աշխատանք է իրականացրել ազգային գործիքագիտության ոլորտում։ Նա ստեղծել է յուրօրինակ բաս դուդուկ, որն իր նախորդ տարատեսակներից տարբերվում է դասական և գործնականում ավելի կիրառելի ապլիկատուրայով և հնարավորություն է ընձեռում կատարողին այդ գործիքով հանդես գալ որպես մենակատար՝ բացահայտելով դուդուկի հնչերանգային նոր հնարավորությունները՝ միաժամանակ հավատարիմ մնալով դուդուկի ավանդական ապլիկատուրային։ Այս նորահայտ դուդուկով Էմմանուել Հովհաննիսյանը ձայնագրել է մի շարք ստեղծագործություններ, որոնցից շատերն իր հեղինակային ստեղծագործություններն են` գրված հատուկ նոր բաս դուդուկի համար:
Էմմանուել Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ թողարկվել են 20-ից ավելի ձայնասկավառակներ այնպիսի հայտնի ձայնագրության պիտակների կողմից, ինչպիսիք են ECM Records, Sony Records, Naxos Records, Mosfilm Records ընկերությունները։
Էմմանուել Հովհաննիսյանը հայ ազգային երաժշտության տարածման, ինչպես նաև Հայաստանում դուդուկի փառատոն կազմակերպելու համար 2012թ. արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության պարգևի։

My collaboration with duduk player Emmanuel Hovhannisyan has a history of years. As a student of the People's Artist of the Republic of Armenia, Professor Gevorg Dabaghyan at Yerevan Conservatory Emmanuel Hovhannisyan gained a great deal of experience in performing not only the melodies of folk songs written for the duduk but also a number of classical compositions. In addition to the end-of-year exams, he gives solo concerts several times during the student year, constantly updating his repertoire. He also participated in republican and international competitions and always got the highest awards.
Besides the duduk, Emmanuel Hovhannisyan has a brilliant mastery of almost all Armenian wooden string instruments: zurna, shvi, blul, parkapazuk, pku. It gives great opportunities for the musician to perform not only at the ensembles of traditional instruments but also in the international music arena, presenting the Armenian brass instruments in a special way with their unique sounds.
Emmanuel Hovhannisyan also carries out extensive pedagogical activities. In addition to teaching at the Yerevan Komitas State Conservatory for more than 10 years, in 2010 He founded the "Dudukman" studio, which teaches duduk and other Armenian brass instruments and maintains its popularity not only in Armenia but also abroad. Musicians of different nationalities and different ages study in the studio. Within the "Ari Tun" program of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, he organized duduk festivals in 2008 and 2012, for which he was awarded a special letter of thanks from the Ministry.
Emmanuel Hovhannisyan has given master classes at the Vienna Conservatory, Klagenfurt Conservatory, the Moscow Gnessin Russian Music Academy, and other music institutions.
As an orchestral musician, Emmanuel Hovhannisyan performed at "Music Fair" (Vienna, Austria), "Brucknerhouse" (Linz, Austria), Dubai Opera House (UAE), etc. Emmanuel Hovhannisyan has also performed at the Elbphilharmonie (Hamburg, Germany), the Music gebouw (Amsterdam, the Netherlands), the Bozar Center Concert Hall (Brussels, Belgium), the Gulbenkian Center (Sao Paulo, Brazil) and in other famous concert halls.
Emmanuel Hovhannisyan is a popular soloist abroad, he has performed at famous festivals in Europe and Asia, such as the Rudolstadt-Festival (Rudolstadt, Germany), Holland Festival (Amsterdam, Netherlands), Morgenland Festival (Osnabrück, Germany), Beiteddine Art Festival, Lebanon), Baalbek Music Festival (Baalbek, Lebanon), etc. Performed at Avet Terteryan's Third Symphony (which includes two zurnas and duduk) he has performed with a number of famous orchestras. Emmanuel Hovhannisyan has given solo concerts in Germany, France, Austria, Italy, USA, Argentina, Brazil, Australia, Mongolia, Lebanon, Russia, multiplying the fame of Armenian composing art in different parts of the world. As a soloist, he performed Henrik Anasyan's Duduk concerto and Vache Sharafyan's Duduk and Violin concerto many times. Emmanuel Hovhannisyan has premiered a number of works written by Armenian composers.
Emmanuel Hovhannisyan is interested in chamber music. He is the lead member of Naghash and Gurdjieff ensembles, since their foundation he has had concert tours in almost all continents of the world, presenting the Armenian national music and performing art in a unique way.
In collaboration with the Gurdjieff ensemble, Emmanuel Hovhannisyan took part in the recording of two CDs released by ECM Records, which won the "Edisson Award". Emmanuel Hovhannisyan performs in the ensemble "Anton Pan", which performs the music of composer Dmitry Cantemir and the music of the nations living in the Ottoman Empire. Emmanuel Hovhannisyan also collaborates with the "Roots Revival" ensemble, whose concert program is rich in samples of the national music of different nations. The members of the ensemble are musicians from Spain, Iran, Turkey, Bulgaria, Romania and Great Britain. By the way, some of the works are arranged by Emmanuel Hovhannisyan himself. However, the list of duduk player collaborations does not end with this, they are many: "Armenian Spirit" band, "The Cats" band, "Van" quartet, "Karen Asatryan and Emmanuel Hovhannisyan" duo, "Sound Affinities" ensemble and others.
In addition to collaborations, Emmanuel Hovhannisyan has his own musical projects - the "Sheram" ensemble, which presents Armenian minstrels' music from the 15th century. During its short activity, the ensemble has managed to give numerous concerts not only for the Armenian audience but also for our compatriots living in the Diaspora. Using the national brass instruments in jazz art, especially in ethno-jazz, in 2015 Emmanuel Hovhannisyan creates the "Emmanuel Hovhannisyan & Emotion Band" ethno-jazz quartet. The group's repertoire mostly includes his works written especially for this project. "Emmanuel Hovhannisyan & Emotion Band - Crossroads" CD, produced by "Global Music" company, will be released in 2021.
Duduk player Emmanuel Hovhannisyan has carried out unique work in the field of national instrumentation during his creative activity. He has created a unique bass duduk, which differs from its previous variants with a classic, more practical application, allows the performer to play with this instrument as a soloist, discovering new possibilities of duduk tone, while adhering to the traditional duduk applique. With this newly discovered duduk, Emmanuel Hovhannisyan has recorded a number of compositions, many of which are his own works written especially for the new bass duduk.
With the participation of Emmanuel Hovhannisyan, more than 20 CDs have been released by such well-known record labels as ECM Records, Sony Records, Naxos Records, Mosfilm Records.
Emmanuel Hovhannisyan for spreading Armenian national music, as well as organizing a duduk festival in Armenia in 2012. was awarded by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia.