Տալիսկա Հովհաննիսյանը ծնվել է 1954 թ. օգոստոսի 27-ին, Երևանում: 1971 թ. ավարտելով Երևանի Ստեփան Զորյանի անվան միջնակարգ դպրոցը, աշխատանքի է անցել Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում, որպես լաբորանտ: 1973-78 թթ. սովորել է Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանի վոկալ բաժնում: Զուգահեռաբար սովորել է Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի «Կենսաբանություն և քիմիա» ֆակուլտետում որն ավարտել է 1979 թվին:
1978-2000 թթ. աշխատել է Երևանի կույրերի միավորման երգչախմբում: 1985-1988 թթ. աշխատել է Հայաստանի Հեռուստառադիոպետկոմի ԱԿՈՒՆՔ անսամբլում, որպես երգչուհի: 1988-1995 թթ. աշխատել է Հայաստանի Հեռուստառադիոպետկոմի ՀԱՅԱՍԱ համույթում, որպես մենակատար: 1994-2001 թթ. աշխատել է Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ երգչախմբում, որպես երգչուհի: Հյուրախաղերով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Կանադայում, Ավստրալիայում և այլուր:
Հայ ավանդական երգ ու պարի ՀԱՅԱՍԱ համույթում աշխատելու տարիներին, Տալիսկա Հովհաննիսյանի երգացանկից ավելի քան 15 երգեր ձայնագրվել և պահվում են Հայաստանի Ազգային Ռադիոյի Ոսկե ֆոնդում:
Անցյալ դարի 90-ականներին Հայաստանի Հեռուստառադիոպետկոմի հայ ավանդական երգ ու պարի «Հայասա» համույթի ծավալած համերգային բուռն գործունեության ընթացքում երգչուհի Տալիսկա Հովհաննիսյանը խմբի մենակատարներից առանձնանում էր իր ձայնային բացառիկ նրբագեղ թավշյա գուներանգով, պրոֆեսիոնալ կատարելությամբ։ Հայ ավանդական երգը նրա կատարումներում բացահայտվում էր իր մաքրամաքուր ելևէջադարձումներով՝ զերծ ավելորդ գեղգեղանքներից ու անհարկի էմոցիոնալ զեղումներից։ Քաջատեղյակ լինելով հայ երգին բնորոշ խոսքի ու եղանակավորման ինքնությանը՝ նա աշխատում էր իր կատարումներին հաղորդել խոսքի, հատկապես հայոց բարբառներին ու երաժշտական ձուլածոներին հատուկ հնարավոր նրբերանգները։Նրան երգացանկ առաջարկելիս նկատի էինք առնում երգչուհու իմացական դաշտն ու նյութին տիրապետելու բծախնդրությունը։ Տալիսկա Հովհաննիսյանի բեմական գործունեության հաջող ընթացքին մեծապես նպաստում էին նրա վայելուչ, նրբագեղ արտաքինն ու բեմարվեստին վարպետորեն տիրապետելու ունակությունը։ Թե՜ որպես մենակատար, թե՜ որպես խմբերգային կատարումների ակտիվ մասնակից, երգչուհին իր մասնակցությունն էր բերում ժողովրդական երգն ու պարը ներկայացնող տեսարաններին, որոնք հաճախ լրացվում էին պարային շարժումներ պարունակող բեմադրական դրվագներով։

Taliska Hovhannisyan was born in Yerevan, Armenia, on 27 August 1954.
She finished Stepan Zoryan secondary school in Yerevan in May 1971 and started to work at Armenian State Teachers Training Institute after Khachatur Abovyan as a laboratory assistant.
She studied at the Vocal Studies Department of the College of Music after Romanos Melikyan between 1973 and 1978.
Simultaneously she studied at the Biology and Chemistry Department of Armenian State Teachers Training Institute after Khachatur Abovyan and graduated from it in 1979.
Between 1978 and 2000 she sang in the Choir of the Union of the Blind in Yerevan.
Between 1985 and 1988 she was a singer in the State Television and Radio Committee Ensemble AKUNQ.
Between 1988 and 1995 she was a soloist in the State Television and Radio Committee Ensemble HAYASA.
Between 1994 and 2001 she was a singer in the Armenian State Philharmonic Choir.
She made concert tours in the USA, Russia, Canada, Australia, and elsewhere.
During the years Taliska Hovhannisyan worked in HAYASA, the Ensemble of Armenian traditional song and dance, over 15 songs from her repertoire were recorded and are part of the Golden Fund of the National Radio of Armenia.
During the intense concert activity of Hayasa, the RA State Television and Radio Committee Ensemble of Armenian traditional songs and dances in the 90s of the last century, the singer Taliska Hovhannisyan stood out from the soloists of Hayasa by her exceptionally elegant and velvety voice and professional perfection. Armenian traditional songs were revealed in her singing with their purest intonation patterns, free from unnecessary warbling and superfluous outpouring of emotion. Being profoundly aware of the identity of the lyrics and melodizing characteristics of the Armenian songs, she tried to impart to her performances the possible nuances of the lyrics, especially those typical of the Armenian dialects and musical compositions. When offering her a repertoire, we took into consideration Taliska Hovhannisyan’s wealth of knowledge and her meticulous command of the subject matter. Taliska Hovhannisyan’s winsome and elegant appearance and her ability to skillfully master the performing arts greatly contributed to her continuing success on the stage. The singer participated in the scenes presenting the folk songs and dances - often
complemented with staged episodes containing dance moves - both as a soloist and an active participant of choral performances.