Ջութակահար Ռուբեն Ահարոնյանը ծնվել է 1947 թվականին Ռիգայում, սովորել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում՝ պրոֆեսոր Յանկելևիչի մոտ, իսկ ավարտելուց հետո կատարելագործվել պրոֆեսոր Լեոնիդ Կոգանի մոտ:
Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, այդ թվում ՝ Բուխարեստի Էնեսկուի և Մոսկվայում Պ․ Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթներում: Ռուբեն Ահարոնյանը 20 տարի եղել է Երևանի Կոմիտասի անվանպետական կոնսերվատորիայի դասախոս: Համերգներով ելույթ է ունեցել  Եվրոպայի, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի երկրներում: 1983-1996 թվականներին եղել է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը և գեղարվեստական ղեկավարը, որտեղ հանդես է եկել  նաև որպես մենակատար:
Ռուբեն Ահարոնյանի մասնակցությամբ ձայնագրվել են բազմաթիվ ձայնասկավառակներ՝ այդ թվում՝ Մոցարտի ստեղծագործությունները ՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ:

Violinist Ruben Aharonian born in 1947 in Riga, studied at the Moscow Conservatory with Professor Yankelevich, and after graduating continued his studies with Professor Leonid Kogan.
He has won prizes at several international competitions, including the Enescu Competition in Bucharest, the Montreal Competition, and the Tchaikovsky Competition in Moscow. Mr. Aharonian was a Professor of Violin at the Yerevan State Conservatory for 20 years. He has toured extensively throughout Europe, North and South America. Between 1983-1996 he was the Principal Conductor and Music Director of the State Chamber Orchestra of Armenia, with whom he has also appeared as soloist. He has a wide-ranging discography as a violinist and directed works by Mozart on a recording with the State Chamber Orchestra of Armenia.
Ruben Aharonian joined the Borodin Quartet in 1996, having enjoyed a highly successful career as a soloist and conductor.