Կոմիտասի անվան քառյակը աշխարհի հնագույն գործող քառյակերից է: Հիմնադրվել է 1924թ. Մոսկվայի կոնսերվատորիայի հայ տաղանդավոր ուսանողներ Ավետ Գաբրիելյանի (1-ին ջութակ), Լևոն Օհանջանյանի (2-րդ ջութակ), Միքայել Տերյանի (ալտ) և Սարգիս Ասլամազյանի (թավջութակ) նախաձեռնությամբ (ղեկավար Ե. Գուզիկով):
1925թ. հունվարի առաջին օրերին սկսել է իր կանոնավոր փորձերն ու պարապմունքները` պրոֆեսոր Ե.Մ. Գուզիկովի ղեկավարությամբ: Վերջինս կազմել է նորաստեղծ անսամբլի կատարողական ծրագիրը` նախատեսված հունվարից մինչև ուսումնական տարեվերջ: Առաջին ստեղծագործությունը, որի վրա պետք է աշխատել են երիտասարդ երաժիշտները, Բեթհովենի N 1 կվարտետն էր, որի կատարման նախապատրաստումը տևել է շուրջ երկու ամիս: Առաջին ելույթը տեղի է ունեցել 1925 թ. մարտի 1-ին:
1925-1931թթ. քառյակը համերգներով հանդես է եկել ԽՍՀՄ բազմաթիվ քաղաքներում և Հայաստանում, իսկ 1931-ն արժանացել է Հայկական ՍՍՀ պետական կվարտետի կոչման:
1932թ. մայիսին Հայկական ԽՍՀ կառավարությունը քառյակին շնորհել է Կոմիտասի անունը՝ դեռևս մեծ երգահանի կենդանության օրոք:
1936թ. անսամբլը հաղթել է ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության մրցույթում, իսկ 1938 թ. լարային քառյակների համամիութենական մրցույթում բաժանել առաջին մրցանակը:
1938թ. անսամբլի երաժիշտներն արժանացել են Հայկական ԽՍՀ վաստակավոր, իսկ 1945-ին՝ ժողովրդական արտիստների կոչումների:
Քառյակի հետ ելույթներ են ունեցել հռչակավոր կատարողներ Ս. Ռիխտերը, Մ. Ռոստրոպովիչը, Է. Գիլելսը և ուրիշներ:
Կոմիտասի անվան քառյակն առաջինն էր խորհրդային երաժշտախմբերից, որ հետպատերազմյան շրջանում՝ 1953-ին, մեկնել է արտասահմանյան հյուրախաղերի:
52 տարի անընդմեջ քառյակի առաջին ջութակահարն ու գեղարվեստական ղեկավարն է եղել ականավոր երաժիշտ Ավետ Գաբրիելյանը: 44 տարի քառյակին է նվիրվել տաղանդաշատ թավջութակահար և կոմպոզիտոր Սարգիս Ասլամազյանը:
1970-ին Ա. Գաբրիելյանը քառյակ է հրավիրել Մոսկվայի կոնսերվատորիայի ուսանող, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Էդուարդ Թադևոսյանին, որը Մաեստրոյի կողքին վեց տարի ելույթներ է ունեցել որպես 2-րդ ջութակահար: Իսկ 1976-ին Ա.Գաբրիելյանը Գվարներիի իր ջութակը և 1-ին ջութակահարի տեղը հանձնել է Է. Թադևոսյանին, ով առայսօր հանդիսանում է Կոմիտասի անվան քառյակի գեղարվեստական ղեկավարը:
Քառյակն իր 95-ամյա գործունեության ընթացքում շրջագայել է աշխարհի ավելի քան 50 երկրներում: Այն իր արվեստով նվաճել է ԱՄՆ-ը, Կանադան, Ճապոնիան, Ավստրիան, Անգլիան, Նորվեգիան, Գերմանիան և այլ երկրներ:

The Komitas Quartet was established in November 1924 by Avet Gabrielyan, Levon Ohanjanyan, Michael Teryan and Sargis Aslamazyan-students of Moscow Conservatoire.
In January 1925 the Quartet started regular rehearsals and practice under the mentorship of Professor E.M. Guzikov, who also put together the Quartet’s performance program for the period of January to the end of the academic year.
The first musical piece that the young musicians worked on was Beethoven’s Quartet N 1 and it took them almost two months to perfect its presentation. The first performance occurred on March 1, 1925.
In 1925-1931 the Quartet had concerts in different cities of USSR as well as in Armenia. In 1931 it was granted the title of the State Quartet of Armenian SSR.
In 1932, when Komitas was still alive, the Government of Armenian SSR named the Quartet after the great Armenian musician.
In 1936 the Quartet won the contest of the USSR Composers’ Union, while in 1938 shared the first prize in the All-Soviet contest of string quartets.
In 1938 the Quartet musicians were named Honored Artists/Musicians of Armenian SSR and People’s Artists in 1945.
World famous musicians S. Rikhter, M. Rostropovich, E. Gilels and others performed with the Quartet. The Komitas Quartet was the first among Soviet ensembles to have concert tours abroad in post Second World War era, in 1953. The Quartet’s musical mastery has captivated audiences in the U.S., Canada, Japan, Austria, England, Norway, Germany, Czechoslovakia and other countries.
For 52 consecutive years, the renowned musician Avet Gabrielyan was the first violinist and the artistic director of the Quartet. Sargis Aslamazyan-talented cellist and composer- worked with the Quartet for 44 dedicated years.
In 1970 Avet Gabrielyan invited Eduard Tadevosyan- a student of Moscow Conservatoire and an award winner of international contests- to join the Quartet. Eduard Tadevosyan played next to the Maestro for six years as a second violinist, while in 1976 Gabrielyan entrusted his Guarneri violin and his position as the first violinist to Eduard Tadevosyan, who to date remains the Komitas Quartet’s first violinist and artistic director.