Կոմպոզիտոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գեղունի Չթչյանը ծնվել է 1929 թ. Գյումրիում: 1940 թ-ից ուսանել է Երևանի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական տասնամյա դպրոցի դաշնամուրային և կոմպոզիցիայի բաժիններում: 1953 թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի (ԵՊԿ) կոմպոզիցիայի բաժինը (ղեկ.՝ Գրիգոր Եղիազարյան):
Հեղինակ է սիմֆոնիկ, վոկալ-սիմֆոնիկ, կամերային-գործիքային, վոկալ, խմբերգային ստեղծագործությունների, որոնք հնչել են Հայաստանի, ԽՍՀՄ կոմպոզիտորական համագումարների, պլենումների համերգներին: Հայ երաժշտական արվեստը ներկայացրել է ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Անգլիայում, Լեհաստանում, Բուլղարիայում: Ունեցել է հեղինակային կամերային և սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների համերգներ Երևանում, Հայաստանի քաղաքներում, Մոսկվայում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Ռիգայում: Մամուլում հանդես է եկել հոդվածներով, գրախոսականներով, հուշերով:
Գ․ Չթչյանի գիտամեթոդական աշխատությունների թվում են Երաժշտւթյան դասագիրք հանրակրթական դպրոցների 5-6 դասարանների համար (համահեղինակներ՝ Մ. Մազմանյան, և Յու. Յուզբաշյան), հրատարակվել է 11 անգամ, Ուսումնական ձեռնարկ «Խմբերգային վերադաշնակում հայ դասական և արդի երաժշտության հիման վրա» մեթոդական բաժիններով ուսումնական ձեռնարկը (ձեռագիր) և Հայ կոմպոզիտորների ժող. գործիքների պարտիտուրների ժողովածու (2 հատոր) «Պարտիտուրի վերլուծում և ընթերցում» առարկայի ձեռնարկը (ձեռագիր)։
Համամիութենական, հանրապետական 40-ից ավելի կոմպոզիտորական մրցույթների դափնեկիր է: Արժանացել է ԽՍՀՄ Մշակույթի նախարարության, ԽՍՀՄ արհմիության կոմիտեի, Լատվիայի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի և այլ հանրապետությունների մշակութային կամզակերպությունների և զինվորական մասերի, Երևան քաղաքապետարանի, ՀՀ մարզպետարանների, զինվորական մասերի և այլ կազմակերպությունների 30-ից ավելի պատվոգրի:

Composer, People's Artist of the Republic of Armenia Geghuni Chtchyan was born in Gyumri in 1929. From 1940 she studied at Yerevan P. Tchaikovsky Secondary Music School In the sections of piano and composition. 1953 she graduated from the Composition Department of the Yerevan Komitas State Conservatory (YKSC) (class of Grigor Yeghiazaryan).
He is the author of symphonic, vocal-symphonic, chamber-instrumental, vocal, choral compositions, which were performed at concerts of composers' conferences and plenums in Armenia, the USSR. She presented Armenian music in the United States, Canada, England, Poland and Bulgaria. Her works were performed in Yerevan, Armenian towns, Moscow, San Francisco and Riga. She appeared in the press with articles, reviews, memoirs.
Geghuni Chtchyan's scientific-methodological works include Music textbooks for 5-6 grades of secondary schools (co-authors: M. Mazmanyan, Yu. Yuzbashyan), published 11 times, Collection of instrument scores (2 volumes) Handbook of "Score Analysis-Reading" subject (manuscript).
Geghuni Chtchyan is a laureate of more than 40 Soviet union, republican competitions. She was awarded more than 30 diplomas by the Ministry of Culture of the USSR, the USSR Trade Union Committee, military units of cultural organizations of Latvia, Kazakhstan, Moldova, Ukraine, other municipalities of Yerevan, RA regional administrations, military units and other organizations.