Դաշնակահարուհի Հասմիկ Մանուկյանն իր նախնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Ա. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում, այնուհետև Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում` ուսանելով պրոֆ. Սուրեն Զաքարյանի և Սուսաննա Երիցյանի դասարաններում:
Առնո Բաբաջանյանի և Էմին Խաչատրյանի անվան հանրապետական մրցույթների դափնեկիր է:
2010 թ. կայացած Հեղինե Տեր-Ղևոնդյանի անվան նվագակցողների հանրապետական մրցույթում նվաճելով դափնեկրի կոչում` Հասմիկն ընտրում է դաշնամուրային նվագակցությունն ու կամերային անսամբլը` որպես մասնագիտական ուղի:
2012 թ. Բելգիա տեղափոխվելուց հետո նա  ավարտում է Լյուվենի Կաթոլիկ Համալսարանի կազմի մեջ մտնող Լեմմենսինստտուտը (Ալան Վեյսսի դասարան), այնուհետև կատարելագործում է իր` դաշնամուրային նվագակցողի և կամերային երաժշտի հմտությունները` ավարտելով Բրյուսելի թագավորական կոնսերվատորիայի ասպիրանտուրան (Ան Օպ դե Բեկի և Ինգա Սպինետի դասարաններ):
2008 թ. իր ապագա ամուսնու` ԵՊԿ լարային բաժնի ուսանող Հրայր Կարապետյանի հետ Հասմիկը հիմնում է «Art Of Duo» նախագիծը: Նախագծի առաջին ձայնասկավառակը լույս է տեսել 2014 թ. և 2017 թ. առաջադրվել Հայաստանում կայացած «Ծիծեռնակ մրցանակաբաշխությանը որպես լավագույն ձայնասկավառակ դասական երաժշտության բնագավառում: Դուետի երկրորդ ձայնասկավառակը` «Հին ու նոր Հայաստան» խորագրով, թողարկվել է 2021 թ. փետրվարի վերջին: Այս տարի դուետը ձայնագրելու է ևս 3 ձայնասկավառակ: Դուետը նախատեսում է համերգով հանդես գալ Հայաստանում 2021 թ.: Հասմիկ Մանուկյանը հանդիսանում է նաև «Կարապետյան եղբայրներ» նախագծի դաշնակահարը:
Հասմիկ Մանուկյանը պահանջված դաշնամուրային նվագակցող և կամերային երաժիշտ է: Նա համերգներով շրջագայել է Հայաստանում, Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում և Եվրոպայում` հանդես գալով այնպիսի համերգասրահներում, ինչպիսիք են Ֆլաժե (Բրյուսել), Ամուզ (Անտվերպեն), Բեսեդնի Դում (Բռնո), Թագուհի Ելիզավետտա (Լոնդոն), Քերրի Թաուն (Էնն Արբոր), Լիեժի ֆիլհարմոնիկ դահլիճ (Լիեժ) և այլն:
Մասնակցել է վարպետության դասերի այնպիսի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Գայ Բրաունշտեյնը, Չայն Տաուբը, Դմիտրի Սիտկովեցկին, Ելիզաբետտե Անդրեանին, Ուբալդո Ֆաբրին, Վալերի Գյուլլորին և այլն: 2015 և 2017 թթ. նա համագործակցել է նաև որպես դաշնամուրային նվագակցող Արթուր Գրյումոյի և Լեոնիդ Կոգանի անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթների հետ (Նամյուռ և Բրյուսել): Հասմիկը համագործակցում է նաև «dakAdemy» վարպետության դասերի հետ, որի շրջանակներում անցկացվում են վարպետության դասեր Լեոնիդաս Կավակոսի, Զախար Բրոնի, Նինգ Ֆենգի, Դմիտրի Սիտկովեցկու, Պավել Վերնիկովի, Լևոն Չիլինգարյանի, Ալեքսանդր Չաուշյանի և այլոց հետ:
Պարբերաբար համագործակցելով որպես դաշնամուրային նվագակցող Լեմմենսինստտուտի, Բրյուսելի, Նամյուռի, Մոնսի և Լիեժի թագավորական կոնսերվատորիաների հետ` Հասմիկ Մանուկյանն ունի մասնագիտական դասարաններ Լյուվենի և Զավենտեմի պետական երաժշտական ակադեմիաներում:

Armenian pianist Hasmik Manukyan is a prize winner in Arno Babajanyan and Emin Khachaturian National Piano Competitions (2002). She had her orchestral debut with the Armenian Radio Philharmonic Orchestra at the age of eight. Her main teachers in Armenia included Suren Zakarian and Susanna Yeritsyan.
From 2010 having become a prize-winner in Heghine Ter-Ghevondyan Piano Accompanists Competition her main passion becomes collaborative piano. After finishing the Master studies at LUCA School of Arts, campus Lemmens with Alan Weiss (Leuven, Belgium), Hasmik refined her collaborative piano skills at Brussels Royal Conservatory of Music with Anne Op de Beeck and Inge Spinette (Belgium) and received a Post Graduate degree in piano accompaniment.
Mrs. Manukyan is in high demand as a soloist, chamber musician and collaborator, having performed across Armenia, Russia, Europe, USA and Canada, having appeared in Aram Khachaturian Concert Hall (Yerevan), Flagey Concert Hall (Brussels), AMUZ Concert Hall (Antwerp), Besední dům (Brno), Queen Elizabeth Hall (London), Kerrytown Concert Hall (Ann Arbor, Michigan) among others.
Mrs. Manukyan has participated in many masterclasses as a collaborative pianist with such renowned musicians as Guy Braunstein (violin), Chain Taub (violin), Dmitry Sitkovetsky (violin), Elisabette Andreani (soprano), Ubaldo Fabbri (vocal coach) etc. In 2015 and 2017 she had been one of the accompanists of the Arthur Grimaux International Violin Competition (Namur, Belgium) and the Leonid Kogan International Violin Competition (Brussels, Belgium). She also collaborates with the masterclass program “dakAdemy”, launched by Dakapp, which includes such teachers as Leonidas Kavakos, Zakhar Bron, Ning Feng, Dmitriy Sitkovetski, Pavel Vernikov.
Currently, Mrs. Manukyan is in high demand as a collaborative pianist in Belgium and regularly plays in the classes of Valerie Guillorit (singing), Yucheng-Lu (singing), Philippe Graffin (violin), Jeroen Reuling (cello), Viviane Spanoghe (cello), Frank Hendrickx (flute), Carlos Brunneel (flute), Luc Loubry (bassoon), Stefaan Verdegem (oboe), Benjamin Dieltjens (clarinet), Jana Bouskova (harp) in Brussels Royal Conservatory. Besides that she has teaching studios in the state music academies of Leuven and Zaventem.