ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը ծնվել է 1939 թվականի նոյեմբերի 16-ին Երևանում։ 1964-1969 թվականներին սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ Էդվարդ Միրզոյանի դասարանում։ 1969 թվականից դասավանդում է կոնսերվատորիայում, 1981 թվականից՝ պրոֆեսոր։ 1969-1972 թվականներին եղել է Հայաստանի ազգային ռադիոյի երաժշտական խմբագիրը։ 1991-2013 թվականներին եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահը։ 1999-2003 թվականներին եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր՝ լինելով գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է։
Ռոբերտ Ամիրխանյանը երաժշտություն է գրել 16 խաղարկային և շուրջ 30 մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի համար։ Հեղինակել է հայտնի և սիրված երգերի երաժշտություններ՝ «Հայի աչեր», «Հայրենի երկիր» և այլն։ Հեղինակել է ավելի քան 300 երգեր, վոկալ շարքեր, օպերետներ։ Գրել է դաշնամուրային կոնցերտ (1969), կվարտետ (1969), օպերետ՝ «Քաղքենին ազնվական» (բեմադրվել է 1979, ԵԵԿԹ), մյուզիքլներ՝ «Ատամնաբույժն արևելյան» (բեմադրվել է 1976, ԵԵԿԹ), «Դինգ-դոնգ» (1979), «Շախ և մատ» (1986), երգաշարեր՝ «Առաջին խոսքն իմ», «Քարը», «Ես այն օրվանից», «Հուշ», կինոերաժշտություն։ Պարգևներ՝ Պատվո շքանշան (2017 թ․), «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան, (1998 թ․), ՀՀ պետական մրցանակ (2011 թ․):

Robert Amirkhanyan was born in 1939, in Yerevan, Armenia. He is a professor at the Yerevan Komitas State Conservatory and wrote over 300 songs, vocal series, and operettas. From 1999 to 2003 he was a member of the National Assembly of Armenia.
In 1969 Amirkhanyan graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory, class of Eduard Mirzoyan. From 1969 to 1972 Amirkhanyan was the musical editor of Armenian Radio. From 1991 to 2013, he headed the Union of Composers of Armenia. He is an author of many popular Armenian songs ( "Hayi achker", "Ding-dong", "Arise!", "Arevot andzrev"), soundtracks of films, animation cartoons, operettas, as well as the first Armenian musical, entitled “The Oriental Dentist”. He wrote music for 16 feature films and about 30 animated films. His songs were performed by Raisa Mkrtchyan, Muslim Magomayev, Larisa Mondrus. According to Mir TV, "In the Soviet Union, everyone knew him for his music".Amirkhanyan's "Variations for String Quartet" won the first prize in the Young Composers' Competition of the USSR in 1969. In 1973 Amirkhanyan's song "Where Are You Boys" won the "Best Song" award at the Berlin City World Youth Festival. In 1975 his composition "Autumn Melody" won the 3rd prize at the Sopot International Song Festival. In 2012, he was awarded the State Prize of the Republic of Armenia for his Yerevan Rhapsody. He is the author of a cantata-oratorio, orchestral, piano, choral and vocal music.
Awards and prizes: Honored Artist of Armenia (1984), People's Artist of the Armenian SSR (1987), Order of St. Mesrop Mashtots (1998), Order of Honor (2017), State Prize of the Republic of Armenia (2012),Lenin Komsomol Prize (1980) for 1978-1979 song cycles.