Վարդի Մանուելյանի ամերիկյան դեբյուտը տեղի է ունեցել 1993 թ․ Հյուսիսային Կարոլինայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ Բրայանի միջազգային մրցույթում հաղթելուց հետո։ Նա նաև եղել է մի շարք այլ մրցույթների մրցանակակիր, այդ թվում՝ Չեխոսլովակիայի Կոտզյանի անվան միջազգային, Կոնեկտիկուտի կատարողներ և Լեհաստանում Վիենյավսկու անվան ջութակի միջազգային մրցույթներում: Մանուելյանը ձայնագրել և որպես մենակատար հանդես է եկել բազմաթիվ նվագախմբերի հետ ԱՄՆ-ում, Բուլղարիայում, Ռուսաստանում, Հայաստանում, Լեհաստանում, Իսպանիայում և Իտալիայում: Որպես կամերային երաժիշտ մասնակցել է Marlboro երաժշտական փառատոնին, Էլ Պասոյի փառատոնին և Օլիմպիական երաժշտության փառատոնին և այլուր: Նա համագործակցել է Բրունո Կանինոյի, Քիմ Քաշքաշյանի, Ռոհան դե Սարամի, Գարրիկ Օլսոնի, Նոբուկո Իմայի, Թոմաս Ադեսի և Ջուլիարդ, Գուարների, Տոկիո, Բրենտանո, Բորոմեո և Մենդելսոն լարային քառյակների անդամների հետ։
Մանուելյաննամռան ամիսներին իր ամուսնու՝ ջութակահար Մովսես Պողոսյանի հետ մասնակցում է կամերային երաժշտության համերգների և դասավանդում Նոր Անգլիայի Apple Hill և Sebago փառատոներում: 2004-ին Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկին միանալուց ի վեր Մանուելյանը հաճախակի ելույթ է ունեցել Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկի Կամերային երաժշտության ընկերությունում և Green Umbrella նոր երաժշտական շարքում, ինչպես նաև Camerata Pacifica-ում և Dilijan Series-ում: Նա վերջին «Bridge Records» ձայնասկավառակը Ստեֆան Վոլփի ամբողջական ջութակի ստեղծագործությունների ձայնասկավառակը (Մովսես Պողոսյանի հետ համատեղ) ընդգրկվել է Sunday Times-ի 2015 թվականի լավագույն տասնյակում (Մեծ Բրիտանիա): Ներկայումս դասավանդում է UCLA Herb Alpert երաժշտական դպրոցում և Քոլբերն դպրոցում։ Վարդի Մանուելյանը ստացել է Բուլղարիայի պետական երաժշտական ակադեմիայի և Քլիվլենդի երաժշտության ինստիտուտի դիպլոմներ, որտեղ նա սովորել է Բոյան Լետչևի և Դոնալդ Վայլերշտեյնի հետ:

Varty Manouelian made her American debut in 1993 with the North Carolina Symphony as First Prize winner of the Bryan International Competition. She has also been a prizewinner at a number of other competitions, including the Kotzian International Competition in Czechoslovakia, Performers of Connecticut, and the Wieniawski International Violin Competition in Poland. Manouelian has recorded and appeared as a soloist with numerous orchestras in the United States, Bulgaria, Russia, Armenia, Poland, Spain, and Italy. Her chamber music performances include participation at the Marlboro Music Festival, the El Paso Festival, and the Olympic Music Festival, among others. She has collaborated with Bruno Canino, Kim Kashkashian, Rohan de Saram, Garrick Ohlsson, Nobuko Imai, Thomas Adès, and members of the Juilliard, Guarneri, Tokyo, Brentano, Borromeo, and Mendelssohn string quartets.
Manouelian spends her summers performing and teaching chamber music with her husband, violinist Movses Pogossian at the Apple Hill and Sebago festivals in New England. Since joining the Los Angeles Philharmonic in 2004, Manouelian has frequently performed at the Los Angels Philharmonic’s Chamber Music Society and Green Umbrella new-music series, as well as at Camerata Pacifica and the Dilijan Series. Her recent Bridge Records CD of Complete Violin Works of Stefan Wolpe (jointly with Movses Pogossian) made the 2015 Top Ten list in Sunday Times (UK). Currently teaching at the UCLA Herb Alpert School of Music and at the Colburn School, Varty Manouelian holds degrees from the State Music Academy in Bulgaria and the Cleveland Institute of Music, where she studied with Boyan Letchev and Donald Weilerstein.