Դիրիժոր, երգիչ և դաշնակահար Միհրան Աղաջանյանը ծնվել է 1992 թ․ Դոնի Ռոստովում։   Նա համարվում է երիտասարդ սերնդի ամենաշնորհալի երաժիշտներից մեկը։
2016 թվականին ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի ​​Ռիմսկի-Կորսակովի անվան պետական կոնսերվատորիայի օպերային և սիմֆոնիկ դիրիժորության բաժինը՝ Վլադիմիր Ալտշուլերի և դաշնամուրի բաժինը՝ Վլադիմիր Միշչուկի դասարանում։ 2012 թվականին Աղաջանյանը հիմնել է Սանկտ Պետերբուրգի երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբը, որի հետ ակտիվ հյուրախաղերով հանդես է գալիս Ռուսաստանի և Եվրոպայի քաղաքներով։ Որպես դիրիժոր՝ նա մշտապես համագործակցում է Մարիինյան թատրոնի հետ։ 2022 թվականի հունվարին Միհրան Աղաջանյանը հաջող դեբյուտ ունեցավ Պերմի օպերայում՝ Ջակոմո Պուչինիի "La bohème"-ում։
Որպես երգիչ Աղաջանյանը դասընթաց է անցել Հռոմի Սանտա Չեչիլիայի ազգային ակադեմիայի օպերային ստուդիայում, որտեղ սովորել է Ռենատա Սկոտոյի և Ջուզեպպե Սաբատինիի մոտ։ 2017 թվականից Մարիինյան թատրոնի մենակատար է, 2018 թվականին դարձել է Օպերալիա միջազգային օպերային մրցույթի դափնեկիր, 2019 թվականին՝ Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիր։
Որպես մենակատար հանդես է եկել Մետրոպոլիտեն օպերայում (Նյու Յորք), Քովենթ Գարդեն թագավորական թատրոնում (Լոնդոն), Չիկագոյի Լիրիկ օպերայում, Լիոնի օպերայում, Լոս Անջելեսի օպերայում և այլուր։ 2022 թ․ նշանակվել է Պերմի օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժոր։

Conductor, singer and pianist Migran Agadzhanyan was born in 1992 in Rostov-on-Don (Russia). He is one of the most gifted musicians of the younger generation. In 2016 he graduated from the St. Peterburg N. Rimsky-Korsakov State Conservatory the class of opera and symphony conducting with Vladimir Altshuler and in the piano class with Vladimir Mishchuk.
In 2012, Agadzhanyan founded the St. Petersburg Youth Symphony Orchestra and actively tours the cities of Russia and Europe. As a conductor, he constantly collaborates with the Mariinsky Theatre. In January 2022, Mihran Agadzhanyan made a successful debut at the Perm Opera in the performance "La bohème" by Giacomo Puccini. As a singer, Agadzhanyan took a course at the opera studio of the National Academy of Santa Cecilia in Rome, where he studied with Renata Scotto and Giuseppe Sabbatini.
Since 2017 he has been a soloist with the Mariinsky Theatre, in 2018 he became a laureate of the Operalia International Opera Competition, in 2019 - laureate International Tchaikovsky Competition. As a singer, he performed at the Metropolitan Opera (New York), the Royal Theater Covent Garden (London), the Lyric Opera of Chicago, the Lyon Opera, the Los Angeles Opera, and others.
In 2022 Migran Agadzhanyan has been appointed a principal conductor and musical director of the Perm Opera.