Ջոզեֆ Պոհիկեանը ամերիկահայ կոմպոզիտոր և կատարող է, որի միջմշակութային փորձը որոշիչ ուղերձ է իր երաժշտության մեջ: Նրա աշխատանքը ուսումնասիրում է աքսորը,մշակութային վերամիավորումը և ինքնության պահպանումը սփյուռքում: Նրա երաժշտությունը, որը նկարագրված է որպես «հաճելիորեն մատչելի և հնարամիտ» (SoundWordSight), հնչել է ամբողջ աշխարհում՝ Օրեգոնի Բախի փառատոնում, Բուֆալոյում, Ուոլթ Դիսնեյի համերգասրահում, New Music on the Point Festival-ում, TENOR կոնֆերանսում (Մելբուրն) և Արամ Խաչատրյանի թանգարանի սրահում։ Նրա վերջին «Rerooted» ստեղծագործությունը նվիրված է սիրիահայերի վերաբնակեցմանը Հայաստանի Հանրապետությունում և արժանացել New Music USA Creator Development Fund-ի դրամաշնորհին: Նա նաև աշխատել է բազմաթիվ հայտնի կատարողների հետ, այդ թվում՝ Mivos Quartet, Decibel New Music, Great Noise Ensemble, Argus Quartet, Fresno Summer Orchestra Academy և Playground Ensemble: Ներկայումս Բոհիկյանը գրում է Սերգեյ Փարաջանովի կյանքի մասին թատերական գործ՝ 18-րդ դարի աշուղ Սայաթ Նովայի երեք լեզվով գրված տեքստերով։
Բացի ստեղծագործելուց, Պոհիկեանը հանդես է գալիս որպես հարվածային գործիքներ նվագող, դաշնակահար և էլեկտրոնային երաժիշտ։ Նա բազմաթիվ նոր ստեղծագործությունների պրեմիերաներ և ժամանակակից երաժշտության համերգներ է կազմակերպել Նյու Յորքում՝ Composer’s Voice Concert Series-ի համար, որի համար Time Out New York-ը նրան անվանել է «եռակի սպառնալիք»՝ որպես համադրողի, կոմպոզիտորի և կատարողի դերի համար: Նա հիմնել է Ֆրեզնոյի նահանգային Նոր երաժշտական անսամբլը և հանդիսանում է Ensemble Decipher խմբի հիմնադիր անդամ, որը զբաղվում է կենդանի էլեկտրոնային երաժշտության կատարմամբ, որի հետ վերջերս ելույթ է ունեցել Համակարգչային երաժշտության միջազգային կոնֆերանսում, Նյու Յորքի Էլեկտրաակուստիկ երաժշտության փառատոնում և այլուր։
Մեծանալով Ֆրեզնոյի (Կալիֆորնիա) հայկական մեծ համայնքում, հայկական մշակույթի տեղահանության, ցրման և վերականգնման թեմաները կարևոր ազդեցություն են թողնում նրա աշխատանքի վրա: 2012 թվականին նա մեկնել է Երևան, Հայաստան, որտեղ գրել է իր «Ծիրանի ծառ» ստեղծագործությունը՝ հիմնված համանուն ժողովրդական երգի վրա՝ միաժամանակ սովորելով կոմպոզիտոր Արթուր Ավանեսովի մոտ։ 2015 թվականին նա գրել է «Արարատի ստվերում» աշխատությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ «Արարատ»-ի պրեմիերան կայացել է կենդանի կատարմամբ հայ կոմպոզիտորների այլ ստեղծագործությունների կողքին և ցուցադրվել NPR's Here and Now-ում և The California Report-ում: Նա վերջերս ինը ամիս է անցկացրել Հայաստանում, որտեղ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում իր արխիվային հետազոտությունների հիման վրա ստեղծել է «Ջուրը գտել է իր ճեղքը» գործը և դասավանդել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում նոութբուքի նվագախմբի սեմինար:
Պոհիկեանը Սթոնի Բրուքի համալսարանի շրջանավարտ է, որտեղ նա ստացել է Շրջանավարտների խորհրդի կրթաթոշակ, սովորել է նաև Ֆրեզնոյի Կալիֆորնիայի նահանգային համալսարանում: Նա սովորել է Նիրմալի Ֆենի, Մեթյու Բարնսոնի, Մարգարեթ Շեդելի, Փերի Գոլդշտեյնի, Դեն Ուեյմութի, Քենեթ Ֆրոլիչի և Բենջամին Բունի հետ:

Joseph Bohigian is a composer and performer whose cross-cultural experience as an Armenian-American is a defining message in his music. His work explores the expression of exile, cultural reunification, and identity maintenance in the diaspora. His music, described as “delightfully accessible and inventive” (SoundWordSight), has been heard around the world at the Oregon Bach Festival, June in Buffalo, Walt Disney Concert Hall, and New Music on the Point Festival, TENOR Conference (Melbourne), and Aram Khachaturian Museum Hall. His recent piece Rerooted focuses on the resettlement of Syrian-Armenians in the Republic of Armenia and was awarded a New Music USA Creator Development Fund grant. He has also worked with performers including Mivos Quartet, Decibel New Music, Great Noise Ensemble, Argus Quartet, Fresno Summer Orchestra Academy, and Playground Ensemble. Currently, Bohigian is composing a theatrical work on the life of Armenian film director Sergei Parajanov set to texts by the 18th century ashugh Sayat Nova in three languages.
In addition to composing, Bohigian performs as a percussionist, pianist, and laptop musician. He has premiered many new works and curated concerts of contemporary music for the Composer’s Voice Concert Series in New York, for which he was called a “triple-threat” by Time Out New York for his role as curator, composer, and performer. He founded the Fresno State New Music Ensemble and is a founding member of Ensemble Decipher, a group dedicated to the performance of live electronic music, with whom he has recently performed at the International Computer Music Conference, New York City Electroacoustic Music Festival, Society of Electro-Acoustic Music Conference, and Network Music Festival.
Having grown up in the large Armenian community of Fresno, California, the themes of displacement, dispersion, and reclamation in Armenian culture are important influences on his work. In 2012, he traveled to Yerevan, Armenia where he wrote his piece Dzirani Dzar, based on the folk song of the same name while studying with composer Artur Avanesov. In 2015, he wrote In the Shadow of Ararat, a work commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Ararat was premiered alongside other works by living Armenian composers and featured on NPR’s Here and Now and The California Report. He recently spent nine months in Armenia, where he composed The Water Has Found its Crack based on his archival research at the Komitas Museum-Institute and taught a laptop orchestra workshop at the Yerevan Komitas State Conservatory.
Bohigian is a graduate of Stony Brook University, where he held a Graduate Council Fellowship and California State University Fresno. He has studied with Nirmali Fenn, Matthew Barnson, Margaret Schedel, Perry Goldstein, Dan Weymouth, Kenneth Froelich, and Benjamin Boone.