Փիթեր Ունջյանը երաժշտական աշխարհում ճանաչված է իր բազմակողմանի գործունեությամբ որպես դիրիժոր, ջութակահար, պրոֆեսոր և գեղարվեստական խորհրդատու:
Նա հայտնի է իր երաժշտականությամբ, համագործակցության ձգտումով, նորարարական ծրագրերով, ղեկավարի փորձառությամբ, երիտասարդներին դասավանդելու հմտությամբ և առինքնող անհատականությամբ:
Ամրապնդելով իր կապերը Կոլորադո նահանգի հետ, որպես Colorado Symphony-ի գլխավոր դիրիժոր և Colorado Music Festival-ի երաժշտական ղեկավար, Ունջյանը կարողացավ իրականացնել 20/21թթ. համավարակի ամառային համերգները վիրտուալ ձևաչափով:
14 տարի հանդիսանալով Toronto Symphony-ի Երաժշտական ղեկավարը, իսկ ներկայումս կրելով Պատվավոր դիրիժորի կոչումը, Ունջյանն այս նվագախումբը դարձրել է Տորոնտոյի ստեղծագործական կյանքի կենտրոն: TSO նվագախմբի ծրագրերի վերաիմաստավորումը կոլեկտիվի մի շարք հյուրախաղերը, հասարակության երաժշտական ճաշակի զարգացումը և բազմաթիվ աչքի ընկնող ձայնագրությունները արժանանացել են 2018-ի Grammy և 2019-ին Juno մրցանակներին (վերջինս՝ Վոան-Ուիլյամսի նվագախմբային գործերի համար):
Ունջյանը հյուրախաղերով հանդես է եկել Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում: 2014-ին տեղի ունեցավ նվագախմբի հյուսիս-ամերիկյան նվագախմբի առաջին ելույթը Ռեյկյավիկի Harpa Hall-ում:
2012-2018-ին Ունջյանը եղել է Royal Scottish National Orchestra-ի (RSNO) Երաժշտական ղեկավարը, որի ընթացքում նա կիրառել է նվագախմբի ուրույն համագործակցային ծրագրավորում:
Փիթեր Ունջյանը իրականացրել է RSNO նվագախմբի հյուրախաղերը Հյուսիսային Ամերիկայում, Չինաստանում, Եվրոպայում: Մասնակցել է Bregenz Festival, Dresden Festival, Ինսբռուկի, Բերգամոյի, Լյուբլյանի և այլ փառատոների: Այս նվագախմբի հետ Ունջյանի, որպես Երաժշտական ղեկավարի վերջին ելույթը, տեղի է ունեցել 2018-ին BBC Proms-ում, որտեղ նա ղեկավարել է Բրիտտենի մեծակտավ «Պատերազմական ռեքվիեմը»:
Նախորդ համերգաշրջաններում Փիթեր Ունջյանը հանդես է եկել Orchestre de la Suisse Romande, Iceland Symphony, Դեթրոյտի, Ատլանտայի, Սենթ Լուիզի, Բալթիմորի, Ինդիապոլիսի, Միլվոկիի և Նոր Զելանդիայի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ:
Համաշխարհային մասշտաբով համերգների չեղարկումների պատճառով, Մաեստրո Ունջյանի համար առաջնահերթություն դարձավ Յեյլի և Ջուլիարդի ուսանողներին աջակցությունը:
2021-ի ձմռանը վերսկսվեց Ունջյանի նվագախմբային գործունեությունը Ատլանտայի, Կոլորադոյի, Ինդիանապոլիսի և Դալլասի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ՝ ինտերնետային հեռարձակումով:
21/22 համերգաշրջանում Ունջյանը կրկին ելույթներ է ունեցել Տորոնտոյում, Կանզաս Սիթիում, Սիեթլում, Կոլորադոյում, Դեթրոյտում, Բալթիմորում և Ինդիանապոլիսում:
1981-ից Փիթեր Ունջյանը հանդիսանում է Yale University’s School of Music-ի հրավիրյալ պրոֆեսորը: 2013-ին նա արժանացել է այդ դպրոցի Sanford Medal-ին՝ երաժշտական նշանակալից ծառայությունների համար: Լինելով նվիրյալ մանկավարժ, Ունջյանը մշտապես ղեկավարում է Յեյլի, Ջուլիարդի, Քըրթիսի և New World symphony նվագախմբերը:
Մինչև դիրիժորական գործունեության անցնելը, Փիթեր Ունջյանը 14 տարի եղել է Տոկիո լարային քառյակի առաջին ջութակահարը:

Recognized as a masterful and dynamic presence in the conducting world, Peter Oundjian has developed a multi-faceted portfolio as a conductor, violinist, professor, and artistic advisor. He has been celebrated for his musicality, an eye for collaboration, innovative programming, leadership and training with students, and an engaging personality. Strengthening his ties to Colorado, Oundjian is now Principal Conductor of the Colorado Symphony in addition to Music Director of the Colorado Music Festival, which successfully pivoted to a virtual format during the pandemic summers of 2020 and 2021.
Now carrying the title Conductor Emeritus, Oundjian’s fourteen-year tenure as Music Director of the Toronto Symphony served as a major creative force for the city of Toronto and was marked by a reimagining of the TSO’s programming, international stature, audience development, touring and a number of outstanding recordings, garnering a Grammy nomination in 2018 and a Juno award for Vaughan Williams’ Orchestral Works in 2019. He led the orchestra on several international tours to Europe and the USA, conducting the first performance by a North American orchestra at Reykjavik’s Harpa Hall in 2014.
From 2012-2018, Oundjian served as Music Director of the Royal Scottish National Orchestra during which time he implemented the kind of collaborative programming that has become a staple of his directorship. Oundjian led the RSNO on several international tours, including North America, China, and a European festival tour with performances at the Bregenz Festival, the Dresden Festival as well as in Innsbruck, Bergamo, Ljubljana, and others. His final appearance with the orchestra as their Music Director was at the 2018 BBC Proms where he conducted Britten’s epic War Requiem.
Highlights of past seasons include appearances with the Orchestre de la Suisse Romande, Iceland Symphony, the Detroit, Atlanta, Saint Louis, Baltimore, Indianapolis, Milwaukee and New Zealand Symphony Orchestra. With the onset of worldwide concert cancellations, support for students at Yale and Juilliard became a priority. Winter 2021 saw the resumption of some orchestral activity with streamed events with Atlanta, Colorado, Indianapolis and Dallas symphonies. The 21/22 season sees return visits to Toronto, Kansas City, Seattle, Colorado, Detroit, Baltimore and Indianapolis.
Oundjian has been a visiting professor at Yale University’s School of Music since 1981, and in 2013 was awarded the school’s Sanford Medal for Distinguished Service to Music. A dedicated educator, Oundjian regularly conducts the Yale, Juilliard, Curtis and New World symphony orchestras.
An outstanding violinist, Oundjian spent fourteen years as the first violinist for the renowned Tokyo String Quartet before he turned his energy towards conducting.