Լիպարիտ Ավետիսյանը ծնվել է 1990 թվականին Երևան քաղաքում։ Փոքր տարիքից տեղափոխվել է Ուկրաինայի Թեոդոսիա քաղաք, որտեղ ավարտել է երաժշտական դպրոցի վոկալ բաժինը`Վերա Ռիբալկոյի դասարանում։ Այնուհետև ուսումը շարունակել է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Երկու տարի հետո ուսումը շարունակել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆեսոր Ռաֆայել Հակոբյանցի դասարանում։ Նրա առաջին բեմելը Եվրոպայում տեղի ունեցավ Գերմանիայի Քյոլն քաղաքի օպերային թատրոնում։ Լիպարիտը հանդես եկավ Ֆենտոնի դերերգով Վերդիի «Ֆալստաֆ» օպերայում՝ արժանալով օպերային հասարակության բարձր գնահատանքին։ Որից հետո նա անմիջապես հրավիրվեց կատարելու Ռուդոլֆի դերերգը (Պուչչինի «Բոհեմ») Ֆրանկֆուրտի օպերային թատրոնում և Ալֆրեդի դերերգը (Վերդի «Տրավիատա») Լոնդոնի Քովենտ Գարդեն Թագավորական օպերային և Սիդնեյի Օպերային թատրոններում։
2013 թվականից Լիպարիտ Ավետիսյանը  Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ է։ Այստեղ նրա խաղացանկում են` Սարոյի (Տիգրանյան «Անուշ»), դոն Խոսեի (Բիզե «Կարմեն»), Ալֆրեդի (Վերդի «Տրավիատա»), երիտասարդ գնչուի (Ռախմանինով «Ալեկո») դերերգերը։ Լիպարիտ Ավետիսյանը համագործակցում նաև Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ։ Դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ նա հանդես է եկել Ռուդոլֆի (Պուչչինի «Բոհեմ»), Դքսի (Վերդի «Ռիգոլետտո») դերերգերով, ինչպես նաև կատարել է տենորի մեներգերը Վերդիի և Մոցարտի Ռեքվիեմներում և Մալերի «Երգ երկրի մասին» ստեղծագործությունում։
Մասնակցել է բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային փառատոների՝ «Հայաստանի երիտասարդ տաղանդներ» (Լոնդոն), «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական փառատոն (Երևան), «Սպիտակ գիշերների աստղեր» XXI-րդ միջազգային երաժշտական փառատոն (Սանկտ-Պետերբուրգում), «Զատկի փառատոն» (Մոսկվա), «Բեթհովեն-Ֆեսթ» (Լեհաստան), «Մուստոնեն-Ֆեսթ» (Էստոնիա), «Միդեմ Ֆեսթ»(Ֆրանսիա), «ԱՀԱՎԱ-Ֆեսթ» (Գերմանիա)։ 2014 թվականին Լիպարիտ Ավետիսյանը ճանաչվել է տարվա լավագույն օպերային երգիչ։ 2015 թ․ Ավետիսյանը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, ելույթ ունենալով «Հովեր» Պետական կամերային երգչախմբի և հանրահայտ Եվգենի Կիսինի հետ Նյու-Յորքի Կարնեգի Հոլլ համերգասրահում, Վաշինգտոնի Ստրատմոր երաժշտական կենտրոնում, ինչպես նաև կատարել տենորի մեներգը Մոցարտի «Ռեքվիեմում» Փարիզի «Շաթլե» թատրոնում։ 2015 թվականից Լիպարիտ Ավետիսյանը Մոսկվայի Ստանիսլավսկու և Նեմիրովիչ-Դանչենկոյի անվան երաժշտական թատրոնում հրավիրյալ երգիչ է։ Այստեղ նրա խաղացանկում են` Դոն Խոզեյի (Բիզե «Կարմեն»), Դե Գրիյեի (Մասնե «Մանոն»), Կոմս Ալմավիվայի (Ռոսինի «Սևիլյան սափրիչ»), Արքայազնի (Պրոկոֆև «Սեր դեպի երեք նարինջ») և Նեմորինոյի (Դոնիցետի «Սիրո ըմպելիք») դերերգերը։
2016 թվականի մարտին Երևանում կայացած «Արտավազդ» ամենամյա թատերական մրցանակաբաշխությանը, Լիպարիտ Ավետիսյանը հաղթող ճանաչվեց «Լավագույն տղամարդ դերասան» անվանակարգում, Բիզեյի «Կարմեն» օպերայում Դոն Խոզեի դերակատարման համար։ 2016 թվականի նոյեմբերին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի ունեցավ «Օնեգին» առաջին ռուսական ազգային մրցանակաբաշխությունը, որտեղ նա արժանացավ մրցանակի լավագույն հրավիրյալ երգիչ անվանակարգում Դե Գրիյեի (Մասնե «Մանոն», Ստանիսլավսկու և Նեմիրովիչ-Դանչենկոյի անվան երաժշտական թատրոն) և Դոն Խոզեյի (Բիզեյի «Կարմեն», Եկատերինբուրգի օպերային թատրոն) դերերգերի համար։ Դե Գրիյեի դերերգի համար Ավետիսյանն առաջադրվել է նաև «Ոսկե դիմակ» ռուսական ազգային թատերական մրցանակաբաշխությանը, լավագույն տղամարդ դերասան անվանակարգում։

Born in Yerevan in 1990, Liparit Avetisyan moved to Crimea, where he graduated from music school. From 2008 to 2011, Avetisyan studied with B. Kudryavtsev at the Tchaikovsky Moscow State Conservatory, later transferring to the Komitas State Conservatory of Yerevan to study with R. Hakobyants. During his studies, Avetisyan won Second Prize in both the Maria Biesu International Singing Competition and the III Muslim Magomaev International Vocalists Contest. At A. Spendiaryan National Opera and Ballet Theatre, he sang Alfredo, Don José in Carmen, and the young Gypsy in Aleko. He debuted as the Duke in Rigoletto and sang the Verdi and Mozart Requiems with the Armenian National Philharmonic Orchestra.
In October of 2015, Avetisyan sang Don José in Alexander Titel’s new production of Carmen in Yekaterinburg, subsequently making his Moscow debut in January of 2016 as Des Grieux in the new production of Massenet’s Manon at the Staniskalvy-Nemirovich-Danchenko Opera. He returned there in June of 2016 as the Prince in the new staging of Prokofiev’s The Love for Three Oranges and as Almaviva in Il Barbiere di Siviglia. Avetisyan also participated in the company’s tour of China in Carmen.
After his debut in Cologne in 2016, Avetisyan was invited to make several other important debuts in the 2016/17 season: Rodolfo with the Frankfurt Opera, Alfredo in La Traviata with Opera Australia, and at the Royal Opera House, Covent Garden as Alfredo. He also returned to Covent Garden to make his role debut as Nemorino in L’elisir d’amore. In the 2017/18 season, the tenor sang Alfredo at the Bolshoi Theatre, Hamburg State Opera, Berlin State Opera and Semperoper Dresden, and appeared as Rodolfo in La Bohème at the Deutsche Oper Berlin. He made his French stage debut as Lensky in Eugene Onegin at the Opera du Rhin in Strasbourg and returned to the Cologne Opera as Alfredo and the Duke. Avetisyan also returned to Covent Garden for their spring gala and made his Spanish stage debut singing his first Tamino in Die Zauberflöte at the Peralada Festival.
Avetisyan made his role debut as Edgardo in Lucia di Lammermoor in the fall of 2018 in Dresden, after which he made his North American debut at the Seattle Opera as the Duke in Rigoletto. He also returned to Australia in the same role. He began the 2019/20 season with his debut at the Zürich Opera as Alfredo in La Traviata, after which he reprised the role at Covent Garden, in Dresden and Hamburg, and for his debut at the Bavarian State Opera.
Also active on the concert stage in recent years, Avetisyan has appeared at "National Gallery" International Music Festival in Armenia, "Armenian Young Talents" in London, the XXI International Music Festival Stars of the White Nights in Saint Petersburg, Easter Festival in Moscow, Beethoven Fest in Poland, Mustonen Fest in Estonia, and Midem Fest in France. He also performed in benefit concerts dedicated to the 100th anniversary of the Armenian genocide with Evgeni Kissin at Carnegie Hall and the Music Center at Strathmore in Washington. The tenor has collaborated with such conductors as Sir Antonio Pappano, Constantin Orbelian, Anton Orlov, Vahan Mardirossian, Lior Shambadal, Eduard Topchjan, Michael Guettler, Vladimir Jurovsky, and many others. Avetisyan recorded the role of Cassio in Sony’s upcoming release of Otello, starring Jonas Kaufmann and conducted by Maestro Pappano.