Սոպրանո Հասմիկ Թորոսյանը 2004թ. ավարտել է Ռ.Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանը (դաս. Թ. Համբարձումյան): 2010թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետ. կոնսերվատորիան (պրոֆ. Գ.Գեղամյան): 2004-2009թթ. երգել է սուրբ Գեղարդավանքի երգեցիկ խմբում` ներկայացնելով հայկական հոգևոր և ժողովրդական երաժշտություն: 2011 թ.-ից հանդիսանում է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի: 2012թ Հասմիկ Թորոսյանը հրավիրվել է ԱՄՆ (Միննեսսոտա)` կատարելու Նեդդայի դերերգը ` Լեոնկավալլոյի «Պայացներ» օպերայում` «Հարավային լույսեր» երաժշտական փառատոնում:
2013թ. Հասմիկ Թորոսյանն իր առաջին բեմելն է կատարել Բրիտանական Գլայնբուրն օպերային թատրոնում, որտեղ հրավիրված էր երգելու Նորինայի դերերգը «Դոն Պասկուալե» և Ադինայի դերերգը Դոնիցետտիի «Սիրո ըմպելիք» օպերաներում: 2014թ. Հասմիկ Թորոսյանը հրավիրվել է Իտալիա` ուսանելու Ռոսսինիի ակադեմիայում` մաեստրո Ալբերտո Զեդդայի ղեկավարությամբ: Եվ հենց Ռոսսինիի ծննդավայր Պեզարո քաղաքում էլ կատարել է իր առաջին իտալական բեմելը Կորինայի դերերգով «Ճանապարհորդություն դեպի Ռեիմս» օպերայում ` Ռոսսինիի անվան օպերային թատրոնում: Չանցած մեկ ամիս Հասմիկը ստացավ նոր հրավեր Մաեստրո Ձեդդայի և «Ռոսսինի Օպերա Փառատոն» - ի կողմից, հանդես գալու Լիզետայի դերերգով Ռոսսինիի «Լա Գազետա» օպերայում ( Պեզարո, Իտալիա) 2015 թ․: 2015 թ. Հրավերով հանդես է եկել Նոր Զելանդիայի «Ֆեստիվալ օպերա» փառատոնում Ադինայի դերերով Դոնիցետտիի «Սիրո ըմպելիք» օպերայում:
2015 թ. Հասմիկ Թորոսյանը պատիվ է ունեցել ելույթ ունենալու «Փարիզի Ազգային Նվագախմբի» հետ, աշխարհահռչակ դիրիժոր Միխայիլ Յուրովսկու ղեկավարությամբ, որտեղ համերգային կատարումով հանդես է եկել Ռիմսկի-Կորսակովի «Թագավորի հարսնացուն» օպերայում` Մարֆայի դերերգով (Ֆրանսիա, Փարիզ) :
2015 թ. Հայոց Ցեղասպանության 100 ամյակի հիշատակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում հանդես է եկել Մոցարտի «Ռեքֆիեմ» -ով Ռուսաստանի Ագային Ֆիլհարմոնիկ Նվագախմբի հետ ` Մաեստրո Վլադիմիր Սպիվակովի գլխավորությամբ ( Երևան)։ 2013թ. պատիվ է ունեցել լինելու Տ. Մանսուրյանի հեղինակած առաջին հայկական ռեքֆիեմի հայաստանյան պրեմիերայի կատարողը:
Վարպետության դասընթացներ է անցել այնպիսի աշխարհահռչակ երգիչների մոտ, ինչպիսիք են` Թերեզա Բերգանցան, Միրելա Ֆրենին, Գրեիս Բամբրին և Խուան Դիեգո Ֆլորեսը:
2008թ. ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների հանրապետական մրցույթում արժանացել է առաջին կարգի մրցանակի` ոսկե մեդալի: 2009թ. արժանացել է ՀՀ նախագահի երիտասարդական մրցանակի` ոսկե մեդալի: 2010թ. Մոսկվայում տեղի ունեցած 16-րդ «Գեղեցիկ ձայն» միջազգային մրցույթում արժանացել է առաջին կարգի մրցանակի: 2011թ. Հռոմում կայացած ,,Musica Sacra” միջազգային մրցույթում արժանացել է առաջին կարգի մրցանակի ` ներկայացնելով նաև հայ հոգևոր երաժշտություն:
Բազմաթիվ համերգներով հանդես է եկել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Իտալիայում, Ավստրիայում, Ֆինլանդիայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ- ում (Միննեսոտա),, Հարավային Ամերիկայում (Բրազիլիա, Արգենտինա, Ուրուգվայ), Հարավային Կորեայում, Չեխիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արաբական Էմիրություններում (Դուբայ), Լիբանանում, Թուրքիայում:

Hasmik Torosyan has graduated from the Romanos Melikyan Musical College in 2004 and, later in 2010 the Komitas State Conservatory. Hasmik won several competitions in 2004 and 2006 including Special Prizes in the Republican Competitions after T. Shahnazaryan and T. Sazandaryan.
In 2008 she won the First Prize and the Gold Medal in the Republican Competition after G. Gasparyan. In 2009 she won the President’s Prize for Young Singers of Armenia, in 2010 the First Prize in the “Bella Voce” International Music Competition in Moscow, Russia and became the finalist of the 6thSeoul International Music Competition in Seoul, South Korea (2010). In 2011 Hasmik won the First Prize in the “Musica Sacra” International Music Competition in Rome, Italy.
Hasmik Torosyan recently performs in France, Germany, Belgium, Austria, Finland, Great Britain, USA, Argentina, Brazil, Uruguay, Czech Republic, Switzerland, Italy, South Korea, Russia, Lebanon, Turkey with different concert projects.
From 2011 Hasmik is the principal soloist of Armenian National Academic Opera and Ballet Theater A.Spendiaryan. Her repertoire includes Ilia in Idomeneo, Queen of the night in The magic flute, Musetta in La Bohème, Lauretta in Gianni Schicchi, Lisette in La Rondine, Rosina in Il Barbiere di Siviglia, Fanny in La cambiale di matrimonio, Lucia in Lucia di Lammermoor, Adina in L’elisir d’amore, Norina in Don Pasquale, Corinna and Comtesse di Folleville in Il viaggio a Reims, Violetta in La Traviata, Nedda in Pagliacci, Anush in Anush by A. Tigranyan and other roles. Her repertoire includes Eastern sacred music as well. Mozart’s C-moll Mess, Mozart’s, Requiem, Beethoven’s Mess C-Dur, Haydn’s Nelson Mess, Mansuryan’s Requiem.
In 2012 she was invited to sing Nedda in the Northern Lights International Music Festival production of Pagliacci by Leoncavallo (USA). During 2008-2012 Hasmik did participate in several International Master Classes of Grace Bumbry, Teresa Berganza, Mirella Freni and Juan Diego Florez.
Hasmik's contact with the operatic life in the UK commenced in 2013, when Glyndebourne Opera House offered her the cover for the role of Norina in Don Pasquale during the Glyndebourne Festival, followed up by the cover for the role of Adina in L’elisir d'amore on the Glyndebourne Tour. She sang for a show as Adina at Glyndebourne itself.
In 2014 Hasmik Torosyan was invited to study in Accademia Rossiniana directed by Maestro A. Zedda. She made her italian debut in Rossini Opera House with role of Corinna in Il Viaggio a Reims by G. Rossini. In 2015 Hasmik was invited to sing the role of Lisetta in ROF (Rossini Opera Festival , Pesaro- Italy) in opera La Gazzetta.
In 2015 Hasmik Torosyan made her debut with National Orchestra of Paris conductor Michail Jurowski, with the role of Marfa in Tsar’s Bright Korsakov. Hasmik Torosyan works recently with Armenian National Philharmonic Orchestra (cond. E. Topchjan) and in 2016 she made her debut as Gilda in Rigoletto with the same Orchestra.
In 2015-2016 she made her debut in Flamish Opera House with the role of Musetta in La Bohème and Ilia in Idomeneo 2015-2016 and later on for the season 2016-2017 she made her debut as Queen of the Night in The Magic Flute (Antwerp-Belgium).
In 2017 Hasmik Torosyan made her operatic and role debut in Teatro Comunale di Bologna with the role of Fiorilla in Il Turco in Italia, Lisette in La Rondine in Florence, Musetta in La Bohème in Bologna, Susanna in Le nozze di Figaro in Verona; among future engagements: Carmina Burana in Palermo, Marie in La fille du regiment in Bologna, Musetta in La Bohème in Palermo and Napoli, Amina in La sonnambula in Torino, Rosina in Il barbiere di Siviglia in Palma de Mallorca and Le Rossignol in Tokyo.