Մարիաննա Շիրինյանը Եվրոպայում ամենապահանջված դաշնակահարներից մեկն է։ Նա տարբեր հեղինակավոր բեմերում հանդես է գալիս ոչ միայն որպես մենակատար, այնպես էլ կամերային ձևաչափով։ Շիրինյանը նվագում է մեծ ըմբռնումով, փայլուն տեխնիկայով, ինչը թույլ է տալիս նրան ունենալու շատ մեծ երկացանկ։ Իր ունեցած վաստակի համար դաշնակահարուհին արժանացել է Դանիայի հեռարձակողնեևի միության P2 ինչպես նաև Դանիացի երաժշտագետների ասոցիացիայի հատուկ մրցանակի։
Մարիաննա Շիրինյանը բազմաթիվ հեղնիակավոր փառատոների սպասված հյուր է, այդ թվում՝ Շլեզվիգ-Հոլշտայնի, Բոդենի, Schwetzinger Festspiele, MDR ամառային, Festspillene։ Որպես մենակատար հանդես է եկել Բավարիայի Ռադիոյի սիմֆոնիկ, Նիցայի, Գյոթեբորգի, Դանիայի ազգային սիմֆոնիկ, Օսլոյի, Հելսինկիի և Կոպենհագենի Ֆիլհարմոնիկ, Մյունխենի, Գյոթեբորգի և BBC սիմֆոնիկ, Kammerakademie Potsdam և այլ նվագախմբերի հետ։ Համագործակցել է դիրիժորներ Միքայել Բալկեյի, Լոուրենս Ֆոսթերի, Զոլտան Կոսիսի, Անտոնելլո Մանակորդայի, Յուն Մարկլի, Էվա Օլիկայնենի, Դանիել Դաիսկինի, Կշիշտով Ուրբանսկիի և այլոց հետ։
Մարիաննա Շիրինյանը ներկայումս դասավանդում է Օսլոյի Երաժշտության նորվեգական ակադեմիայում, Steinway ընկերության արտիստ է։ 2020 թ-ից Նորվեգիայի Valdres Sommersymfoni գեղարվեստական ղեկավարներից մեկն է։
Դաշնակահարուհին ձայնագրել է բազմաթիվ սկավառակներ։ Նրա կատարմամբ Լուրս Գլասի Դաշնամուրի և նվագախմբի համար Ֆանտազիայի ձայնագրությունը, որը թողարկվել է Rheinische Philharmonie-ի հետ համագործակցության արդյունքում, 2018 թ-ին արժանացել է Դանիական ռադիոյի P2 մրցանակին։

Armenian-born Marianna Shirinyan is one of the most creative and sought-after pianists in Europe today. Her vibrant and virtuoso musicianship puts her in demand, both as a soloist and as a chamber musician. Shirinyan plays with great sensitivity, understanding, technical brilliance, and beauty of tone, which allows her to offer a wide range of repertoire. Her love for the music and her joy in sharing it with a larger audience is apparent in her performances.
She has received Danish Broadcasting Corporation’s prestigious P2 award for her contribution to Danish music life and the critics' prize of the association of Danish critics. She is a frequent guest at a string of international music festivals, among them the Schleswig-Holstein Music Festival, Bodensee Festival, the Schwetzinger Festspiele, MDR Summer Music Festival, Festspillene in Bergen.
Simultaneously she has won the reputation of being one of these generations leading pianists through solo appearances with orchestras as the Bavarian Radio Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Oslo, Helsinki and Copenhagen Philharmonic Orchestras, Munich Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Kammerakademie Potsdam, Göteborg Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Nice to name a few. She enjoyed collaborations with conductors such as Michael Balke, Lawrence Foster, Zoltan Kocsis, Antonello Manacorda, Jun Märkl, Eva Ollikainen, Daniel Raiskin, Lan Shui, Thomas Søndergård, Marc Soustrot, Krysztof Urbanski, and Joshua Weilerstein.
Shirinyan is a professor of piano at the Norwegian Academy of Music in Oslo, a Steinway artist and artistic director of the Oremandsgaard Chamber Music Festival in Denmark. From summer 2020 also co-artistic director of the Valdres Sommersymfoni in Norway.
Shirinyan has a bright discography. All the CDs has been received enthusiastically by international reviewers and listeners alike. Her latest release, the Fantasy for Piano and Orchestra by Louis Glass which she has recorded together with the Rheinische Philharmonie Koblenz under the baton of maestro Daniel Raiskin has been awarded the P2 prize of the Danish radio in 2018.