Սուրեն Բագրատունին ծնվել է Երևանում: Երաժշտության մեջ առաջին քայլերն է արել յոթ տարեկանում՝ մեծանուն պրոֆեսոր Զարեհ Սարգսյանի դասարանում: Առաջին անգամ բեմ է դուրս եկել 10 տարեկանում, 14 տարեկանում հանդես է եկել որպես մենակատար իսկ 17 տարեկանից տեղական և միջազգային մրցույթների դափնեկիր էր: Սովորել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում՝ պրոֆեսոր Նատալյա Շախովսկայայի դասարանում, ապա անհատական դասեր առել Դանիել Շաֆրանից: 1986 թ. դեռևս ուսանող ժամանակ Պ. Չայկովսկու անվան մրցույթում արժանացել է արծաթե մեդալի և սկսել իր հյուրախաղերը ոչ միայն Սովետական Միության, այլև երկրի սահմաններից դուրս: 1988 թ. արժանացել է իտալական Վիտտորիո Գուի միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակի:
Որպես մենակատար Սուրեն Բագրատունին ելույթ է ունեցել նախկին ԽՍՀՄ բոլոր խոշոր նվագախմբերի, այդ թվում ՝ Մոսկվայի ֆիլհարմոնիայի հետ ՝ Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև հանդես է եկել Boston Pops, Փարիզի L'Orchestre Jeune ֆիլհարմոնիայի, Հայաստանի ֆիլհարմոնիկի, Վայմարի Staatskapelle-ի, Շտուտգարտի կամերային նվագախմբի, Չիլիի, Գվատեմալայի և Դոմինիկյան Հանրապետության սիմֆոնիկ նվագախմբերի, Քեյփթաունի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբի, Կորեայում գտնվող Դեյգուի և Ուլսանի նվագախմբերի, Հունգարիայի ազգային հետ Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, Սենթ Պոլի կամերային և շատ ուրիշ նվագախմբերի հետ:
Մենահամերգներով և կամերային երեկոներով հանդես է եկել Լինքոլն կենտրոնի Կամերային երաժշտության ընկերությանը, Նյուպորտ երաժշտական փառատոնին, Համպտոնների փառատոնին, «Ռուսական ձմեռ» փառատոնի Մոսկվայում, El Paso Pro Musica փառատոնին և բազմաթիվ միջազգային փառատոնների Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Մեքսիկայում, Հարավային Կորեայում և Թայվանում,Նյու Յորքի, Սեուլի, Տայպեյի, Փարիզի, Ժնևի, Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Մելբուռնի, Լայպցիգի, Դրեզդենի, Բեռլինի և Մյունխենի ամենահայտնի համերգասրահներում և այլուր:
Սուրեն Բագրատունու մասնակցությամբ ձայնագրություններն արժանացել են երաժշտագետների ու լրագրողների ոկողմից ամենաբարձր գնահատականների: Թավջութակահարն, ընդհանուր առմամբ ձայնագրել է 16 սկավառակ՝ աշխարհի ամենահեղինակավոր ձայնագրման ստուդիաներում:
Վերջին տարիներին Ս. Բագրատունուն են վստահվել ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ: Մեկ համերգաշրջանում նա կատարել է Վաչե Շառաֆյանի 5 նոր ստեղծագործությունները, Տիգրան Մանսուրյանի կոնցերտներից մեկը:
Այսօր Սուրեն Բագրատունին ապրում և աշխատում է ԱՄՆ-ում, Միչիգանի համալսարանի պրոֆեսոր է, վարպետության դասերով հանդես է գալիս տարբեր կոնսերվատորիաներում:

Hailed as "a cellist of uncommon attainments" by the Boston Globe, Suren Bagratuni was the winner of the
Silver Medal at the 1986 Tchaikovsky Competition while still a student at the Moscow Conservatory. He
has gone on to a distinguished international career as a soloist, recitalist, chamber musician and recording
artist. In addition to performing throughout the former Soviet Union, he has toured worldwide earning
enthusiastic praise in both traditional and contemporary repertoire.
As soloist Mr. Bagratuni has performed with all the major orchestras in the former Soviet Union, including
the Moscow Philharmonic with Valery Gergiev, and has also appeared with the Boston Pops, L'Orchestre
Jeune Philharmonie in Paris, the Armenian Philharmonic, the Weimar Staatskapelle, the Stuttgart Chamber
Orchestra, the symphony orchestras of Chile, Guatemala, and the Dominican Republic, the Cape Town
Philharmonic Orchestra, the orchestras of Daegu and Ulsan in Korea, with the Hungarian National
Philharmonic Orchestra, Saint Paul Chamber Orchestra, and many others.
Recital and chamber music appearances have included guest invitations with the Chamber Music Society of
Lincoln Center, the Newport Music Festival, Festival of the Hamptons, the "Russian Winter" Festival in
Moscow, the El Paso Pro Musica Festival, and numerous international festivals in Italy, France, Germany,
Switzerland, Mexico, Korea and Taiwan.
Other solo appearances have included recitals in major concert venues of New York, Seoul, Taipei, Paris,
Geneva, Moscow, St. Petersburg, Melbourne, Leipzig, Dresden, Berlin and a highly praised Munich recital
debut at the Gasteig; on tour in South Africa in Johannesburg, Durban and Cape Town; at the Krannert
Center in Illinois, Worchester’s Mechanics Hall, and Jordan Hall in Boston.
Suren Bagratuni won critical acclaim for his first CD release on the Ongaku label, featuring works for solo
cello. Fanfare called his Ongaku recording of the sonatas by Prokofiev and Shostakovich with pianist
Adrian Oetiker "impressively bold accounts". His recording with Mr. Oetiker was released on the BGR
(Blue Griffin Recordings) label and includes sonatas by Debussy and Rachmaninoff, along with
Stravinsky's "Suite Italienne." His BGR release is of the Bach Cello Suites, described in Fanfare as
"captivating, occasionally controversial, and always expressive" is undergoing its second print due to high
popularity and his latest recording of “Complete Beethoven works for cello and piano” received very
positive reviews, and also is in high demand. Mr. Bagratuni’s discography consists of 16 CD and LP
recordings, and the latest, “Music of Armenia” includes 5 World premiere and an American premiere recording.
Mr. Bagratuni also appears on a recording of Trios by Beethoven, Brahms, Tchaikovsky, and Rachmaninoff
with the Moscow Conservatory Trio on the CMH label. Mr. Bagratuni has recorded for Centaur, Melodiya,
Marco Polo, and has been featured on CBC Radio Canada, the Bayerischer Rundfunk in Germany, and
WNYC in New York, NPR, and WGBH Radio in Boston.
A passionate advocate for contemporary music, Mr. Bagratuni has commissioned and premiered numerous
Concertos and pieces for cello and ensembles. Only in 2013-14 season he performed 5 newly composed
pieces written for him by Armenian contemporary composer Vache Sharafyan.
His latest debut with Saint Paul Chamber Orchestra included the American premiere of Double Concerto by
Tigran Mansourian, one of the greatest contemporary composers.
Mr. Bagratuni is a Professor of Cello at Michigan State University where he maintains a very busy teaching
schedule and serves as co-chair of the String area. He is also the Artistic Director of the annual Cello Plus
Festival, called "one of the premiere classical happenings."
Professor Bagratuni has presented master classes throughout Europe, South America, the Far East, South
Africa, Armenia, Canada and at numerous schools in the U.S. including the New England Conservatory,
Peabody Conservatory and the Cleveland Institute of Music.
Born in Yerevan, Armenia, Mr. Bagratuni began his musical education there at the age of seven, studying
with renowned professor Zareh Sarkisyan. He began performing at age ten, by age fourteen appeared as a
concerto soloist, and by age 17 was a winner of National and International competitions. He continued his
studies at the Moscow Conservatory where he was tutored by professor Natalia Shakhovskaya and taking
private lessons from legendary Daniel Shafran. In 1988, he won first prize in the Vittorio Gui International