Մերի Խոջայանը հանդիսանում է մի շարք հեղինակավոր պարգևների և մրցանակների դափնեկիր: Ի թիվս այլոց, նրան է պատկանում Լուիջի Նոնոյի միջազգային կամերային երաժշտության մրցույթի առաջին մրցանակը (Իտալիա, 2021թ), Բադեն-Վյուրթեմբերգի «Երաժշտական հրավառություն» մրցույթի առաջին մրցանակը (Գերմանիա, 2017թ.), Հենրի Կոխի ջութակահարների մրցույթի առաջին մրցանակը (Բելգիա, 2013թ): Խոջայանն արժանացել է հատուկ մրցանակի Յանկելեւիչի անվան ջութակահարների երրորդ միջազգային մրցույթում (Ռուսաստան, 2013), Music Awards Maastricht երաժշտական մրցույթում (Նիդերլանդներ, 2012թ): Արամ Խաչատրյանի անվան ջութակահարների մրցույթում Մերի Խոջայանն արժանացել է երկրորդ մրցանակին, այն պարագայում, երբ առաջին մրցանակ առհասարակ չի շնորհվել (Հայաստան, 2008թ)։
Երաժշտական հիմնական կրթությունը ստացել է Երևանի (Հայաստանի Հանրապետություն) և Մաաստրիխտի (Նիդերլանդների Թագավորություն) կոնսերվատորիաներում`սովորելով Էդուարդ Թադևոսյանի և Բորիս Բելկինի դասարաններում: Կրթությունն այնուհետև շարունակաբար համալրել է վարպետության դասընթացներով` տրված Լեոնիդաս Կավակոսի, Տրիո դի Պարմայի, Վիմ Զվաագի, Ժակ Օգգի, Մաքսիմ Վենգերովի, Միխայել Ֆրիշենշլագերի, Իրինա Բոչկովայի, Զախար Բրոնի և Էնրիկո Բրոնզիի կողմից։ 2018-2023 թթ. Մերի Խոջայանը կամերային երաժշտության ամենամսյա վարպետության դասեր է ստացել Լուկաս Հագենից և Էնրիկո Պաչեից։
Երաժշտական կարիերան սկսելով բավականին վաղ հասակում՝ Մերին ունեցել է բազմաթիվ և անհամար հյուրախաղեր`արժանանալով բազմաթիվ գովասանքների: Տասնյոթ տարեկանում նա արդեն իսկ մշակութային նվաճումների համար արժանացել է «ՀՀ Նախագահի մրցանակին»` շնորհված ՀՀ երրորդ նախագահի կողմից:
Ներկայումս Մերին նվագում է Քրիստիան Վիլհելմ Կնոփֆ աղեղով, որը նրան առատաձեռնորեն փոխառել է նիդերլանդական երաժշտական գործիքների հիմնադրամը:
Ի թիվս այլ նվաճումների, Մերի Խոջայանը հանդիսանում է իր իսկ կողմից նկարահանած Պաբլո Սարասատեի մասին կենսագրական վավերագրական ֆիլմի հեղինակ, որը շատ արագ գրավեց միջազգային մամուլի, այդ թվում «Codalario», «Diario de Navarra», «The Violin Channel», «Mundo Clásico» հոեղինակավոր պարբերականների, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կինոփառատոների ուշադրությունը: Ֆիլմի հաջողության գագաթնակետներ է Լոնդոնի (Մեծ Բրիտանիա) «Film Flicks Festival»-ում արժանացած «Լավագույն կենսագրական ֆիլմ» տիտղոսը:
2023թ. նոյեմբերին Մերի Խոջայանը թողարկեց իր առաջին ձայնասկավառակը՝ «Սերգեյ Պրոկոֆևի ամբողջական ստեղծագործություններ ջութակի և դաշնամուրի համար»՝ Aliud Records պիտակի ներքո։ Իսպանական հայտնի «Scherzo» ամսագիրը սկավառակը որակել է որպես «անգերազանցելի»՝ նշելով Խոջայանի նվագի վեհ քնարական խառնվածքը։
2024թ. ի վեր Մերի Խոջայանն իր ստեղծագործական գործունեությունը շարունակում է Իսպանիայում, որտեղ հանդիսանում է իսպանական հեղինակավոր լարային քառյակի՝ Cuarteto Nazarí անդամ։

Meri Khojayan has won numerous awards and prizes. Among others, she won first prize in the Luigi Nono International Chamber Music Competition (Torino, 2021), first prize in Baden-Württemberg’s "Musical Fireworks" Competition (Germany, 2017), first prize in the Henry Koch Violin Competition (Belgium, 2013), a special prize in the Third Yankelevich International Violin Competition (Russia, 2013), Music Awards Maastricht (Netherlands, 2012), and second prize (first not awarded) in the Khachaturian Violin Competition (Yerevan, Armenia, 2008).
Her primary education was with Eduard Tadevosyan and Boris Belkin, supplemented by masterclasses from Leonidas Kavakos, Trio di Parma, Wim Zwaag, Jaques Ogg, Maxim Vengerov, Michael Frischenschlager, Irina Bochkova, Zakhar Bron, and Enrico Bronzi. From 2018-2023, Meri took monthly chamber music masterclasses from Lukas Hagen and Enrico Pace.
Beginning her career early, Meri has toured extensively and received many accolades. At seventeen, she won the 'President’s Prize,' presented by the third President of the Republic of Armenia, for her cultural achievements.
Currently, Meri plays on a Christian Wilhelm Knopf, generously loaned by the Dutch Musical Instrument Foundation. She filmed a biographical documentary about Pablo Sarasate, which attracted international press such as "Codalario," "Diario de Navarra," "The Violin Channel," "Mundo Clásico," and various international film festivals. The highlight was the "Film Flicks Festival" in London (UK), where the documentary won the "Best Biographical Film" title.
In November 2023, Meri Khojayan, released a CD album, "Complete Works for Violin and Piano of Sergei Prokofiev," under the label Aliud Records. The Spanish magazine "Scherzo" described the CD as impassible, highlighting Khojayan’s playing for its elevated lyric temperament.