Սոպրանո, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նունե Բադալյանը 1989-ին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի վոկալ բաժինը, 1992-ին՝ ասպերանտուրան:
1996-ին Սանկտ-Պետերբուրգում մասնակցել է Ռիմսկի-Կորսակովի անվան միջազգային մրցույթին արժանանալով դիպլոմի և նույն թվականին առաջին մենահամերգն է ունեցել Մոսկվայում` Ռախմանինովի անվան համերգասրահում:
Հրավիրվել է Հայաստանի Ֆիլարմոնիկ նվագախմբի կողմից, կատարել է Բրամսի «Ռեքվիեմը», Հենդելի «Մեսայան», Շտրաուսի «Վերջին չորս երգերը»:
Հայաստանի Ազգային Կամերային նվագախմբի հետ կատարել է Մոցարտի «Ռեքվիեմը», Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիայն, Բրիտտեննի “Les Illuminatiosn”: Մենահամերգներով հանդես է եկել Համբուրգում, Նյու Յորքում, Բոստոնում, Վաշինգտոնում, Լոս Անջելեսում և Սան Դիեգոյում:
1999-ից աշխատում է Ա. Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: 2001-ին մենահամերգով ելույթ է ունեցել Լոնդոնի St. John Smith Square-ում: 2002-ին երգել է Միկայելայի դերերգը «Կարմեն» օպերայից Ֆրանսիայի Կայն-սյուղ-Մեղ քաղաքում: 2003-ին հանդես է եկել Մոսկվայի Մեծ թատրոնում՝ Ադալջիզայի դերերգով Բելլինիի «Նորմա» օպերայից: 2005-ին հրավիրվել է երգելու Բրիտտենի «Պատերազմի Ռեքվիեմը» Canterbury Festival, Մեծ Բրիտանիայում Canterbury Festival նվագախմբի և երգչախմբի հետ Ռիչարդ Քուքի ղեկավարությամբ:
Մենահամերգով հրավիրվել է նաև Պարսկաստան։ Նունե Բադալյանը կատարել է Վիոլետայի դերերգը Ջ. Վերդիի ՛՛La Traviata՛՛ օպերայից, Պամինայի դերերգը Մորցարտի «Կախարդական Սրինգ» օպերայից, Իոլանտայի դերերգը Չայկովսկու «Իոլանտա» օպերայից, Անուշի դերերգը Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայից, Չիո-Չիո-Սանի դերերգը Պուչիննիի «Մադամ Բատերֆլայ» օպերայից: Մասնակցել է Պուչինիի Il Tabarro օպերայի ձայնագրությանը (Ջիորջետտա): Ունեցել է մի շարք համերգներ Վրաստանում, Միացյալ Արաբական Էմիաթներում, Լոնդոնում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Ֆրեզնոյում, Ժնևում, Աթենքում, Սալոնիկում, ինչպես նաև Կիպրոսում ու Լիբանանում:

Nune Badalyan has graduated from Yerevan Komitas State Conservatory in 1992 with honors and during her education, she entered the A. Spendiaryan  Opera and Ballet Theatre as a soloist. She received a diploma of distinction at the 1996 Rimsky-Korsakov International Competition in St. Petersburg and made her solo recital debut at Rachmaninoff Hall in Moscow. She has been a guest soloist with the Armenian Philharmonic in the Brahms Requiem, Handel's Messaiah and Strauss Last Four Songs, and with the National Chamber Orchestra of Armenia in the Mozart Requiem, Pergolesi Stabat Mater, Beethoven 9th Symphony, and Armenian premiere of Britten’s Les Illuminations.
She has a series of recitals in Hamburg, New York, Boston, Washington, Los Angeles and San Diego, and made her London solo recital debut in the prestigious St. John Smith Square in February 2001 which led to a return invitation to sing a Duo Recital in September of the same year.
Nune Badalyan made her debut at Moscow's Bolshoi Theatre in 2003 as Adaljiza in a new production of Bellini’s Norma with the Armenian National Opera and was invited to sing Britten’s War Requiem at the Canterbury Festival in the UK with Canterbury Festival Orchestra and Choir under Richard Cook. She sang Michaella with critical acclaim in a production of Carmen at Cagne-Sur-Mer in France and Oronte in the world premiere of Vivaldi’s Tigran the Great in Yerevan. She has appeared as Violetta in Verdi’s La Traviata, Pamina in Mozart’s Magic Flute, Iolanta in Thchaikovsky’s Iolanta, Anush in Tigranian’s Anush and has recorded Puccini’s ll Tabarro as Giorgietta. She is an enthusiastic and active solo recitalist and chamber musician.
She has performed the Armenian Premiere of Britten’s song cycle The Poet’s Echo as well as song cycles by Schoenberg, Montsalvage and Viardot. Evenly, she champions works by contemporary Armenian composers that are written especially for her including Edward Mirzoyan, Edward Hairapetian and Vardan Ajemian. As a busy touring artist, she has appeared as a guest soloist with the National Chamber Orchestra of Armenia in London, Canterbury Festival, Los Angeles, San Francisco, Fresno, Geneva, Athens, Saloniki, as well as in Cyprus, Lebanon, United Arab Emirates, and at the Tbilisi Opera in Georgia.
She had two performances in 2008 with the Armenian Philharmonic, conductor Edward Topchyan, in February Leocavallo’s Pagliacci as Neda and in July Puccini’s Madama Butterfly as Madama Butterfly. She has also been invited to Iran for a solo recital.