Վաղարշակ Կոտոյանը ծնվել է Թիֆլիսում: 1944-46թթ. սովորել է տեղի կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժնում: 1950թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժինը: 1950-53թթ. ուսումը շարունակել է Մոսկվայի Հայ մշակույթի տանը:
1965-67թթ. եղել է Ա.Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրենը, 1968թ.` Հայաստանի մշակույթի նախարարության երաժշտական բաժնի վարչության ղեկավարը: 1969թ-ից ղեկավարել է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան: 1963թ. շնորհվել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի կոչում:
Մահացել է Երևանում:

Vagharshak Kotoyan was born in Tbilisi. From 1944-46 studied at the composition department of the local conservatory. 1950 graduated from the composition department of Yerevan Komitas State Conservatory. 1950-53 continued his studies at the House of Armenian Culture in Moscow.
1965-67 was the director of A. Spendiaryan's house museum, in 1968 was the head of the department of the music department of the Ministry of Culture of Armenia. Since 1969, he has led the Armenian State Philharmonic. 1963 was awarded the title of Honored Art Worker of Armenia.