Սպիրիդոն Մելիքյանը ծնվել է 1880 թվականին դեկտեմբերի 1-ին (հին տոմարով նոյեմբերի 18-ին) Վաղարշապատում, ուսուցչի ընտանիքում։ Վաղ մանկության տարիներին զրկվել է ծնողներից, ապրել հորեղբոր և մորեղբոր խնամքի տակ։ Տասներեք տարեկան հասակում դարձել է Գևորգյան ճեմարանի սան և իր երաժշտական ընդունակությունների շնորհիվ արժանանացել ճեմարանի երգեցողության ուսուցչի ու խմբավարի՝ մեծ Կոմիտասի ուշադրությանը։ 1902 թվականին ավարտել է Գևորգյան ճեմարանը, եղել է Կոմիտասի աշակերտը և օգնականը:
1905-1908 թվականներին սովորել է Բեռլինի Ռիխարդ Շմիդտի մասնավոր կոնսերվատորիայում, որտեղ ուսումնասիրել է երաժշտության տեսություն, խմբավարություն, մշակել ձայնը։
1908-1909 թվականներին որպես երգեցողության ուսուցիչ-խմբավար աշխատել է Շուշիի թեմական դպրոցում, իսկ 1909-1921 թվականներին՝ Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցում։ Հանդես է եկել հրապարակախոսական դասախոսություններով։
1921 թվականից աշխատել է Հայաստանի դպրոցներում, 1924-1933 թվականներին` Երևանի կոնսերվատորիայում` որպես տեսական առարկաների դասախոս, խմբավար։ Զբաղվել է երգերի հավաքմամբ։ 1930-1933 թվականներին նշանակվել է կոնսերվատորիայի ռեկտոր։ 1925 թվականից եղել է ՀԽՍՀ Գիտությունների և արվեստի ինստիտուտի անդամ։
Ստեղծագործել է երաժշտական տարբեր ժանրերոum, հայտնի է ժողովրդական երգերի ինքնատիպ մշակումներով։ Հեղինակել է երաժշտագիտական աշխատություններ, ինչպես նաև ժողովրդական երգերի հավաքածուներ։ Նրա «Ուրվագիծ հայ երաժշտության պատմության» (1935), «Շիրակի երգեր» (1914) և «Հայ ժողովրդական երգեր և պարեր» (1949-1952) աշխատություններն անգնահատելի դեր են ունեցել հայ երաժշտության տարածման գործում։ 1931 թվականին հրատարակել է Կոմիտասի «Ազգագրական ժողովածուն», որը հեղինակի հանձնարարությամբ արտագրել էր 1904 թվականին և որի բնագիրը համարվում էր կորած։
Խորհրդային տարիներին ՀԽՍՀ տարբեր շրջաններում Մելիքյանի կատարած ազգագրական գրառումները հրատարակվել են նրա մահից հետո՝ երկու հատորից բաղկացած «Հայ ժողովրդական երգեր և պարեր» ժողովածուում (1949 և 1952), Մ. Աղայանի խմբագրությամբ։ Այս ժողովածուն, որ պարունակում է 533 գրառում, լայն պատկերացում է տալիս 1920-ական թվականներին հայկական կենցաղում պահպանված գեղջկական երաժշտական ֆոլկլորի մասին։ Ժողովածուում ներկայացված են ժողովրդական երգարվեստի հիմնական ժանրերը՝ աշխատանքային, ծիսական, հարսանեկան, վիպական, սիրային-լիրիկական, օրորոցային և այլ բնույթի երգեր, բազմազան պարերգեր, գործիքային երաժշտության արժեքավոր նմուշներ (ծանր գյոնդի տարբեր տիպեր, քոչարիներ և այլն), աշուղական հին ու նոր եղանակներ։ Ժողովածուի նյութերի մեջ շատ ուշագրավ են սասունցիների հինավուրց և ինքնատիպ պարերգերն ու պարեղանակները։

Spiridon Melikyan was born on 1 December 1880 in Vagharshapat, the Erivan Governorate of the Russian Empire, into a family of teachers. At an early age, he lost his parents and was raised by his uncles. He entered the Gevorgian Seminary when he was thirteen. His superior singing ability caught the attention of Komitas, his teacher, who appointed him as his assistant upon graduation.
In his memories, his schoolmate Simak Sahakyan writes: “I met Spiridon Melikyan in 1895. We became good friends, for we understood each other’s language…. He was familiar with folk songs as well as liturgical chants. From fifth grade on, he was designated head chorister for all the student chanters who sang in the church.”
In 1902 Melikyan graduated from the seminary and was ordained a deacon. He joined the faculty and taught there for three years. Adhering to Komitas’s council, he went to Berlin from 1905 to 1908 to study at the Richard Schmidt private conservatory. Komitas advised him to concentrate on ancient and modern music history, cultivate his voice, and deepen his knowledge of choral art.
Komitas loaned him his huge collection of Armenian folk songs to copy and take with him to Berlin. That providential decision saved the collection from loss, for the original manuscript disappeared along the way. Fortunately, in 1931 Melikyan published the copy he had made, Ethnographic collection, thus saving a national treasure.
Upon his return to Armenia in 1908, Spiridon Melikyan decided to dedicate himself exclusively to music, left the church, and renounced his order of deaconship. After a year of teaching in Shushi, he settled in Tiflis, becoming a music teacher and choirmaster at the Nersesian School. In 1917, he founded and directed the Armenian Choral Society, he lectured widely and authored textbooks on singing, elevating the musical sophistication of the community. With the establishment of Soviet Armenia, Melikyan moved to Yerevan and began teaching in local music schools. In 1927, he joined the faculty of the Yerevan Conservatory (now Komitas State Conservatory of Yerevan) and taught music theory, and conducted its choir. He was the rector of the Conservatory between 1930-1931, and the head of the theory department from 1931 to 1932. With the seventy-five-member conservatory choir, Melikian toured various cities, including a performance in Moscow.
Spiridon Melikyan’s most significant contribution to Armenian music has been his publication of various compendiums of folk music, including "Songs of Shirak", collected with Anoushavan Ter-Ghevondyan in 1914, pub. 1917. "Armenian folk songs and dances", two vols, pub. 1949-1952; "Folk songs of Van", two vols, pub. 1927-1928, collected by his student G. Gardashyan; "Ethnographic collection", pub. 1931, collected by Komitas.
Melikyan’s own compositions include "Akhtamar", a ballad for orchestra and chorus, several arrangements of folk songs for solo voice and choir, some having a permanent place in the repertoire. Spiridon Melikian has also dabbled in several musicological studies, such as "The Influence of Greek on the Theory of Armenian Music", and "The Scales of Armenian Folk Songs". However, these texts contain errors and have methodological issues; they do not meet the scholarly standard.
Spiridon Melikyan was given the title of Honored Art Worker of Armenian SSR in 1933. Shortly thereafter, on 4 May 1933, he passed away of cancer. He is buried in the Komitas Pantheon in Yerevan.