Նինա Գրիգորյանը հայ կոմպոզիտոր է, կոմպոզիցիայի, երաժշտության տեսության, սոլֆեջիոյի, դաշնամուրի և երաժշտության պատմության ուսուցիչ։ Նա սկսել է երաժշտություն գրել չորս տարեկանից։
Մանկության տարիներին մասնակցել է երիտասարդ կոմպոզիտորների մի քանի մրցույթների և իր «Ծիր Կաթին» պիեսով արժանացել է Արամ Խաչատրյանի անվան երաժշտական ​​մրցույթի առաջին մրցանակին։
1995 թվականին ընդունվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական ​​կոնսերվատորիայի կոմպոզիտորական բաժինը՝ Ղազարոս Սարյանի և Էդուարդ Միրզոյանի ղեկավարությամբ։ Նույն կոնսերվատորիայում ավարտել էասպիրանտուրան և սկսել աշխատել որպես երաժշտության տեսության և սոլֆեջիոյի ուսուցչուհի։
Լինելով ուսանող՝ նա իր «Ընկալում» սիմֆոնիկ ստեղծագործությամբ Երևանի կոնսերվատորիայի կազմակերպած մրցույթում արժանացել է 2-րդ մրցանակի, իսկ  Քուչակի տեքստերի վրա հիմնված ստեղծագործությամբ՝ առաջին մրցանակին։
Նա նաև մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային կոմպոզիտորական մրցույթների, այդ թվում՝ Բեզանսոնի միջազգային երաժշտական ​​փառատոնին, ՀԲԸՄ-ի Սայաթ-Նովայի մրցույթին, Մաուրիսիո Կագելի կոմպոզիտորական մրցույթին և Բոլոնիայի կոմպոզիտորական մրցույթին,Լիսաբոնի Մետրոպոլիտեն նվագախմբի նոր կոմպոզիտորների մրցույթին:
2002-2003 թվականներին նա պրակտիկա է անցել Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայում՝ պրոֆեսոր Կարեն Խաչատրյանի ղեկավարությամբ:
Նա 2006 թվականից ապրում է Պորտուգալիայում, բացի ստեղծագործելուց, կազմակերպում է համերգներ և սեմինարներ՝ նվիրված հայկական երաժշտությանը։
2016 թվականին նա օգնել է կազմակերպել Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի «Ամառային այգի» մշակութային միջոցառումը։ Նա նաև ղեկավարել է Ամառային այգու երկու երաժշտական ​​սեմինարները՝ «Drawing music» խորագրով, իսկ նրա դասական երաժշտական ստեղծագործությունները՝ գրված «Prayer» տրիոյի համար արժանացել են գովասանքների ինչպես պրոֆեսիոնալ երաժիշտների, այնպես էլ լայն հանրության կողմից:
2017 թվականին Գյուլբենկյան հիմնադրամում նրա «Զարթոնք» երաժշտական ​​ստեղծագործությունը հնչել է «Aeternus» տրիոյի կատարմամբ։ 2019 թվականին կրկին նույն «Aeternus» տրիոյի հետ Նինա Գրիգորյանը թողարկել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված իր առաջին ձայնասկավառակը, որը ներառում էր նաև Ա. Բաբաջանյանի և Կոմիտասի ստեղծագործությունները։

Nina Grigoryan is an Armenian composer, teacher of composition, music theory, solfeggio, piano and music history. She began writing music at the age of four.
During her childhood, she participated in several competitions for young composers and won the first prize in the Aram Khachaturian musical competition with her play "Milky Way".
In 1995 she entered Yerevan Komitas State Conservatory, Department of composition, under the guidance of Lazar Saryan and Eduard Mirzoyan. At the same Conservatory, she completed a doctorate and began working as a teacher of music theory and solfeggio.
Being a student, she won the second prize in a competition organized by the Yerevan Conservatory with her symphony work "Perception", and then the first prize with the musical novel based on the verses of the Armenian writer Kutchak.
She has also participated in numerous international composition competitions, including the International Music Festival of Besançon, AGBU’s Sayat-Nova Competition, Maurício Kagel Composition Competition, and Bologna Composition Competition and Competition of New Composers of the Lisbon Metropolitan Orchestra.
Between 2002 and 2003 she did an internship in musical composition at the Moscow Tchaikovsky Conservatory under the guidance of Professor Karen Khachaturian.
She has lived in Portugal since 2006, and in addition to composing, she also organizes concerts and workshops dedicated to Armenian music.
In 2016 she helped to organize the Calouste Gulbenkian Foundation‘s “Summer Garden” cultural event. She also led two of the Summer Garden’s musical workshops entitled “Drawing music”, while her classical music compositions for the trio “Prayer” received enthusiastic praise from both professional musicians and the general public.
In 2017 her musical piece “Zartonq” was performed by the trio “Aeternus” at the Gulbenkian Foundation. In 2019 again with the same trio “Aeternus”, Nina Grigoryan released her first CD dedicated to the 150th Anniversary of Komitas, which also included works of A. Babajanyan and Komitas.