Հայկանուշ  Դանիելյան
Հայկանուշ Դանիելյանը ծնվել է Թիֆլիսում։ 1920 թվականին ավարտել է Պետրոգրադի կոնսերվատորիան։ 1920-1932 թվականներին երգել է Պետրոգրադի և Թիֆլիսի օպերային թատրոններում։ 1924 թվականին երգիչներ Լևոն Իսեցկու և Շարա Տալյանի հետ մասնակցել է Լենինականի օպերա-օպերետային խմբի ներկայացումներին, հանդես եկել համերգներով։ 1941-1951 թվականներին դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայում, 1943-1948 թթ. եղել է վոկալի ամբիոնի վարիչ, 1949 թվականից՝ պրոֆեսոր։ 1949-1952 թվականներին եղել է Պյոտր Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի տնօրենը, 1932-1948 թթ.՝ Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնի մեներգչուհի։ 1941 թվականին նկարահանվել է «Երևան» հեռուստաֆիլմերի ստուդիայում նկարահանած «Հայկական կինոհամերգ» ֆիլմում։
1941 թվականից եղել է ԽՄԿԿ անդամ։ 1946-1950 թթ. եղել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի 2-րդ գումարման պատգմավոր, Հայկական ԽՍՀ 1-ին և 3-րդ գումարման պատգամավոր։
Հայկանուշ Դանիելյանի անունով է կոչվում Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի արվեստի դպրոցը: 2000 թվականին թողարկվել է փոստային նամականիշ՝ նվիրված 20-րդ դարի հայ մշակույթի նվիրյալներին՝ այդ թվում՝ Հայկանուշ Դանիելյանին։

Haykanush Danielyan was born in Tiflis. In 1920 she graduated from the Petrograd Conservatory. From 1920-1932 she sang in the opera theaters of Petrograd and Tiflis. In 1924, together with the singers Levon Isetsky and Shara Talyan, she participated in the performances of the Leninakan opera group and performed with concerts.
From 1941-1951 she taught at Komitas State Conservatory of Yerevan. From 1949-1952 she was the director of the Pyotr Tchaikovsky musical school. Since 1932 she had been a soloist at the Yerevan Opera and Ballet Theater. In 1941, she starred in the "Armenian Film-Concert" film shot at "Yerevan" TV studio.
Haykanoush Danielyan had performed songs and romances from Armenian and foreign composers: Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Nikolai Rimsky-Korsakov, Sergei Rachmaninoff, and Alexander Glazunov.
Member of the Communist Party of the Soviet Union since 1941. Member of parliament of Supreme Soviet of the Soviet Union for 2 convocations (1946-1950), Member of parliament of the Supreme Soviet of the Armenian SSR of the 1st and 3rd convocations.