Հայկ Կազազյանը ծնվել է 1982 թվականին՝ Երևանում։ 1989 թվականին ընդունվել է Երևանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոց (Լևոն Զորյանի դասարան)։ 1996-ին տեղափոխվել է Մոսկվա: Սովորել է Գնեսինների անվան Մոսկվայի հատուկ երաժշտական դպրոցում՝ Էդուարդ Գրաչի մոտ (1996–2000) և Չայկովսկու անվան Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայում (2000–2006), ինչպես նաև Լոնդոնի Երաժշտության թագավորական քոլեջում՝ Իլյա Ռաշկովսկու մոտ (2006–2008):
Հենրիխ Վիենյավսկու անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթի (Պոզնան, 2001; 3-րդ մրցանակ և հատուկ մրցանակ), Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի (Մոսկվա, 2002; 4-րդ մրցանակ և երեք հատուկ մրցանակ) և Լոնգ Թիբո միջազգային մրցույթի (Փարիզ, 3-րդ տեղ և հանդիսատեսի համակրանք, 2005) մրցանակակիր է։ 2004 թվականին նա ստացել է ոսկե մեդալ և հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակ Սիոնում (Շվեյցարիա) անցկացվող Թիբոր Վարգա ջութակահարների միջազգային մրցույթում, իսկ 2007-ին նա արժանացել է ոսկե մեդալի և հանդիսատեսի մրցանակի՝ Տոնգյոնգի (Հարավային Կորեա) Յուն Իսանգ ջութակի միջազգային մրցույթում։ 2011 թվականին Բուխարեստում հաղթել է Ջորջ Էնեսկուի անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթում, իսկ 2015 թվականին՝ Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթում արժանացել է 3-րդ մրցանակի և բրոնզե մեդալի։
Նա ելույթ է ունեցել այնպիսի հայտնի համերգասրահներում, ինչպիսիք են՝ Նյու Յորքի Քարնեգի Հոլը, Բեռլինի ֆիլհարմոնիան, Ժնևի Վիկտորիա Հոլը, Լոնդոնի Բարբիկան Հոլը և Ուիգմոր Հոլը, Փարիզի Theatre du Châtelet և Salle Gaveau, Էդինբուրգի Աշեր հոլը, Մոսկվայի կոնսերվատորիայի փոքր և Ռախմանինովի դահլիճները, Չայկովսկու համերգասրահը, Մոսկվայի կատարողական արվեստի միջազգային կենտրոնը, Կրեմլի պետական պալատը և Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճը: Մասնակցել է Սիոնի և Վերբիեի փառատոներին, ինչպես նաև Աստղերը Բայկալում, Կրեշչենդո, Արվեստի հրապարակ և Երաժշտական Կրեմլ փառատոներին:
Հանդես է եկել Շոտլանդիայի թագավորական ազգային նվագախմբի, Մարիինյան նվագախմբի, Ռուսաստանի ազգային նվագախմբի, Պրահայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, Իռլանդական ազգային նվագախմբի, Ռուսաստանի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի (Սվետլանովի սիմֆոնիկ նվագախումբ) և Մյունխենի կամերային նվագախումբը։
Համագործակցել է այնպիսի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Վլադիմիր Ֆեդոսեևը, Ալեքսանդր Լազարևը, Էնդրյու Լիտոնը, Կոնստանտին Օրբելյանը, Ալեքսանդր Պոլյանիչկոն, Ալան Բուրիբաևը, Ջոնաթան Դարլինգթոնը, Պավել Կոգանը, Վլադիմիր Զիվան, Դենիս Մացուևը, Էլիսո Վիրսալաձեն, Ֆրեդի Քեմփֆը, Ալեքսեյ Լուբիմովը, Ալեքսանդր Կոբրինը, Վադիմ Խոլոդենկոն, Նատալյա Գուտմանը, Ալեքսանդր Կնյազևը, Ալեքսանդր Ռուդինը, Բորիս Անդրիանովը, Ալեքսանդր Բուզլովը և այլոք։
2010 թվականին նա դաշնակահար Անդրեյ Շիբկոյի հետ թողարկել է «Opera Fantasies» (Delos) ալբոմը, իսկ 2017-ին դաշնակահար Ֆիլիպ Կոպաչևսկու հետ՝ Գրիգի ջութակի սոնատներերի ալբոմը։ 2002թ.-ից Մոսկվայի ֆիլհարմոնիայի մենակատար էր, 2008թ.-ից դասավանդում է Մոսկվայի կոնսերվատորիայի ջութակի բաժնում։

Haik Kazazyan was born in Yerevan in 1982. In 1989 he entered the Yerevan Sayat-Nova School of Music (class of Levon Zoryan). Moved to Moscow in 1996. Studied under Eduard Grach at the Gnessin Moscow Special School of Music (1996–2000) and the Tchaikovsky Moscow State Conservatory (2000–2006), as well as under Ilya Rashkovsky at the Royal College of Music in London (2006–2008).
Prize-winner at the Henryk Wieniawski International Violin Competition (Poznań, 2001; 3rd prize and special prize), the International Tchaikovsky Competition (Moscow, 2002; 4th prize and three special prizes) and the International Long Thibaud Competition (Paris, 2005; 3rd prize and Audience Award). In 2004 he received the Gold Medal and the Audience Award at the International Tibor Varga Violin Competition in Sion (Switzerland), while in 2007 he won the Gold Medal and Audience Award at the International Yun Isang Violin Competition in Tongyeong (South Korea). In 2011 he won the George Enescu International Violin Competition in Bucharest, while in 2015 he won 3rd prize and the Bronze Medal at the International Tchaikovsky Competition.
He appeared at such acclaimed venues as Carnegie Hall in New York, the Berliner Philharmonie, the Victoria Hall in Geneva, the Barbican Hall and Wigmore Hall in London, the Théâtre du Châtelet and the Salle Gaveau in Paris, the Usher Hall in Edinburgh, the Small and Rachmaninoff Halls of the Moscow Conservatory, the Tchaikovsky Concert Hall, the Moscow International Performing Arts Centre, the State Kremlin Palace and the Grand Hall of the St Petersburg Philharmonia. Took part in the Sion Festival and the Verbier Festival as well as the festivals Stars on Baikal, Crescendo, Arts Square and Musical Kremlin.
Appeared with the Royal Scottish National Orchestra, the Mariinsky Orchestra, the Russian National Orchestra, the Prague Philharmonic Orchestra, the Irish National Orchestra, the State Academic Symphony Orchestra of Russia (Svetlanov Symphony Orchestra) and the Münchener Kammerorchester.
Has collaborated with such musicians as Vladimir Fedoseyev, Alexander Lazarev, Andrew Litton, Konstantin Orbelian, Alexander Polyanichko, Alan Buribayev, Jonathan Darlington, Pavel Kogan, Vladimir Ziva, Denis Matsuev, Eliso Virsaladze, Frederick Kempf, Alexei Lubimov, Alexander Kobrin, Yekaterina Mechetina, Vadym Kholodenko, Natalia Gutman, Alexander Kniazev, Alexander Rudin, Boris Andrianov and Alexander Buzlov.
In 2010 he released with pianist Andrey Shibko the album Opera Fantasies (Delos), while in 2017 there came an album with violin sonatas by Grieg, recorded with pianist Philipp Kopachevsky. Since 2002 he was a soloist with the Moscow Philharmonic Society, and since 2008 he has taught at the Moscow Conservatory.