Վլադիլեն Բալյանը ծնվել է 1924 թ. Երևանում։ Ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան որպես դիրիժոր-խմբավար և կոմպոզիտոր։
Հեղինակ է՝ կամերային օպերաներ՝ «Սիրո անհուն առեղծվածը» և«Ճակատագիր», «Հազարան բլբուլ» բալետային սյուիտ, պոետորիա -«Ամբոխները խելագարված» Կոնցերտ-ֆանտազիա շեփորի, երգչախմբի ու նվագախմբի համար, «Ռեքվիեմ» նվիրված երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, «Աշուն է, գյուղում՝ հարսանիք» գրված երգի-պարի անսամբլի համար, վոկալ-գործիքային շարքեր՝«Քառատողեր»,«Գարունը անտառում»,«Երեք էջ կնոջ օրագրից»,«Քեզ հետ, Հայաստան»,«Վանա ծովը»՝ գրված երգչախմբի համար, դաշնամուրային տրիո,«Էպիտաֆիա» ձայնի և լարային նվագախմբի համար,«Վեց ռոմանս առանց խոսքի» դաշնամուրային տրիո, «Գարունդ հայերեն է գալիս» ձայնի, բլուլի և դուդուկի համար։ Հեղինակել է բազմաթիվ խմբերգեր, ռոմանսներ, երգեր հայ դասական պոետների խոսքերով։
Վլադիլեն Բալյանը Գյումրիի և Երևանի պատվավոր քաղաքացի էր, Խորհրդային Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի հանրապետության ժողովրդական արտիստ, Մովսես Խորենացու շքանշանակիր։
1965 թ. կազմակերպել է 20-րդ դարի հռչակավոր կոմպոզիտոր Բենջամին Բրիտտենի փառատոնը Երևանում, որին Բրիտտենից բացի մասնակցել են նաև թավջութակահար Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը, երգիչներ Գալինա Վիշնեվսկայան և Փիթեր Փիրսը։
1966 թ. Հայաստանի ֆիլհարմոնիայի տնօրենի պաշտոնին նախաձեռնել է համերգային փոքր դահլիճի՝ Մարտիրոս Սարյանի հեղինակած վիտրաժի տեղադրման աշխատանքներին։

Vladilen Balyan was born in 1924 in Yerevan. He graduated from the choral conducting and composition faculty of Yerevan Komitas State Conservatory.
His compositions include: The Endless Secret of Love and Fate (chamber operas), Hazaran Blbul (ballet suite), The Madding Crowd (poetry – reciter, choir, orchestra), Concert Fantasy (trumpet, choir, orchestra), Requiem in memory of the earthquake victims (choir), It’s Autumn – a Wedding in the Village (song and dance ensemble), Vocal-instrumental cycles: Karatogher – Four Lines, Spring in the Forest, Three Pages from a Woman’s Diary, With you, Armenia, Van Sea (choir, piano trio), Epitaph (vocal and string orchestra), Six Romances without Words (piano trio), Your Spring Comes In Armenian Way (vocal, blul, duduk) Other choral and vocal works to the lyrics of Armenian classical poets.
Vladilen Balyan was an honorary citizen of Gyumri and Yerevan. Honored Art Worker of Soviet Armenia, People’s Artist of the Republic of Armenia, Knight of the Order of Movses Khorenatsi. In 1965 he organized the festival of the great 20th-century composer Benjamin Britten. Besides the composer himself, the cellist Mstislav Rostropovich as well as the singers Galina Vishnevskaya and Peter Pears took part in the festival.
In 1966, as director of the Armenian Philharmonic, he initiated the creation of a stained glass window for the Small Concert Hall by Martiros Saryan.