Ծնվել է 1988թ. սեպտեմբերի 2-ին Երևանում: Սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ստեղծագործական բաժնում, պրոֆեսոր՝ Արամ Սաթյանի դասարանում և ավարտել այն 2014թ.-ին: Նույն տարեթվին տեղափոխվել Գերմանիա և սկսել հաճախել կոլոքվիումի և սեմինարի, պրոֆեսոր՝ Մանֆրեդ Շտանկեի, (Soundscape)` Գեորգ Հայդուի և երաժշտական տեսություն և վերլուծություն՝ Սաշա Լինո Լեմքեի դասարաններ՝ Համբուրգի երաժշտության և թատրոնի բարձրագույն դպրոցում:
2015թ.-ին մասնակցել է Ծաղկաձորում անցկացվող 3-րդ արվեստի ամառային ակադեմիային և արժանացել «լավագույն երաժշտական ստեղծագործություն» անվանակարգին:
2018-թ-ին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ստեղծագործական բաժինը մագիստրոսի աստիճանով։ Նույն թվականին Մասնակցել է Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում գտնվող Շառլոթ քաղաքում անցկացվող ժամանակակից երաժշտության փառատոնին՝ Շառլոթի թագավորական համալսարանում, որտեղ վարպետության դասեր է ստացել կոմպոզիտոր Դորոթի Հայնդմանից և կոմպոզիտոր-վիզուալ արտիստ Քյոնգ Մի Չոյից։
2015 թ.-ից միչև 2018թ․եղել է Հայաստանի Կոմպոզիտորների միության երիտասարդական մասնաճյուղի, ներկայիս «Երիտասարդական Ֆորումի» խորհրդի անդամ, 2018-2021թթ․հանդիսացել է «Երիտասարդական Ֆորումի» ղեկավար։
2021 թ․-ից հայցորդ է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արվեստի ինստիտուտում։
2021-2022թթ․ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում Դասավանդել է «երաժշտական ինֆորմատիկա» առարկան։
Նրա երաժշտությունը կատարվել է մի շարք միջազգային փառատոններում։ Այդ թվում ՝ Music in Touch (Կալիարի), Crossroads (Երևան), Risuounanze (Ուդինե), Opus 3 (Երևան/Մյունխեն), Loop (Բրյուսել) և այլն։ Նրա 'М'Spiration մենանվագ վիոլայի ստեղծագործությունը ընտրվել է կատարման Միլանում կայանալիք, «Մոնտեվերդին և ժամանակակից երաժշտությունը» խորագրով համերգին։ Համերգը նվիրված էր իտալացի անվանի կոմպոզիտոր Կլաուդիո Մոնտեվերդիի 450 ամյակին։ Ստեղծագործությունը կատարվել է հայտնի ալտահար Մաուրիցիո Բարբետտին։

Ruben Antonyan was born in 1988 in Yerevan. Studied composition with Prof. Aram Satian at Yerevan State Conservatory and graduated with a bachelor's degree in 2014. In the same year moved to Germany where he started to attend Colloquium and Seminars with Prof. Dr. Manfred Stahnke, seminars with Prof. Dr. Georg Hajdu (Soundscape) and Sascha Lino Lemke (music theory and analysis) at the Academy of Music and Theater in Hamburg, Germany.
In 2015 attended the 3rd Summer Art Academy of “Cultural Society” where he presented his 'Three Piano Pieces' after Robert Motherwell paintings. His music has been performed at several international festivals such as Music In Touch (Cagliari), Crossroads (Yerevan), Risuounanze (Udine), Opus 3 (Yerevan/Munchen), Loop (Brussels), etc. His piece 'M'Spiration for viola solo was chosen to be performed during concert Monteverdi and Contemporary music: project on the 450th anniversary of the birth of the Italian musician. The solo piece was performed by Maurizio Barbetti (viola), in Milan, Italy.
In 2018 he attended the Charlotte New Music Festival at the Queen's University of Charlotte, where he took private lessons from Prof. of composition Dorothy Hindman and composer, visual artist and painter, Kyong Mee Choi.
In 2018 he graduated from Yerevan State Conservatory with a master's degree. In the same year, he participated in the Contemporary Music Festival in Charlotte, North Carolina, at the Royal University of Charlotte, where he received masterclasses from composer Dorothy Heindman and composer-visual artist Kyung Mi Cho.
From 2015 to 2018 he was a member of the youth branch of the Composers' Union of Armenia, the current member of the "Youth Forum", in 2018-2021 he was the head of the "Youth Forum".
Since 2021 he has been a researcher at the Institute of Art of the RA National Academy of Sciences.
From 2021 to 2022 he taught "Music Informatics" at the Yerevan Komitas State Conservatory.
His music has been performed at a number of international festivals, including Music in Touch (Cagliari), Crossroads (Yerevan), Risuounanze (Udine), Opus 3 (Yerevan / Munich), Loop (Brussels) and others. His "M'Spiration" for solo viola was selected for a performance at a concert in Milan entitled "Monteverdi and Contemporary Music", dedicated to the 450th anniversary of the famous Italian composer. The piece was performed by the famous viola player Maurizio Barbetti.  He is the founder-president of "QuarterTone" organization and the founder-director of  Ensemble Assonance.