հայ թավջութակահար, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Գերոնտի Թալալյանը ծվել է 1926 թ Երևանում։  1951 թվականին ավարտել է Մոսկվայի կոնսերվատորիան։ 1951 թվականից եղել է Հայֆիլհարմոնիայի մենակատար, 1956 թվականից՝ Երևանի օպերային թատրոնի թավջութակահարների խմբի կոնցերտմայստեր։ 1951-2000 թվականներին դասավանդել է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, պրոֆեսոր` 1977 թվականից։ Ղեկավարել է իր ստեղծած (1951 թ․) թավջութակահարների անսամբլը, Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանի սիմֆոնիկ, Երևանի կոնսերվատորիայի կամերային նվագախմբերը։
Հանդես է եկել Յու. Սիտկովեցկու, Մ. Ղամբարյանի, Հ. Վարդանյանի, Առնո Բաբաջանյանի հետ։ Հեղինակել է բազմաթիվ փոխադրումներ և մշակումներ թավջութակի համար։ Նրա պատվին ստեղծագործություններ են գրել կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Հարությունյանը, Էդգար Հովհաննիսյանը, Ալեքսանդր Աճեմյանը, Ս. Նաղդյանը և այլք։
Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Արամ Թալալյանի հայրն է, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, ալտահար Հենրիխ Թալալյանի եղբայրը։

Armenian cellist, People's Artist of the USSR Geronti Talalyan was born in 1926 in Yerevan. In 1951 he graduated from the Moscow Conservatory. From 1951 he was a soloist of the Armenian Philharmonic Orchestra, from 1956 he was a concertmaster of the cellists of the Yerevan Opera Theatre. From 1951 to 2000 he taught at the Yerevan State Conservatory and has been a professor since 1977. He conducted the cello ensemble which he founded in 1951, the symphony orchestra of the Yerevan Music College after Romanos Melikyan, the chamber orchestra of the Yerevan Conservatory.
He performed with great artists such as Yu. Sitkovetsky, M. Ghambaryan, H. Vardanyan, Arno Babajanyan. He made a number of cello arrangements. Composers Alexander Harutyunyan, Edgar Hovhannisyan, Alexander Achemyan, S. Naghdyan and many other Armenian composers dedicated their pieces to Geronti Talalyan.
He is the father of the Honored Artist of the Republic of Armenia Aram Talalyan, the brother of the People's Artist of the Armenian SSR, viola player Henrikh Talalyan.