Լևոն Չիլինկիրյանը Միացյալ Թագավորությունում բնակվող հայ ջութակահար է, դիրիժոր, «Չիլինգիրյան լարային քառյակի» հիմնադիր, Լոնդոնի Երաժշտության թագավորական ակադեմիայի պրոֆեսոր, Գիդհոլի երաժշտա-դրամատիկական դպրոցի ջութակի և կամերային երաժշտության պրոֆեսոր։ Անվանի երաժիշտ Լևոն Չիլինկիրյանի թոռն է։
Լևոն Չիլինկիրյանը ծնվել է 1948 թվականին Նիկոսիայում։ Ջութակ նվագել սովորել է 5 տարեկան հասակից իր ազգական Վահան Բեդելյանից։ 12 տարեկանում տեղափոխվել է Մեծ Բրիտանիա, սովորել Լոնդոնի թագավորական երաժշտական քոլեջում։ Դասավանդել է Լոնդոնի թագավորական երաժշտական քոլեջում, ստացել պրոֆեսորի կոչում։ 1971 թվականին հիմնադրել է «Չիլինգիրյան» լարային քառյակը, որի կազմում համագործակցել է մի շարք հանրահայտ կոմպոզիտորների (Ջոն Տավեներ, Մայքլ Բերքլի) և երաժիշտների հետ, կազմակերպել ջութակահարների բարձրագույն դասընթացներ։ «Չիլինգիրյան» լարային քառյակը կազմակերպում է ամենամյա ամառային դպրոց Ուստթ Դին քոլեջում։ «Անգլիական համերգի» (The English Concert) առաջին անդամներից է, նվագել է նրանց 1973 թվականի Լոնդոնյան առաջին համերգին։
Համերգային շրջագայություններով եղել է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, մասնակցել մի շարք երաժշտական փառատոների։ Որպես մենակատար ելույթներ է ունեցել բազմաթիվ երկրներում` լավագույն նվագախմբերի հետ և քառյակի կազմում։ Երկացանկում ունեցել է արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների, նաև Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Տիգրան Մանսուրյանի, Ալան Հովհաննեսի, Ս. Ասլամազյանի և այլոց երկերից։ 1996 թվականից ղեկավարում է նաև շվեդական «Կամարատա Ռոման» լարային նվագախումբը։ 1989 թվականից համերգներով պարբերաբար հանդես է եկել Հայաստանում։
2000 թվականին Երևանում կազմակերպել է երիտասարդ ջութակահարների հանրապետական 1-ին մրցույթը։ Արժանացել է BBC Beethoven and the Munich Duo, առաջին մրցանակի (1969, 1971) և Բրիտանական կայսրության շքանշանի՝ երաժշտության բնագավառում ունեցած վաստակի համար (2000):

Born to Armenian parents in Nicosia, Cyprus, Chilingirian began playing the violin when he was five, being taught by his great-uncle, Vahan Bedelian. He came to Britain when he was 12 and studied at the Royal College of Music. With Clifford Benson (piano), he won first prize in the BBC Beethoven and the Munich Duo competitions in 1969 and 1971 respectively.
In 1971 he founded the Chilingirian Quartet, which has developed a strong association with a number of composers, including John Tavener and Michael Berkeley. He was also one of the first members of The English Concert and played in their first London concert in 1973. The Chilingirian Quartet holds an annual summer school at West Dean College.
In addition to teaching, playing and recording, Chilingirian’s interest in the work of Edvard Grieg led to his own version of the composer's incomplete Quartet in F major. Chilingirian served as musical director of Camerata Nordica, a Swedish chamber orchestra, was Artistic Director (2003–2016) of the Mendelssohn on Mull Festival and with the Quartet has been part of the Lake District Summer Music Festival since its inception.
In the 2000 New Year Honours list, Chilingirian was awarded the Order of the British Empire for services to music.