Գուրգեն Բավեյանը Պեզարոյի Ռոսսինիի օպերային փառատոնի Accademia Rossiniana-ի անդամ է: 2017-ին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, այնուհետև սովորել է Մայնի Ֆրանկֆուրտի Hochschule für Musik und Darstellende Kunst կոնսերվատորիայում՝ պրոֆ.Հեդվիգ Ֆասբենդերի ղեկավարությամբ:
2010-ին Գուրգեն Բավեյանն արժանացել է ՀՀ Նախագահի մրցանակին, իսկ 2013-ին՝ Պավել Լիսիցյանի անվան մրցույթի 2-րդ մրցանակին:
2008-2013-ը Գուրգեն Բավեյանը եղել է Հայաստանի Ազգային օպերային թատրոնի թատերախմբի անդամ և որպես հրավիրյալ արտիստ համագործակցել է Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Երևանի կոնսերվատորիայի Օպերային ստուդիայի հետ, կատարելով առաջատար դերերգեր. Սիլվիո՝ Պայացներ, Պինգ՝ Տուրանդոտ, Շոնար՝ Բոհեմ, Մորալես՝ Կարմեն, Բելկորե՝ Սիրո ըմպելիք և Էնրիկո՝ Լուչիա դի Լամերմուր:
Որպես Բազելի թատերախմբի անդամ Բավեյանը հանդես է եկել Կիրիլ Սերեբրեննիկովի բեմադրած Սևիլյան սափրիչը օպերայում գլխավոր դերերգով, ելույթ է ունեցել Լիմայի Gran Teatro Nacional, Անկոնայի Teatro delle Muse և Սասսարիի Teatro Verdi թատրոններում:
2018-ին OpernWelt ամսագիրը Բավեյանին շնորհել է «Տարվա ամենապահանջված երգիչ» կոչումը: Բավեյանի վերջերս կայացած դերերգերի թվում են. Դոն Ալվարոն՝ Ռոսսինիի Ճամփորդություն դեպի Ռեյմս օպերայում՝ Բարսելոնայի Gran Teatre del Liceu-ում, Պեզարոյի Rossini Opera Festival-ում և Վիեննայի Musikverein-ի Ոսկե սրահում:Կատարել է նաև Դանդինիի դերերգը՝ Ռոսսինիի Մոխրոտը օպերայում New Generation փառատոնի շրջանակներում և Շոնարի դերերգը՝ Բոհեմում, Կլագենֆուրտի Stadttheater-ում: Գուրգենը համերգային կատարումներով հանդես է եկել Ամստերդամի Concertgebouw-ում՝ Նիդեռլանդների Ռադիոյի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, ինչպես և Սանկտ Պետերբուրգի Սպիտակ գիշերների աստղեր փառատոնում:
Որպես Ֆրանկֆուտի օպերայի հրավիրյալ արտիստ Գուրգեն Բավեյանը հանդես է եկել մի շարք դերերով, որոնցից հիշատակելի են. Կոմսը՝ Ֆիգարոյի ամուսնություն, Մարուլլոն՝ Ռիգոլետո, Չեկունովը՝ Յանաչեկի Մեռյալների տունը, Մաժորդոմը՝ Ռիխարդ Շտրաուսի Կապրիչո և այլ օպերաներում:

Gurgen Baveyan graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory and Hochschule für Musik und Darstellende Kunst in Frankfurt am Main, under the tutelage of Hedwig Fassbender.
He received the Young Singer of the Year award from the President of the Republic of Armenia in 2010 and was the second prize winner at the 2013 Pavel Lisitsian Competition in Moscow.
Gurgen was a member of the Accademia Rossiniana at ROF, Pesaro. Nominated as the "most sought after singer" of the year by the OpernWelt magazine in 2018, Gurgen’s recent career highlights include the role of Don Alvaro in Il viaggio a Reims at both Gran Teatre del Liceu in Barcelona, at the Rossini Opera Festival in Pesaro, and in the golden hall of Musikverein as part of Juan Diego Florez & Friends Rossini Gala concert. He sang Dandini in La Cenerentola for the New Generation Festival at the Boboli Gardens in Florence and the role of Schaunard in La bohème at Stadttheater Klagenfurt. Gurgen was Michelotto Cibo in a concert performance of Die Gezeichneten at the Concertgebouw Amsterdam with the Netherlands Radio Philharmonic Orchestra and performed at the Festival of White Nights with the Mariinsky Theatre in St Petersburg.
As a member of the Opera Studio and later on as a guest artist at Oper Frankfurt, Gurgen has performed a variety of roles, most notably Il conte in Le nozze di Figaro, Marullo in Rigoletto, Cekunov/Small Prisoner in From the House of the Dead, Major Domo in Capriccio etc. In 2008-13 he was a member of the ensemble at the Armenian National Theatre and a guest artist at the Armenian Philharmonic Orchestra and Yerevan Opera Studio where he sang Silvio in Pagliacci, Ping in Turandot and Schaunard in La boheme, Moralès in Carmen, Belcore in L՛elisir d’amore and Enrico in Lucia di Lammermoor.