Թավջութակահար Հայկ Սուքիասյանը ծնվել է 1994 թվականին Երևանում:  Իր մեծ երկացանկի և կատարողական յուրահատուկ ոճի շնորհիվ վաղ մեծ ուշադրության է արժանացել մասնագետների ու երաժշտասերների կողմից։ Նրա մեծ տաղանդի վկայությունն են բազմաթիվ ելույթները սիմֆոնիկ նվագախմբերի և կամերային անսամբլներում, ինչպես նաև հյուրախաղերը աշխարհահռչակ նվագախմբերի և դիրիժորների հետ։ Այսօր նրա երկացանկում ընդգրկված են բարոկ երաժշտությունից մինչև ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ 2016թ.-ի աշնանը Հայկ Սուքիասյանը Խոսեպ Կաբալյե Դոմենեկի ղեկավարությամբ Kammerakademie Halle-ում կատարեց Պոլ Պատերսոնի թավջութակի կոնցերտի գերմանական պրեմիերան ։
Սովորելով Երևանի Կոմիտասի անվան պետական ​​կոնսերվատորիայում ու 2013թ.-ից Ռամոն Յաֆեի հետ Դրեզդենի Կարլ Մարիա ֆոն Վեբերի երաժշտական բարձրագույն դպրոցում՝ Հայկ Սուքիասյանը ելույթ է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ, Պետական ​​երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:2011-ից 2016 թվականներին նա մշտական ​​հյուր էր Osterfestival Bayreuth-ում, որտեղ Միջազգային երիտասարդ նվագախմբի ակադեմիայի հետ մի քանի ձայնասկավառակ ձայնագրեց Բավարիայի ռադիոյի համար: Բացի այդ, Հայկ Սուքիասյանը ելույթ է ունեցել Միդդելբուրգի Musiek փառատոնում (Նիդեռլանդներ), Semper Music International Festival-ում (Իտալիա), Cello Akademie Rutesheim-ում, Encuentro de Música y Academia-ում Սանտանդերում, Cantabile-ում և այլն: ՆՆա շրջագայություն է ունեցել տասնյակ երկրներում․ ԱՄՆ, Կանադա, Էկվադոր, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Իսպանիա, Պորտուգալիա, Իտալիա, Սիրիա, Լիբանան, Հայաստան։ Նա նվագել է բայնպիսի հեղինակավոր բեմերում, ինչպիսիք են Konzerthaus Berlin, Semperoper Dresden, Händel Halle, Stiftung Mozarteum Salzburg, Salle Cortot Paris, National Auditorium of Madrid, Teatro Real Madrid, Kursaal San Sebastian, L'Auditori Barcelona և այլն:
Որպես կամերային երաժիշտ, նա ելույթ է ունեցել այնպիսի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Անն-Սոֆի Մութերը, Նատալյա Պրիշեպենկոն, Դիմուտ Պոպենը, Մարի Էլիզաբեթ Լոտը, Զախար Բրոնը, Ֆելիքս Ռենգլին, Մասիմո Մերչելլին։ 2010-2014 թվականներին Հայկը պարբերաբար ելույթ է ունեցել Խաչատրյանի անվան տրիոյի անդամների՝ Արմինե Գրիգորյանի (դաշնամուր), Կարեն Շահգալդյանի (ջութակ) և Կարեն Քոչարյանի (թավջութակ) հետ։ 2015-ին գերմանացի ճանաչված կոմպոզիտոր Հելմուտ Լախենմանի 80-ամյակին նվիրված նախագծի շրջանակներում Դրեզդենի HfM-ում Հայկը պատիվ է ունեել հանդիպել կոմպոզիտորին և գալա համերգին կատարել նրա «Pression»-ը թավջութակի համար: Հայկ Սուքիասյանը վարպետության դասեր է անցկացրել այնպիսի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են՝ Ֆրենս Հելմերսոնը, Ռալֆ Կիրշբաումը, Լին Հարելը, Թորլեյֆ Թեդինը, Գոտիե Կապուսոնը, Ալեքսանդր Լոնկիխը, Մենահեմ Փրեսլերը, Էդուարդ Բրունները, Վեն-Սին Յանգը, Սուրեն Բագրատունին, Ալեքսանդր Ռուդինը, Կլաուդիո Բոհորյանը, Ալեքսանդր Ռուդինը, Կլաուդիո Բոհորյանը, Ալեքսանդր Չաուշյան, Նարեկ Հախնազարյան, Մանուել Ֆիշեր-Դիեսկաու, Վալենտին Էրբեն։
2017 թվականի աշնանը Հայկը ընտրվել է Մադրիդի Escuela Superior de Musica Reina Sofia-ի կատարելագործման ծրագրի ուսանող՝ աշխարհահռչակ թավջութակահար պրոֆ. Իվան Մոնիգետտիի դասարանում: Նա ներկայումս նվագում է թավջութակով, որն իրեն տրամադրել է իր պրոֆեսորը:

Cellist Hayk Sukiasyan was born in 1994 in Yerevan and, due to the breadth of his repertoire, as well as the dynamic style of playing in the international concert circuit, he attracted attention to himself very early on. Numerous performances as a soloist and in chamber music ensembles, as well as tours with renowned orchestras and conductors worldwide, are a testimony to his great talent. With philosophical excitement of discovery, the young cellist approaches the works of the cello literature from the Baroque, Classical and Romantic period, ranging from Bach through to contemporary composers like Helmut Lachenmann, Alexander Knaifel, or the Armenians Tigran Mansurian, Vache Sharafyan. In the autumn of 2016 Hayk Sukiasyan made the German premiere of Paul Patterson's cello concerto, op.90 with the Kammerakademie Halle under the baton of Josep Caballé Domenech.
While studying at the Komitas State Conservatory in Yerevan and since 2013 with Ramon Jaffe at the Hochschule für Musik Carl Maria von Weber in Dresden Hayk Sukiasyan performed internationally with orchestras like the Armenian National Philharmonic Orchestra under the baton of Harutyun Arzumanyan, the State Youth Symphony Orchestra of Armenia under Sergey Smbatyan and the Staatskapelle Halle. From 2011 to 2016, he was a regular guest at the Osterfestival Bayreuth, where he recorded several CD productions for the Bavarian Radio with the International Young Orchestra Academy. In addition, Hayk Sukiasyan performed at the Musiek Festival in Middelburg (The Netherlands), the Semper Music International Festival (Italy), the Cello Akademie Rutesheim, Encuentro de Música y Academia in Santander, Cantabile in Lisbon, etc. Concert tours have taken him to the USA, Canada, Ecuador, France, Germany, Austria, Switzerland, Belgium, The Netherlands, Spain, Portugal, Italy, Syria, Lebanon and his homeland Armenia. He played in numerous concert venues such as Konzerthaus Berlin, Semperoper Dresden, Händel Halle, Stiftung Mozarteum Salzburg, Salle Cortot Paris, National Auditorium of Madrid, Teatro Real Madrid, Kursaal San Sebastian, L'Auditori Barcelona, etc.
Aside from his intensive concert career, Hayk Sukiasyan meets with eminent voices from the international classical music scene like composers Tigran Mansurian and Vache Sharafyan, conductors like Zubin Mehta, Andras Schiff, Paul Goodwin, Andres Oroszco Estrada, Placido Domingo, Jesus Lopez Cobos, Guy Braunstein and Daniel Raiskin. As a chamber musician, he shared the stage with musicians such as Anne-Sophie Mutter, Natalia Prischepenko, Diemut Poppen, Marie Elisabeth Lott, Zakhar Bron, Felix Renggli, Massimo Mercelli. During 2010-2014 Hayk regularly played with the members of the Armenian Khachaturian Trio, Armine Grigoryan (Piano), Karen Shahgaldyan (Violin) and Karen Kocharyan (Violoncello). In 2015 as part of a project dedicated to the renowned German composer Helmut Lachenmann's 80th Anniversary at the HfM Dresden Hayk was honoured to meet the composer and perform his "Pression" for Cello Solo on the Gala Concert. Hayk Sukiasyan took masterclasses with musicians such as Frans Helmerson, Ralph Kirshbaum, Lynn Harrell, Torleif Thedeen, Gautier Capuçon, Alexander Lonquich, Menahem Pressler, Eduard Brunner, Wen-Sinn Yang, Suren Bagratuni, Alexander Rudin, Claudio Bohorquez, Vagram Saradjyan, Alexander Chaushian, Narek Hakhnazaryan, Manuel Fischer-Dieskau, Valentin Erben.
In autumn 2017 Hayk was selected as a student of improvement program in Escuela Superior de Musica Reina Sofia in Madrid in class of worldly renowned cellist Prof. Ivan Monighetti. He currently plays on a cello loaned by his Professor.