Հմայակ Դուրգարյանը ծնվել է 1942 թվականին Լենինական (այժմ՝ Գյումրի) քաղաքում։ Սովորել է Լենինականի Նիկողայոս Տիգրանյանի անվան արվեստի դպրոցի ջութակի դասարանում և Լենինականի երաժշտական ​​ուսումնարանում։ 1967 թվականին ավարտվել է Երևանի Կոմիտասի պետական ​​կոնսերվատորիան։
1962-1969 թվականներին եղել են Հայաստանի պետական ​​կամերային նվագախմբի մենակատար, 1982-1984 թվականներին՝ «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային անսամբլի մենակատար, 1972-1982 թվականներին աշխատել է ԽՍՀՄ պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբում։
Մասնակցել է «Սանկտ Պետերբուրգի Ծննդյան հանդիպումներ» (1993), Ֆրանսիայի (1994, 1995), Իսպանիայի (2003) միջազգային երաժշտական ​​փառատոներին։

Hmayak Durgaryan was born in 1942, Leninakan (Gyumri). He studied violin ատ  Leninakan Art School after Nikoghayos Tigranyan and at Leninakan Music College. In 1967 he graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory.
From 1962-1969 he was a soloist of the State Chamber Orchestra of Armenia, from 1982-1984 - a soloist of the "Moscow Virtuosos" chamber ensemble, from 1972-1982 - a violinist of the USSR State Symphony Orchestra.
He participated in international music festivals in St. Petersburg, France, and Spain (2003). Hmayak Durgaryan gave master classes in Spain, Portugal and Italy.